Koalicja Obywatelska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koalicja Obywatelska
Ilustracja
Skrót KO
Lider G. Schetyna,
M. Kidawa-Błońska,
K. Lubnauer,
B. Nowacka,
J. Karnowski,
M. Kossakowski,
M. Tracz
Data założenia 7 marca 2018
Adres siedziby ul. Wiejska 12a,
00-490 Warszawa
Partie
członkowskie
PO, Nowoczesna, Zieloni, iPL, ŚPR, SDPL, WiR
Ideologia polityczna liberalizm, socjalliberalizm, liberalny konserwatyzm, feminizm, socjaldemokracja, proeuropeizm
Poglądy gospodarcze wolny rynek, kapitalizm, liberalizm gospodarczy
Młodzieżówka Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci”, Forum Młodych Nowoczesnych, Ostra Zieleń
Barwy

     błękit

     pomarańcz
Obecni posłowie
155 / 460
Obecni senatorowie
27 / 96
Obecni eurodeputowani
14 / 51
Obecni radni wojewódzcy
188 / 552
Strona internetowa

Koalicja Obywatelska (KO) – koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, powołana przed wyborami samorządowymi w 2018 (komitet nosił wówczas nazwę Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), następnie w różnych formach kontynuowana (na wybory parlamentarne w 2019 komitet przyjął nazwę Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni).

Historia[edytuj | edytuj kod]

2018[edytuj | edytuj kod]

Zawarcie porozumienia przez Grzegorza Schetynę (PO) i Katarzynę Lubnauer (Nowoczesna), 7 marca 2018

7 marca 2018 zasiadające w parlamencie partie Platforma Obywatelska i Nowoczesna podpisały porozumienie o wspólnym starcie w wyborach do sejmików województw (wcześniej oba ugrupowania przedstawiły wspólny manifest)[1]. 14 kwietnia sojusz przyjął nazwę „Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska”[2]. Komitet oprócz list do sejmików wystawił także kandydatów na niższych szczeblach (głównie do rad powiatów, a także na prezydentów miast w większości miast prezydenckich), choć powoływany był on relatywnie rzadko[3]. PO ani Nowoczesna nie powołały na te wybory własnych komitetów; działacze PO na niskim szczeblu startowali najczęściej z komitetów lokalnych. We wrześniu z Koalicją Obywatelską związało się także kierowane przez Barbarę Nowacką stowarzyszenie Inicjatywa Polska[4] (w czerwcu 2019 zarejestrowane jako partia). Ponadto w województwie podkarpackim do koalicji przyłączyła się Krajowa Partia Emerytów i Rencistów[5], która 28 września także ogólnopolsko dołączyła do KO[6] (pomimo wcześniejszego uczestnictwa w powołaniu koalicji SLD Lewica Razem), a na listach KO do sejmiku świętokrzyskiego znaleźli się także przedstawiciele Unii Europejskich Demokratów[7]. Oprócz tego w poszczególnych miejscach współpracę z KO nawiązały lokalnie – w tym w dużych miastach – inne partie (m.in. Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej czy Unia Pracy), jak również bezpartyjne inicjatywy. W wyborach do sejmików Koalicja Obywatelska uzyskała 26,97% głosów (drugi wynik po Prawie i Sprawiedliwości), zdobywając 194 mandaty i uzyskując je we wszystkich województwach (kandydaci PO zdobyli ich ponad 150, Nowoczesnej 30, a ponadto 2 mandaty przypadły kandydatom iPL, kilka także kandydatom niezwiązanym z żadnym ugrupowaniem). W 7 województwach uzyskała najlepszy wynik, a w sejmiku pomorskim większość mandatów. Słabsze wyniki koalicja uzyskała w wyborach do rad. W I turze 11 kandydatów komitetu KO (a także szereg innych kandydatów z nią związanych) wygrało wybory na prezydentów miast (m.in. Rafał Trzaskowski w stołecznej Warszawie). Ponadto 15 kandydatów KO przeszło do II tury, z czego 8 odniosło zwycięstwa. Kandydaci komitetu KO wygrali wybory na prezydentów miast w 19 przypadkach, podczas gdy drugiego pod tym względem komitetu PiS w 4. We wszystkich sejmikach zostały powołane kluby KO (także tam, gdzie żaden z kandydatów Nowoczesnej nie został radnym; w dwóch województwach do klubów KO przystąpili radni SLD). W połowie województw KO zawarła wraz z PSL i SLD koalicje rządzące (przedstawiciele PO otrzymali miejsca w zarządach wszystkich tych województw, w tym 6 stanowisk marszałków; Nowoczesnej przypadło zaś jedno miejsce w zarządzie województwa pomorskiego).

5 grudnia klub poselski Nowoczesnej zdecydował o tym, by wspólny klub KO nie powstawał w parlamencie. Po tej decyzji 7 z 21 posłów Nowoczesnej przeszło do klubu parlamentarnego PO, który przyjął tym samym nazwę „Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska” (ci z nich, którzy wówczas należeli do Nowoczesnej, przestali być jej członkami). Posłowie, którzy pozostali w Nowoczesnej, utworzyli w Sejmie koło tej partii (przekształcone następnie w klub po przyjęciu posła UED[8]).

2019[edytuj | edytuj kod]

Na wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 KO nie została powołana, natomiast zarówno PO, jak i Nowoczesna, znalazły się wraz z innymi partiami w składzie szerszej Koalicji Europejskiej (której współtwórcami były oprócz nich PSL, SLD i Zieloni). PO obsadziła większość (77) miejsc na listach KE, a jej przedstawiciele uzyskali 14 mandatów (z 22 dla KE). Nowoczesna wystawiła 8 kandydatów, którzy nie zdobyli mandatów eurodeputowanych.

W 2019 członkowie Nowoczesnej odeszli z klubów KO w sejmikach lubuskim i dolnośląskim.

8 czerwca podczas wspólnego posiedzenia rad krajowych wchodzących w skład KO partii Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zadeklarowano chęć powołania wspólnego klubu parlamentarnego tych ugrupowań oraz wspólnego startu w wyborach parlamentarnych w 2019[9]. Pięć dni później 12 z 14 należących wówczas do Nowoczesnej posłów tej partii przystąpiło do klubu PO-KO[10].

W dniach 12–13 lipca odbyło się Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej, na którym przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zaprezentował tzw. plan uzdrowienia Polski, którego głównymi założeniami są m.in. tzw. Akt Odnowy Demokracji, obligatoryjne referenda, wprowadzenie rejestrowanych związków partnerskich, głosowanie przez internet, zniesienie zakazu handlu w niedzielę, obniżkę PIT i ZUS, Europejską Ochronę Zdrowia (m.in. skrócenie terminów oczekiwania do lekarzy specjalistów do 21 dni i na szpitalnych oddziałach ratunkowych do 60 minut oraz przywrócenie finansowania zapłodnienia in vitro z budżetu państwa), 13. emeryturę na stałe oraz program Czyste Powietrze i Woda, w skład którego wchodzi wyeliminowanie węgla w ogrzewaniu domów i mieszkań do 2030 roku, do 2035 – w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 – w energetyce[11].

18 lipca przewodniczący PO Grzegorz Schetyna poinformował, że Koalicja Obywatelska – oprócz PO i niewielkich ugrupowań sojuszniczych – nie będzie opierać się na środowiskach partyjnych (nie zdecydowano się na sojusz z SLD ani Wiosną, po tym jak udziału w szerokiej koalicji odmówiło PSL, ogłaszając start pod własnym szyldem w ramach Koalicji Polskiej). Zaprosił natomiast do współpracy samorządowców (których przedstawicielem w sztabie został prezydent Sopotu Jacek Karnowski) i organizacje pozarządowe, którym zaproponowano 20% miejsc na listach[12].

30 lipca decyzję o dołączeniu Koalicji Obywatelskiej podjęła rada krajowa Partii Zieloni[13]. Tego samego dnia liderzy koalicji ogłosili nazwiska liderów list w wyborach do Sejmu, na których – oprócz działaczy partii tworzących KO – znalazły się m.in. osoby związane do tej pory z SLD (jak Katarzyna Piekarska, Eugeniusz Czykwin, Riad Haidar i prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc – który jednak potem wycofał się ze startu), lewicowy senator Grzegorz Napieralski (były szef SLD), były polityk prawicowych partii (m.in. prezes PJN) Paweł Kowal, a także osoby niezwiązane do tej pory z polityką (jak dziennikarz i komentator sportowy Tomasz Zimoch czy dziennikarz Piotr Adamowicz)[14][15]. 9 sierpnia do koalicji na czas wyborów parlamentarnych przyłączyło się środowisko tworzące Ruch Autonomii Śląska i Śląską Partię Regionalną[16].

12 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała koalicję na wybory parlamentarne jako Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni[17]. 4 września poinformowano, że kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera została wicemarszałek Sejmu z PO Małgorzata Kidawa-Błońska, która została także liderką stołecznej listy KO do Sejmu[18].

Na listach koalicji do Sejmu, poza kandydatami ogłoszonych wcześniej środowisk, znalazło się po jednym przedstawicielu partii Wolność i Równość oraz Socjaldemokracji Polskiej, a także pojedynczy członkowie PSL, TR, SLD i UP. Wśród kandydatów KO do Senatu znaleźli się głównie członkowie PO (w tym dotychczas niezależny senator Marek Borowski, były marszałek Sejmu i wicepremier z ramienia SLD, a także założyciel i były przewodniczący SDPL), po jednym przedstawicielu SDPL i ŚPR, a także osoby bezpartyjne (m.in. byli czołowi działacze prawicowych partii Kazimierz Michał Ujazdowski i Marek Migalski, czy też były sportowiec Władysław Kozakiewicz). W części okręgów KO nie wystawiła kandydatów do Senatu, popierając głównie przedstawicieli komitetów PSL i SLD.

Wybory do sejmików województw w 2018[edytuj | edytuj kod]

Sejmik Mandaty Władza
dolnośląski
13 / 36
Opozycja
kujawsko-pomorski
12 / 30
Koalicja
lubelski
7 / 33
Opozycja
lubuski
11 / 30
Koalicja
łódzki
12 / 33
Opozycja
małopolski
11 / 39
Opozycja
mazowiecki
18 / 51
Koalicja
opolski
13 / 30
Koalicja
podkarpacki
5 / 33
Opozycja
podlaski
9 / 30
Opozycja
pomorski
18 / 33
Koalicja
śląski
20 / 45
Opozycja
świętokrzyski
3 / 30
Opozycja
warmińsko-mazurski
12 / 30
Koalicja
wielkopolski
15 / 39
Koalicja
zachodniopomorski
13 / 30
Koalicja
Mandaty ogółem
194 / 552

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. PO i Nowoczesna razem do wyborów. Schetyna i Lubnauer podpisali porozumienie, wprost.pl, 7 marca 2018.
 2. PO i N wystartują w wyborach do sejmików jako „Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska”, gazetaprawna.pl, 14 kwietnia 2018.
 3. Serwis PKW – Wybory 2018.
 4. Projekt Barbary Nowackiej dołączył do Koalicji Obywatelskiej, wprost.pl, 5 września 2018.
 5. Krzysztof Kuchaj, Koalicja Obywatelska i wspólny start w jesiennych wyborach, tvp.pl, 23 maja 2018.
 6. Koalicyjne Porozumienie Wyborcze, kpeir.org [zarchiwizowane z adresu 2019-04-01].
 7. Paweł Więcek, Wybory samorządowe 2018. Mamy pełne listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, echodnia.eu, 13 września 2018.
 8. Kluby i koła, sejm.gov.pl.
 9. Władze PO i Nowoczesnej za połączeniem klubów i budową bloku na wybory parlamentarne, forsal.pl, 8 czerwca 2019.
 10. Posłowie Nowoczesnej wstąpili do klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej, polskieradio24.pl, 13 czerwca 2019.
 11. #SzóstkaSchetyny, platforma.org, 15 lipca 2019.
 12. Schetyna: Znaleźliśmy nową formułę. Nikt tego wcześniej nie robił, tvn24.pl, 18 lipca 2019.
 13. Zieloni oficjalnie potwierdzili start w wyborach w ramach Koalicji Obywatelskiej, pap.pl, 30 lipca 2019.
 14. Arkadiusz Jastrzębski (oprac.), Listy Koalicji Obywatelskiej. Grzegorz Schetyna podał nazwiska liderów, wp.pl, 30 lipca 2019 [dostęp 2019-07-31].
 15. Listy Koalicji Obywatelskiej na stronie PO, 31 lipca 2019 [dostęp 2019-07-31].
 16. Paweł Pawlik, Ruch Autonomii Śląska na listach Koalicji Obywatelskiej, onet.pl, 9 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-11].
 17. PKW zarejestrowała 6 komitetów wyborczych; KW Lewica został wezwany do usunięcia wad zawiadomienia, pap.pl, 12 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-13].
 18. Prawnuczka prezydenta i premiera, marszałek, kandydatka na szefową rządu, tvn24.pl, 4 września 2019.