Majdan (Zamość)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Majdan
Dzielnica Zamościa
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Miasto Zamość
Data założenia XVIII
W granicach Zamościa 1821 r.
SIMC 0987578
Wysokość 205 m n.p.m.
Nr kierunkowy (+48) 84
Kod pocztowy 22-400
Tablice rejestracyjne LZ
Plan Majdan
Plan Majdan
Położenie na mapie Zamościa
Mapa lokalizacyjna Zamościa
Majdan
Majdan
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Majdan
Majdan
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Majdan
Majdan
Ziemia50°44′16″N 23°17′29″E/50,737778 23,291389
Portal Portal Polska

Majdan - dzielnica i część miasta, w Zamościu.

Majdan jest położony w północno-wschodniej części miasta. Zachodnia granica dzielnicy to ul. Powiatowa, północna i wschodnia to granica miasta, na północ graniczy z Łapiguzem, a na wschodzie z Szopinkiem; od południa Majdan graniczy z Os. Kilińskiego.

Niemal całość tutejszej zabudowy stanowią domy mieszkalne, jednorodzinne. Zajmują one niewielką część powierzchni dzielnicy, co wiąże się z nielicznymi ulicami w jego granicach. Poza ul. Powiatową, w granicach Os. Majdan biegnie także zamojska obwodnica (ul. Legionów) oraz ulica Majdan, najdłuższa w tej dzielnicy, przy której skupia się większość zabudowy.

Dawniej była to odrębna wieś, jaką włączono w granice miasta już w 1821 roku, stanowiącą przedmieścia ówczesnego Zamościa. Obecnie nadal przypomina niejako wieś (ulicówkę) - przy niektórych gospodarstwach domowych istnieją nadal niewielkie gospodarstwa rolne.

Poza lokalnymi firmami, nie funkcjonują tu żadne urzędy, instytucje (poza Izbą wytrzeźwień - obecna nazwa to Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych), szkoły; podobnie w przypadku kościołów (najbliższe obiekty użyteczności publicznej położone są na sąsiednim Os. Powiatowa).

Od 2013 r. działa tu prywatny żłobek połączony z przedszkolem, a w jego sąsiedztwie we wrześniu 2016 r. oddano do użytku mieszkańców wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią, wykonane w ramach Budżetu Obywatelskiego miasta Zamość.

Na północ od ul. Majdan przebiega Linia Hutnicza Szerokotorowa.

Poza zabudową większość powierzchni dzielnicy przypada na łąki (na północ od LHS) oraz grunty orne i działki (na południe od LHS).

Ulica Majdan (widok na wschód od skrzyżowania z obwodnicą miasta)