Maklowiusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Maklowiusz
Malo (Mac'h Low)
święty mnich
Ilustracja
Św. Maklowiusz (rycina z ok. 1560 r.)
Data i miejsce urodzenia

27 marca 487 r. (lub ok. 520 r.)
Glamorgan (Walia)

Data i miejsce śmierci

15 listopada 565 r. (lub ok. 620, 640 lub 649)
Archingeay (Francja)

Czczony przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

15 listopada

Atrybuty

mitra, pastorał, księga, klasztor

Patron

Bretania, Saint-Malo, świniopasy i hodowcy świń

Szczególne miejsca kultu

Saint-Malo i wiele innych

Święty Maklowiusz biskup Aleth, łac.: Sanctus Maclovius, także znany jako: Machutus, Malo, Maclou, Mac'h Low, (wal.: Sant Malo, bret.: Sant Maloù), ur. 27 marca 487 r. (lub ok. 520 r.) w Glamorgan, wówczas Gwent (Walia), zm. 15 listopada 565 r. lub ok. 620, 640 lub 649 w Archingeay, wówczas Archambiac (Francja) – mnich i biskup czczony w katolicyzmie i prawosławiu, jeden z Siedmiu Założycieli Bretanii[1].

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Jego imię miało pochodzić od staro-bretońskich słów: Mac'h i Low, co oznacza Łaska Światła. Został ochrzczony przez św. Brendana i był jego duchowym uczniem w walijskim opactwie Llancarfan. Św. Brendan miał widzenie, w czasie którego anioł polecił mu wyruszyć w podróż do „Błogosławionej Wyspy”. W tę podróż Brendan zabrał ze sobą kilku mnichów, m.in. Maklowiusza. Po siedmiu latach żeglugi wylądowali na wyspie Cézembre u wybrzeży Bretanii, a potem Maklowiusz zamieszkał w Aleth (obecnie Saint-Servan, część miasta Saint-Malo), gdzie został uczniem świątobliwego opata i pustelnika Aarona, któremu wytrwale pomagał w pracy misyjnej. Po śmierci Aarona w 544 r. Maklowiusz został pierwszym biskupem Aleth. Gdy się zestarzał, przeniósł się do Archambiac, gdzie poświęcał się modlitwie i umartwieniom i gdzie zmarł w niedzielę, w opinii świętości. Jego ciało przewieziono do Anglii, a w krótkim czasie relikwie świętego trafiły do kościołów w Paryżu, Rouen, Brugii, Pontoise, Montreuil-sur-Mer, Conflans-Sainte-Honorine i kilku innych miast[1].

Dzisiejsze miasto Saint-Malo wyrosło wokół założonego przez św. Maklowiusza klasztoru i nazwane zostało jego imieniem (w wersji francuskiej)[1].

W ikonografii przedstawiany jako opat lub biskup. Jego atrybutami są: mitra, pastorał, księga, klasztor.

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Martyrologium Rzymskie poświęca Maklowiuszowi wspomnienie liturgiczne w dniu 15 listopada. [1]

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Jest patronem Bretanii, Saint-Malo, świniopasów i hodowców świń. Miejscem, gdzie jest szczególnie czczony jest miasto Saint-Malo oraz cała Bretania. Jest jednym z "Siedmiu Założycieli Bretanii", a Saint-Malo jest jednym z siedmiu etapów trasy pielgrzymkowej, poświęconej miejscom kultu Założycieli, zwanym w jęz. bretońskim Tro Breizh (Okrążenie Bretanii)[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Św. Maklowiusz z Aleth. Święci Pańscy, 2010-11-15. [dostęp 2017-01-16].