Koalicja Obywatelska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koalicja Obywatelska
Skrót KO
Lider Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer
Data założenia 7 marca 2018
Adres siedziby ul. Wiejska 12a,
00-490 Warszawa
Partie
członkowskie
Platforma Obywatelska, Nowoczesna
Ideologia polityczna chrześcijańska demokracja, konserwatywny liberalizm, liberalizm, socjalliberalizm, proeuropeizm
Poglądy gospodarcze wolny rynek, kapitalizm, liberalizm gospodarczy
Barwy

     błękit

     pomarańcz
Obecni posłowie
155 / 459
Obecni senatorowie
26 / 97
Obecni eurodeputowani
18 / 51
Obecni radni wojewódzcy
191 / 552
Strona internetowa
Zawarcie porozumienia przez Grzegorza Schetynę (PO) i Katarzynę Lubnauer (Nowoczesna), 7 marca 2018

Koalicja Obywatelska (KO) – koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, powołana przed wyborami samorządowymi w 2018 (komitet nosił wówczas nazwę „Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska”), następnie w różnych formach kontynuowana. Liderami KO zostali przewodniczący partii składowych – Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

7 marca 2018 zasiadające w parlamencie partie Platforma Obywatelska i Nowoczesna podpisały porozumienie o wspólnym starcie w wyborach do sejmików województw (wcześniej oba ugrupowania przedstawiły wspólny manifest)[3]. 14 kwietnia sojusz przyjął nazwę „Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska”[4]. Komitet oprócz list do sejmików wystawił także kandydatów na niższych szczeblach (głównie do rad powiatów, a także na prezydentów miast w większości miast prezydenckich), choć powoływany był on relatywnie rzadko[5]. PO ani Nowoczesna nie powołały na te wybory własnych komitetów; działacze PO na niskim szczeblu startowali najczęściej z komitetów lokalnych. We wrześniu z Koalicją Obywatelską związało się także kierowane przez Barbarę Nowacką stowarzyszenie Inicjatywa Polska[6]. Ponadto w województwie podkarpackim do koalicji przyłączyła się Krajowa Partia Emerytów i Rencistów[7], która 28 września także ogólnopolsko dołączyła do KO[8] (pomimo wcześniejszego uczestnictwa w powołaniu koalicji SLD Lewica Razem), a na listach KO do sejmiku świętokrzyskiego znaleźli się także przedstawiciele Unii Europejskich Demokratów[9]. Oprócz tego w poszczególnych miejscach współpracę z KO nawiązały lokalnie – w tym w dużych miastach – inne partie (m.in. Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej czy Unia Pracy), jak również bezpartyjne inicjatywy. W wyborach do sejmików Koalicja Obywatelska uzyskała 26,97% głosów (drugi wynik po Prawie i Sprawiedliwości), zdobywając 194 mandaty i uzyskując je we wszystkich województwach (kandydaci PO zdobyli ich ponad 150, Nowoczesnej 30, a ponadto 2 mandaty przypadły kandydatom IP, kilka także kandydatom niezwiązanym z żadnym ugrupowaniem). W 7 województwach uzyskała najlepszy wynik, a w sejmiku pomorskim większość mandatów[10]. Słabsze wyniki koalicja uzyskała w wyborach do rad. W I turze 11 kandydatów komitetu KO (a także szereg innych kandydatów z nią związanych) wygrało wybory na prezydentów miast (m.in. Rafał Trzaskowski w stołecznej Warszawie). Ponadto 15 kandydatów KO przeszło do II tury, z czego 8 odniosło zwycięstwa. Kandydaci komitetu KO wygrali wybory na prezydentów miast w 19 przypadkach, podczas gdy drugiego pod tym względem komitetu PiS w 4. We wszystkich sejmikach zostały powołane kluby KO (także w dwóch województwach, w których żaden z kandydatów Nowoczesnej nie został radnym; w dwóch województwach do klubów KO przystąpili radni SLD). W połowie województw KO zawarła wraz z PSL i SLD koalicje rządzące (przedstawiciele PO otrzymali miejsca w zarządach wszystkich tych województw, w tym 6 stanowisk marszałków; Nowoczesnej przypadło zaś jedno miejsce w zarządzie województwa pomorskiego).

5 grudnia 2018 klub poselski Nowoczesnej zdecydował o tym, by wspólny klub KO nie powstawał w parlamencie. Po tej decyzji 7 z 21 posłów Nowoczesnej przeszło do klubu parlamentarnego PO, który przyjął tym samym nazwę „Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska” (przestali wówczas być członkami Nowoczesnej). Posłowie, którzy pozostali w Nowoczesnej, utworzyli w Sejmie koło tej partii (przekształcone następnie w klub po przyjęciu posła UED[11]).

Na wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 KO nie została powołana, natomiast zarówno PO, jak i Nowoczesna, znalazły się wraz z innymi partiami w składzie szerszej Koalicji Europejskiej (której współtwórcami były oprócz nich PSL, SLD i Zieloni). PO obsadziła większość (77) miejsc na listach KE, a jej przedstawiciele uzyskali 14 mandatów (z 22 dla KE). Nowoczesna wystawiła 8 kandydatów, którzy nie zdobyli mandatów eurodeputowanych.

W 2019 członkowie Nowoczesnej odeszli z klubów KO w sejmikach lubuskim i dolnośląskim.

8 czerwca 2019 podczas wspólnego posiedzenia rad krajowych wchodzących w skład KO partii Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zadeklarowano chęć powołania wspólnego klubu parlamentarnego tych ugrupowań oraz wspólnego startu w wyborach parlamentarnych w 2019[12]. Pięć dni później 12 z 14 należących do Nowoczesnej posłów tej partii przystąpiło do klubu PO-KO[13].

Wybory do sejmików województw w 2018[edytuj | edytuj kod]

Sejmik Mandaty Władza
dolnośląski
13 / 36
Opozycja
kujawsko-pomorski
12 / 30
Koalicja
lubelski
7 / 33
Opozycja
lubuski
11 / 30
Koalicja
łódzki
12 / 33
Opozycja
małopolski
11 / 39
Opozycja
mazowiecki
18 / 51
Koalicja
opolski
13 / 30
Koalicja
podkarpacki
5 / 33
Opozycja
podlaski
9 / 30
Opozycja
pomorski
18 / 33
Koalicja
śląski
20 / 45
Opozycja
świętokrzyski
3 / 30
Opozycja
warmińsko-mazurski
12 / 30
Koalicja
wielkopolski
15 / 39
Koalicja
zachodniopomorski
13 / 30
Koalicja
Mandaty ogółem
194 / 552

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]