Marek Ambroży

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marek Ambroży
Data urodzenia 1951
Data śmierci 2012
Zawód, zajęcie teolog, biblista, nauczyciel akademicki
Tytuł naukowy doktor nauk teologicznych
Uczelnia Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
Stanowisko profesor nadzwyczajny ChAT, prodziekan Wydziału Teologicznego ChAT
Czarna flaga-żałobna na budynku Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie w dniu pogrzebu prof. Marka Ambrożego (12 czerwca 2012)
Nekrolog prof. Marka Ambrożego – na budynku ChAT w dniu pogrzebu (12 czerwca 2012)

Marek Ambroży (ur. 12 czerwca 1951, zm. 8 czerwca 2012) – polski biblista, filozof religii, patrolog i teolog starokatolicki, profesor nadzwyczajny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, wieloletni prodziekan do spraw studenckich Wydziału Teologicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, prorektor elekt ChAT.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1977 ukończył studia teologiczne w ChAT, a w 1980 studia podyplomowe w zakresie filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. W 1998 uzyskał w ChAT stopień naukowy doktora na podstawie rozprawy pt. Eklezjologia w badaniach teologów starokatolickich.

Od 2004 piastował obowiązki kierownika Katedry Historii Kościoła, a następnie był kierownikiem Katedry Filozofii i Socjologii na tejże uczelni, profesor nadzwyczajny ChAT. 10 maja 2012 został wybrany na prorektora ChAT. Objęcie tej funkcji uniemożliwiła śmierć.

Pełnił szereg funkcji w organach Kościoła Polskokatolickiego w RP.

Był także wykładowcą Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, gdzie prowadził lektorat języka łacińskiego, a także wykładał historię filozofii.

Brał udział w przygotowaniu ekumenicznego przekładu Biblii. Był autorem tłumaczenia Księgi Hioba.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]