Mainland (Szetlandy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mainland
Jeden z brzegów wyspy.
Jeden z brzegów wyspy.
Kontynent Europa
Państwo  Wielka Brytania
Akwen Ocean Atlantycki
Archipelag  Szetlandy
Powierzchnia 971 km²
Populacja
 • liczba ludności
 • gęstość

17 550
18 os./km²
Położenie na mapie Szetlandów
Mapa lokalizacyjna Szetlandów
Mainland
Mainland
Położenie na mapie Szkocji
Mapa lokalizacyjna Szkocji
Mainland
Mainland
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Mainland
Mainland
Ziemia 60°19′N 1°15′W/60,316667 -1,250000
Mapa wyspy
Mapa wyspy

Mainland – największa spośród wszystkich w archipelagu Szetlandów w północnej części Wysp Brytyjskich. Mainland znajduje się w centralnej części archipelagu, zajmując ponad 2/3 jego powierzchni. Mieszka też na nim znaczna część populacji wszystkich wysp - ok. 80%. Dzięki swoim 971 km² szetlandzki Mainland zajmuje 3 pozycję spośród wszystkich, szkockich wysp, zaraz za Lewis i Harris oraz Skye. Centralna wyspa Szetlandów jest dość niska, bowiem średnia jej najwyższy szczyt, Ronas Hill sięga jedynie 450 metrów nad poziomem morza.

Nazwa wyspy wywodzi się jeszcze z języka norn, którym mówiono jeszcze do XVIII wieku na całym archipelagu. "Megenland" oznacza dosłownie Mainland, co w wolnym tłumaczeniu na język polski znaczyć będzie "Główna wyspa".

Mainland pełni również wielką rolę w łączeniu wyspiarzy ze światem. Jedynie do portów na tej wyspie dopływają promy. Znajduje się tu też lotnisko, Sumburgh, gdzie kursują trzy linie lotniczeAtlantic Airways ( Wyspy Owcze), Loganair ( Szkocja) oraz Highland Airways ( Szkocja).

Początki historii[edytuj]

Jak większość wysp, Mainland zasiedlona była przez ludzi już ok. 3 tysiąclecia przed naszą erą. Dowodem na ich istnienie są znaczne ilości budynków, jak np. Jarlshof. Pierwsze, pisane źródła o ludności Mainland znajdujemy w źródłach rzymskich z 279 roku naszej ery, kiedy zamieszkiwali te tereny Piktowie, później, na końcu VIII wieku lud ten został podbity przez wikingów.

Podział[edytuj]

Części Mainland

Główną wyspę archipelagu Szetlandów dzieli się na cztery części:

  • Mainland Centralny (język angielski Central Mainland) - obszar obfitujące w różnorakie obrazy przyrody, co sprawia, że świetnie czują się tu turyści wielbiący piesze wędrówki. Obejmuje także kilka mniejszych, okolicznych wysp. W miejscu tym kwitnie rybołówstwo. Największą osadą jest Scalloway (ok. 1 000 mieszkańców), z pięknym zamkiem Scalloway z przełomu XVI i XVII wieku.
  • Mainland Zachodni (język angielski West Mainland) - część ta zazwyczaj, a szczególnie latem, jest wyjątkowo słoneczna w porównaniu do innych. Wszystko to dzieje się dzięki wiatrom południowo-wschodnim, przenoszącym niemal wszechobecną na Wyspach Brytyjskich mgłę z zachodniej części wyspy. Największym miastem jest Aith, a drugim co do wielkości Walls.

Linki zewnętrzne[edytuj]