Przejdź do zawartości

Magyar–Szovjet Polgári Légiforgalmi Részvénytársaság

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Magyar–Szovjet Polgári Légiforgalmi Részvénytársaság
IATA
ICAO
Znak
Historia
Data założenia

29 marca 1946

Rozpoczęcie działalności

15 października 1946

Zaprzestanie działalności

26 listopada 1954

Lokalizacja
Państwo

 Węgry

Baza

Budaörs

Magyar–Szovjet Polgári Légiforgalmi Részvénytársaság (Maszovlet – Węgiersko-Sowieckie Przedsiębiorstwo Cywilnego Transportu Lotniczego) – nieistniejąca obecnie węgiersko-radziecka linia lotnicza założona po zakończeniu II wojny światowej na Węgrzech.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Linia formalnie została założona 29 marca 1946 roku. Była pierwszym powojennym przewoźnikiem lotniczym na Węgrzech. Jej zadaniem było przewożenie towarów, poczty i pasażerów na terenie kraju i za granicą. Z 2700 akcji spółki po 50 procent miały władzę węgierskie i rządu Związku Radzieckiego. Na barkach Węgrów spoczywało zapewnienie kadry oraz lotniska a ZSRR zapewniał sprzęt, części zamienne i szkolenia pracowników. Głównym portem lotniczym zostało lotnisko w Budaörs. Początkowo flota firmy składała się z pięciu dostarczonych przez ZSRR w sierpniu 1946 roku samolotów Li-2 (o znakach rejestracyjnych HA-LIA, HA-LIB, HA-LIC, HA-LID i HA-LIE), pięciu Po-2 i jednego UT-2. Loty zainaugurowano 15 października 1946 roku rejsami do Debreczyna i Szombathely. 4 listopada tego samego roku otwarto połączenia z Segedynem a 16 grudnia z Győr. W kolejnych latach do siatki połączeń krajowych dołączyły loty do Miszkolca, Csaba, Békés, Pecz, Kaposvar, Nagykanizsa i realizowane w sezonie letnim, loty na Balaton do Siófok.

Pierwszy lot zagraniczny Maszovlet wykonał 23 maja 1947 roku do Bukaresztu z międzylądowaniem w Aradzie. Miesiąc później, 19 czerwca rozpoczęto loty do Pragi przez Bratysławę. Powiększenie floty do jedenastu Li-2 pod koniec 1947 roku umożliwiło regularne połączenia z Sofią, Belgradem, Wschodnim Berlinem a w 1950 roku Warszawą. Obok 21 samolotów Li-2 jakimi dysponował Maszovlet pod koniec swojego istnienia, znajdował się również oryginalny, amerykański Douglas C-47 Skytrain. Maszyna została przechwycona przez radzieckie myśliwce i zmuszona do lądowania w listopadzie 1951 roku w Pápa i ze znakami HA-TSA służyła Węgrom do 1961 roku.

Obok przewozów pasażerskich, Maszovlet wykorzystywał swoje Po-2 do przewozu poczty oraz prac agrolotniczych. 25 listopada 1954 roku w wyniku porozumienia pomiędzy Węgrami i Związkiem Radzieckim, Węgrzy przejęli całość udziałów firmy, tym samym dzień później, Maszovlet został zastąpiony przez Malév.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Paweł Bondary, Węgierskie linii lotnicze Malév, "Lotnictwo", nr 5 (2013), s. 62-69, ISSN 1230-1655.