Przejdź do zawartości

Mainland (Szetlandy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mainland
Ilustracja
Jeden z brzegów wyspy.
Kontynent

Europa

Państwo

 Wielka Brytania

Akwen

Ocean Atlantycki

Archipelag

Szetlandy

Powierzchnia

971 km²

Populacja 
• liczba ludności
• gęstość


17 550
18 os./km²

Położenie na mapie Szetlandów
Mapa konturowa Szetlandów, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Mainland”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Mainland”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Mainland”
Ziemia60°19′N 1°15′W/60,316667 -1,250000
Mapa wyspy

Mainland – największa spośród wszystkich w archipelagu Szetlandów w północnej części Wysp Brytyjskich. Mainland znajduje się w centralnej części archipelagu, zajmując ponad 2/3 jego powierzchni. Mieszka też na nim znaczna część populacji wszystkich wysp – ok. 80%. Znajduje się tu największe miasto Szetlandów, Lerwick, liczące 6760 obywateli. Dzięki swoim 971 km² szetlandzki Mainland zajmuje 3 pozycję spośród wszystkich szkockich wysp, zaraz za Lewis and Harris i Skye.

Nazwa wyspy wywodzi się jeszcze z języka norn, którym mówiono jeszcze do XVIII wieku na całym archipelagu. "Megenland" oznacza dosłownie Mainland, co w wolnym tłumaczeniu na język polski znaczyć będzie "Główna wyspa".

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Wyspa posiada bardzo nieregularny kształt, o bardzo długiej i urozmaiconej linii brzegowej, obfitującej w niezliczoną ilość zatok i półwyspów. Jej długość wynosi ok. 85 km. Brak jest dłuższych rzek, istnieje natomiast wiele drobnych cieków wodnych i niewielkich jezior, stanowiących podstawę zaopatrzenia mieszkańców w słodką wodę. Mainland nie posiada jednolitego krajobrazu, jest jednak - podobnie jak inne wyspy archipelagu - dość niska. W jej części północnej, Northmavine, znajdują się najwyższe wzniesienia Szetlandów, kulminujące w Ronas Hill, sięgającym jedynie 450 metrów nad poziomem morza. Region ten jest najsłabiej zamieszkałą częścią wyspy. Równie słabo zamieszkane są regiony zachodnie, rozciągające się do Walls i Sandness, gdzie największe wzniesienie Sandness Hill liczy 249 m n.p.m. W centralnej części wyspy południkowo biegnący wał obłych wzgórz kulminuje w Scalla Field (281 m n.p.m.) i Gruti Field (275 m n.p.m.). Najżyźniejsze ziemie znajdują się na zachód od Lerwick, w miejscowości Tingwall Hall, gdzie koncentrują się farmy. Najliczniej zamieszkałe są dość żyzne tereny w okolicy Dunrosness, na południe od Lerwick[1]. Wzniesienia w południowej części wyspy sięgają blisko 300 m n.p.m., są to Royl Field (293 m n.p.m.) i Holm Field (290 m n.p.m.).

Mainland pełni również wielką rolę w łączeniu wyspiarzy ze światem. Jedynie do portów na tej wyspie dopływają promy. Znajduje się lotnisko Sumburgh, gdzie kursują trzy linie lotniczeAtlantic Airways, Loganair oraz Highland Airways. Drugi port lotniczy (Tingwall Airport) znajduje się w centralnej części wyspy.

Początki historii

[edytuj | edytuj kod]

Jak większość wysp, Mainland zasiedlona była przez ludzi już ok. 3 tysiąclecia przed naszą erą. Dowodem na ich istnienie jest znaczna liczba budynków, jak np. Jarlshof. Pierwsze pisane źródła o ludności Mainland znajdujemy w źródłach rzymskich z 279 roku naszej ery, kiedy zamieszkiwali te tereny Piktowie, później, na końcu VIII wieku, lud ten został podbity przez wikingów. W 1468 r. wraz z całymi Szetlandami wyspa dostała się pod panowanie Szkocji[1].

Podział

[edytuj | edytuj kod]
Części Mainland

Główną wyspę archipelagu Szetlandów dzieli się na cztery części:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Zbigniew Bednarski. Hjatland - kraniec Ziemi. „Poznaj Świat”. Rok XVIII (2 (207)), s. 21-23, luty 1970. Polskie Towarzystwo Geograficzne. Państwowe Wydawnictwo Naukowe. (pol.). 

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]