Maria Louvet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marie Juliette Louvet (ur. 9 maja 1867 w Pierreval, Seine Martime, zm. 24 września 1930 w Paryżu), kochanka księcia Monako, Ludwika II, matka jego jedynego dziecka, córki Charlotte Grimaldi.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Maria urodziła się 9 maja 1867 roku w Pierreval, miejscowości w Górnej Normandii we Francji. Jej rodzicami byli Henri Louvet i jego pierwsza żona, Josephine Elmire Piedefer. Nie miała rodzeństwa.

Louvet była piosenkarką kabaretową i przebywała w okupowanej przez Francję Algierii.

Małżeństwo i rodzina[edytuj | edytuj kod]

6 października 1885 w Paryżu poślubiła Achillesa Delmaet (ur. 1860, zm. 1914), francuskiego fotografa. Małżonkowie doczekali się dwójki dzieci: Jerzego (ur. 1884, zm. 1955) i Małgorzaty (ur. 1886, zm. 1964). Ich rozwód nastąpił 14 stycznia 1893 roku w stolicy Francji.

W Algierii poznała Ludwika Grimaldi, następcę monakijskiego tronu. Zakochała się w wzajemnością, ale ojciec księcia, Karol III Grimaldi nie zaakceptował związku syna. Ludwik ponoć poślubił Marię w 1897 roku, ale nie ma na to żadnych dowodów. Niemniej jednak Maria zaszła w ciążę w 30 września 1898 w Konstantynie powiła córkę, która otrzymała imiona Charlotte Luiza Julietta i po matce nazwisko Louvet. W 1908 roku Grimaldi porzucił swoją rodziną i powrócił do Monako, gdzie kontynuował karierę wojskową.

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Wnuki Prawnuki
Jerzy Delmaet
Małgorzata Delmaet zmarła bezpotomnie
Charlotte, księżna Valentinois Antoinette, baronowa Massy Elżbieta de Massy
Krystian de Massy
Krystyna de Massy
Rainier III, książę Monako Karolina, księżna Hanoweru
Albert II, książę Monako
księżniczka Stefania z Monako

Matka następczyni tronu[edytuj | edytuj kod]

W 1911 roku w księstwie Monako nastał kryzys, bowiem książę Karol III był u schyłku życia, a jego jedyny syn i następca Ludwik II nie ożenił się i nie posiadał legalnych potomków. Tron monakijski mógł wówczas przejść w ręce jego kuzyna w pierwszej linii, Wilhelma Witermberga, który w 1918 roku został proklamowany królem Litwy.

Ludwik II podjął działania, które doprowadziły do adopcji jego jedynej córki. Charlotte nosiła odtąd rodowe nazwisko Grimaldi i znalazła się na liście sukcesji monakijskiego tronu, chociaż jej rodzice nigdy nie zawarli związku małżeńskiego. W 1922 zmarł jej dziadek, Karol III Grimaldi i automatycznie została następczynią tronu. Ostatecznie nigdy na nim nie zasiadła, zrzekając się wszystkich praw na rzecz swojego syna, Rainiera III.

Maria zmarła 24 września 1930 roku w Paryżu.