Marek Dziekoński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marek Dziekoński
Imię i nazwisko Marek Marian Maciej Dziekoński
Data i miejsce urodzenia 30 sierpnia 1930
Warszawa
Data i miejsce śmierci 3 maja 2002
Wrocław
Dziedzina sztuki architektura
Epoka modernizm
Ważne dzieła

Panorama Racławicka

Marek Marian Maciej Dziekoński (ur. 30 sierpnia 1930 w Warszawie, zm. 3 maja 2002 we Wrocławiu) – polski architekt, działający głównie we Wrocławiu i w Tychach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wywodził się z wielopokoleniowej rodziny architektów[1]. W 1955 ukończył studia architektoniczne na Politechnice Wrocławskiej, a następnie do 1959 był wykładowcą tej uczelni. Następnie przeniósł się do Tychów, gdzie pracował w biurze Miastoprojekt Nowe Tychy. Od 1975 był pracownikiem Politechniki Śląskiej.

W 1977 powrócił do Wrocławia i od 1995 prowadził własną pracownię. Był aktywistą Stowarzyszenia Architektów Polskich, m.in. członkiem krajowego sądu koleżeńskiego, w 1994 otrzymał wyróżnienie 1. stopnia SARP, a wcześniej dwukrotnie wyróżnienie 2. stopnia.

M. i E. Dziekońscy: zespół budowli Panoramy Racławickiej we Wrocławiu

Główne dzieła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jego dziadek, Józef Pius Dziekoński, projektował głównie kościoły w formach historyzujących, m.in. katedrę w Białymstoku. Ojcem Marka Dziekońskiego był architekt Tomasz Dziekoński, zaś synami są Olgierd Dziekoński, były wiceprezydent Warszawy i były wiceminister budownictwa i rozwoju regionalnego oraz architekt Bohdan Dziekoński.