Mainland (Szetlandy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mainland
Ilustracja
Jeden z brzegów wyspy.
Kontynent Europa
Państwo  Wielka Brytania
Akwen Ocean Atlantycki
Archipelag  Szetlandy
Powierzchnia 971 km²
Populacja 
• liczba ludności
• gęstość

17 550
18 os./km²
Położenie na mapie Szetlandów
Mapa konturowa Szetlandów, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Mainland”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Mainland”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Mainland”
Ziemia60°19′N 1°15′W/60,316667 -1,250000
Mapa wyspy

Mainland – największa spośród wszystkich w archipelagu Szetlandów w północnej części Wysp Brytyjskich. Mainland znajduje się w centralnej części archipelagu, zajmując ponad 2/3 jego powierzchni. Mieszka też na nim znaczna część populacji wszystkich wysp - ok. 80%. Dzięki swoim 971 km² szetlandzki Mainland zajmuje 3 pozycję spośród wszystkich szkockich wysp, zaraz za Lewis and Harris] oraz Skye. Centralna wyspa Szetlandów jest dość niska, bowiem jej najwyższy szczyt, Ronas Hill, sięga jedynie 450 metrów nad poziomem morza.

Nazwa wyspy wywodzi się jeszcze z języka norn, którym mówiono jeszcze do XVIII wieku na całym archipelagu. "Megenland" oznacza dosłownie Mainland, co w wolnym tłumaczeniu na język polski znaczyć będzie "Główna wyspa".

Mainland pełni również wielką rolę w łączeniu wyspiarzy ze światem. Jedynie do portów na tej wyspie dopływają promy. Znajduje się tu też lotnisko Sumburgh, gdzie kursują trzy linie lotniczeAtlantic Airways, Loganair oraz Highland Airways.

Początki historii[edytuj | edytuj kod]

Jak większość wysp, Mainland zasiedlona była przez ludzi już ok. 3 tysiąclecia przed naszą erą. Dowodem na ich istnienie jest znaczna liczba budynków, jak np. Jarlshof. Pierwsze pisane źródła o ludności Mainland znajdujemy w źródłach rzymskich z 279 roku naszej ery, kiedy zamieszkiwali te tereny Piktowie, później, na końcu VIII wieku, lud ten został podbity przez wikingów.

Podział[edytuj | edytuj kod]

Części Mainland

Główną wyspę archipelagu Szetlandów dzieli się na cztery części:

  • Mainland Centralny (Central Mainland) - obszar obfitujące w różnorakie obrazy przyrody, co sprawia, że świetnie czują się tu turyści wielbiący piesze wędrówki. Obejmuje także kilka mniejszych, okolicznych wysp. W miejscu tym kwitnie rybołówstwo. Największą osadą jest Scalloway (ok. 1 000 mieszkańców), z pięknym zamkiem Scalloway z przełomu XVI i XVII wieku.
  • Mainland Zachodni (West Mainland) - część ta zazwyczaj, a szczególnie latem, jest wyjątkowo słoneczna w porównaniu do innych. Wszystko to dzieje się dzięki wiatrom południowo-wschodnim, przenoszącym niemal wszechobecną na Wyspach Brytyjskich mgłę z zachodniej części wyspy. Największym miastem jest Aith, a drugim co do wielkości Walls.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]