Marek Ambroży

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czarna flaga-żałobna na budynku Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie w dniu pogrzebu prof. Marka Ambrożego (12 czerwca 2012)
Nekrolog prof. Marka Ambrożego – na budynku ChAT w dniu pogrzebu (12 czerwca 2012)

Marek Ambroży (ur. 12 czerwca 1951, zm. 8 czerwca 2012) – polski specjalista w zakresie biblistyki, filozofii religii, patrologii, teologii dogmatycznej i teologii starokatolickiej, wieloletni prodziekan do spraw studenckich Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, od 2004 piastował obowiązki kierownika Katedry Historii Kościoła, a następnie był kierownikiem Katedry Filozofii i Socjologii na tejże uczelni, prof. nadzwyczajny ChAT. 10 maja 2012 został wybrany na prorektora ChAT, funkcje miał sprawować od nowego roku akademickiego.

W 1977 ukończył ChAT, a w 1980 studia podyplomowe w zakresie filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. W 1998 obronił na ChAT prace doktorską pt. Eklezjologia w badaniach teologów starokatolickich. Był członkiem Kościoła Polskokatolickiego RP.

Był także wykładowcą Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, gdzie prowadził lektorat języka łacińskiego, a także wykładał historię filozofii.

Brał udział w przygotowaniu ekumenicznego przekładu Biblii, był autorem tłumaczenia Księgi Hioba.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]