Margot Käßmann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bp Margot Käßmann (2015)

Ks. bp Margot Käßmann z domu Schulze (ur. 3 czerwca 1958 w Marburgu) – teolog luterańska, była zwierzchniczka Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Krajowego Hanoweru, największej wspólnoty ewangelickiej w Niemczech należącej do Zjednoczonego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Niemiec oraz Ewangelickiego Kościoła w Niemczech (EKD). 28 października 2009 otrzymując 132 ze 142 głosów bp Käßmann została wybrana na przewodniczącą Rady tego ostatniego. Była pierwszą kobietą sprawującą najwyższy protestancki urząd w RFN.

20 lutego 2010 hanowerski patrol policyjny zatrzymał bp Margot Käßmann, gdy ta służbowym samochodem przejechała przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Badania laboratoryjne wykazały, że we krwi miała 1,54 promila alkoholu. Cztery dni później, mimo votum zaufania ze strony władz EKD, pani biskup złożyła obydwa sprawowane przez siebie urzędy[1].

Nie chcę patrzeć na mój zniszczony autorytet biskupa Hanoweru i przewodniczącej Rady Ewangelickiego Kościoła w Niemczech. Trzeba go posiadać, aby w wolności stawiać czoła wyzwaniom etycznym i politycznym, a także aby wydawać osąd. Krytyczne słowa, jak te z kazania, w którym stwierdziłam, że „w Afganistanie nic nie idzie dobrze” mogą być wypowiedziane jedynie przez człowieka, którego autorytet nie ma granic – stwierdziła w oświadczeniu prasowym.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Bp Margot Käßmann podczas Kongresu Kościoła

Bp Käßmann studiowała teologię na uniwersytetach w Tybindze, Edynburgu, Getyndze i w Marburgu. W 1983 odbyła wikariat w Wolfhagen nieopodal Kassel. Ordynowana na duchownego w 1985 rozpoczęła pracę duszpasterską we Frielendorf-Spieskappel. Tam poznała przyszłego męża, także duchownego. Na uniwersytecie w Bochum obroniła pracę doktorską pt. „Ubóstwo i dostatek jako przyczynek do jedności Kościoła”. W 1999 jako pierwsza kobieta została wybrana i konsekrowana na urząd biskupa Kościoła Hanoweru.

W 1983 podczas zgromadzenia plenarnego Światowej Rady Kościołów w Vancouver została najmłodszym członkiem komitetu centralnego Rady. Zrezygnowała z funkcji w 2002 po tym, jak specjalna komisja ds. członkostwa Kościołów prawosławnych w ŚRK zarekomendowała odrzucenia zwrotu „nabożeństwo ekumeniczne” i zastąpienie go zwrotem „międzywyznaniowa modlitwa powszechna”. Pani biskup zasiada w komitecie centralnym Konferencji Kościołów Europejskich.

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Biskup widziana z profilu

Zdaniem byłej zwierzchniczki hanowerskiego Kościoła w naukach przedkonfirmacyjnych zbyt mało mówi się o Biblii, a zbyt dużo o tematach współczesnych, jak sekty czy narkotyki. Pani biskup kładzie szczególny nacisk na rolę modlitwy w życiu dzieci i dorosłych chrześcijan. Publicznie nawoływała do delegalizacji Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec. Znana jest z ostrej krytyki Watykanu w sprawie nauczania Kościoła rzymskokatolickiego nt. homoseksualizmu, AIDS, święcenia kobiet i celibatu.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Rodzina bp Käßmann pochodzi z Koszalina. Do opuszczenia Polski została zmuszona po zakończeniu II wojny światowej. Pani biskup ma cztery córki. W 2006 przeszła operację usunięcia guza piersi. Rok później, jako pierwszy niemiecki biskup, złożyła pozew o rozwód. Jej decyzja spotkała się ze zrozumieniem senatu Kościoła, który upoważnił ją do dalszego sprawowania urzędu biskupa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. dw-world.de: Top bishop resigns after driving drunk (ang.). [dostęp 2010-02-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]