Maria Janyska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Janyska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 stycznia 1962
Wyrzysk
Zawód, zajęcie ekonomistka, polityk
Alma Mater Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Stanowisko posłanka na Sejm VII i VIII kadencji (od 2011)
Partia Platforma Obywatelska

Maria Małgorzata Janyska z domu Chojcan (ur. 16 stycznia 1962 w Wyrzysku) – polska urzędniczka samorządowa, ekonomistka, posłanka na Sejm VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka liceum ogólnokształcącego w Łobżenicy. Ukończyła następnie ekonomię na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Odbyła także studia podyplomowe z zakresu rachunkowości. Od 1985 pracowała w administracji publicznej, początkowo w urzędzie wojewódzkim w Pile i w urzędzie miasta w Czarnkowie. W latach 1989–1990 pełniła funkcję kierownika rejonowego biura pracy, następnie objęła stanowisko sekretarza miasta w Czarnkowie. Funkcję tę pełniła do 2001, przy czym w latach 1996–1998 była zastępcą burmistrza tej miejscowości. Od 2001 pełniła funkcję sekretarza gminy Tarnowo Podgórne. W 2007 przeszła do pracy w biznesie, została dyrektorem w przedsiębiorstwie poligraficznym.

W latach 1998–2002 zasiadała w radzie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego I kadencji. Do samorządu terytorialnego powróciła w 2010, kiedy to w wyborach samorządowych z ramienia Platformy Obywatelskiej wybrano ją do sejmiku wielkopolskiego[1].

W lutym 2011 ubiegała się o mandat senatora w wyborach uzupełniających rozpisanych po wyborze Piotra Głowskiego na prezydenta Piły. W głosowaniu zajęła drugie miejsce, przegrywając z Henrykiem Stokłosą[2]. W październiku tego samego roku wystartowała w wyborach parlamentarnych, otrzymała 12 132 głosy, zdobywając tym samym mandat poselski z listy PO w okręgu pilskim[3].

W 2015 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję (dostała 21 700 głosów)[4]. W Sejmie VIII kadencji została zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji i członkinią Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju[5].

Mężatka, ma córkę i syna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]