Marcin Jahr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcin Jahr
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 marca 1969
Bydgoszcz

Instrumenty

perkusja

Gatunki

jazz

Zawód

muzyk, perkusista

Odznaczenia
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Strona internetowa
J.P. Wróblewski Quartet, Bydgoszcz 2017

Marcin Jahr (ur. 25 marca 1969 w Bydgoszczy) – polski muzyk jazzowy, syn Ulricha Jahra.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukację muzyczną na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w 1983 w Liceum Muzycznym w Bydgoszczy, w klasie prof. Janusza Mikołajczaka. Liceum Muzyczne ukończył w 1988 roku z wyróżnieniem. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Stanisława Proksy (studia na tej uczelni w latach 1988-1992). Uzyskał tytuł magistra sztuki – specjalizacja w zakresie instrumentów perkusyjnych. Był związany z bydgoskimi klubami muzycznymi (m.in. „Bogartem” i „Mózgiem”) i różnymi formacjami muzycznymi. Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego (1987). Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem (CD pt. „Lonely Town” zostało uznane przez czytelników czasopisma „Jazz Forum” Płytą Roku 1995), Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem „New Presentation”, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim; okazjonalnie z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi. Z większością z tych wykonawców nagrał ponad 30 płyt dla różnych wytwórni.

Brał udział w festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, tj. kilkakrotnie Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Jazz Standard Festival Siedlce, „Jazz w Muzeum” w Ostrowie Wlkp., Pori Jazz Festival `87 (Finlandia), Istanbul Festival `93 (Turcja), ’99 Euro Big Band Matusza Jakabcica (Bratislava, Słowacja).

Stała współpraca – różne projekty Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, wrocławska formacja Funky Groove, kwartet „Adam Wendt & Friends”, Brandon Furman Trio, Wojciech Niedziela Trio i Quartet, „Wooden Soul Quartet” i „Jazzowe Poetycje” Jacka Niedzieli, „Bright Ella's Memorial” z Ewą Bem, Piotr Wojtasik, Bisquit, Magda Piskorczyk.

Był wykładowcą na Warsztatach Muzycznych w Puławach (corocznie od 1991); 3 razy na „Leichlinger Jazz Workshop” podczas „Forum Ost-West” w Niemczech (1992, 1994, 1996), Warsztaty Muzyczne w Pułtusku (2002, 2003, 2004), Międzynarodowe Warsztaty Muzyczne w Inowrocławiu (2003). W latach 2004–2008 był wykładowcą klasy perkusji na wydziale jazzowym w Instytucie Kultury i Sztuki na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Nagrody, wyróżnienia, medale[edytuj | edytuj kod]

1986: z zespołem „Backward Glance” Bogdana Hołowni (II nagroda i wyróżnienie indywidualne)
1989: z „Jazz Septetem” Wiesława Wysockiego oraz „Staff Only” Marka Dykty (I oraz II nagroda, wyróżnienie indywidualne).
  • październik 1997: Wyróżnienie w I Konkursie dla Perkusistów Jazzowych – Grodzisk Mazowiecki
  • 2002: Miesięcznik „Gitara i Bas + Bębny”: Funky Groove „Go To Chechua Mountain” (Płyta Roku w kategorii Jazz elektryczny); Sekcja rytmiczna roku 2002 (wspólnie z Tomaszem Grabowymgitara basowa).
  • 2016: Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[1]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

(w kolejności chronologicznej)

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • 2020 – Osiecka (odc. 5, Żartowałam, jako muzyk na sylwestrze w STS-ie oraz na planie etiudy "Rozbijemy zabawę")[18]

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]