Stefania Grimaldi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Monakijska rodzina książęca

Księżniczka Stefania z Monako, hrabianka Polignac, I voto Ducruet, II voto Lopez Peres (Stephanie Marie Elizabeth Grimaldi, ur. 1 lutego 1965 w Monte Carlo), monakijska księżniczka z dynastii Grimaldich, córka Rainiera III, księcia Monako i jego małżonki, księżnej Grace; piosenkarka, projektantka mody; zajmuje dziesiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 1964 roku Pałac Książęcy podał do wiadomości, że księżna Grace spodziewa się narodzin swojego trzeciego dziecka na początku przyszłego roku[1]. Księżniczka Stefania przyszła na świat 1 lutego 1965 godzinie 17:00 w Monte Carlo, ważyła 3 kg i mierzyła 50 cm[2][3]. O godzinie 18:25 wystrzelono dwadzieścia jeden strzałów, aby uczcić narodziny nowej członkini rodziny książęcej.

Jej rodzicami byli Rainier III, książę Monako od 1949 do 2005 roku i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej w 1954 roku dla Najlepszej Aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji.

Jej dziadkami są ze strony ojca Pierre, książę Valentinois, hrabia Polignac i jego małżonka, Charlotte, księżna Valentinois; natomiast ze strony matki John Brendan Kelly, amerykański mistrz olimpijski w wioślarstwie, i Margaret Kelly.

Ma dwoje starszego rodzeństwa, Karolinę, księżną Hanoweru i Alberta II, księcia Monako.

Księżniczka otrzymała imiona Stefania Maria Elżbieta, z których pierwsze na cześć swojej przodkini, Stefanii, wielkiej księżnej Badenii.

Została ochrzczona w maju 1965 w katedrze w Monako[4]. Jej rodzicami chrzestnymi zostali brat matki, John Brendan Kelly młodszy i jej cioteczna siostra, Elżbieta de Massy.

Dzieci chrzestne[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Rodzina książęca Monako - linia Rainiera III, księcia Monako

Księżniczka pobierała nauki w Dames de Saint-Maur w Monako, a następnie w szkole Dupanloup w Paryżu. Maturę zdała w 1982 roku. Szczególnie interesował ją taniec klasyczny, gra na fortepianie, gimnastyka i jazda konna. mówi biegle po francusku, monagesku, angielsku i włosku.

Wypadek samochodowy[edytuj | edytuj kod]

13 września 1982 księżniczka razem ze swoją matką wracały do Monako z jednej z francuskich posiadłości Grimaldich. Niedaleko miasta ich samochód wypadł z drogi, zaczął dachować, spadł w przepaść i zapalił się[6]. Stefania została wyciągnięta z pojazdu przez 62-letniego ogrodnika, świadka zdarzenia, który następnie zadzwonił po służby medyczne, by pomóc uwięzionej za kierownicą księżnej Grace[7]. Obydwie poszkodowane zostały przewiezione do kliniki imienia księżnej Grace, a Pałac Książęcy podał informację o zdarzeniu dodając, że są ranne, ale nie w stanie krytycznym[8]. Grace miała liczne złamania kości[9]. Obrażenia Stefanii nie były niebezpieczne dla jej zdrowia i szybko wróciła do Pałacu Książęcego.

Księżna Grace zmarła następnego dnia wieczorem, jak podał rzecznik rodziny książęcej, z powodu krwawienia mózgowego[10]. Informacja była szokująca dla opinii publicznej, przekonanej o tym, że władczyni opuści szpital po około dziesięciodniowej hospitalizacji[11][12].

Media długo próbowały odtworzyć okoliczności, w jakich doszło do wypadku. Obydwie podróżujące samochodem nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa, oskarżano też księżniczkę o to, że to ona prowadziła pojazd, mimo iż była o rok za młoda, by uzyskać prawo jazdy[13]. Ostatecznie stwierdzono, że księżna doznała ataku apopleksji, co sprawiło, że straciła kontrolę nad samochodem[14].

Księżniczka Stefania nie uczestniczyła w pogrzebie matki, który miał miejsce kilka dni później.

Kariera modelki[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka próbowała swoich sił w modelingu, ale wobec niezadowolenia ojca z tej profesji, zajęła się projektowaniem ubrań[15].

W 1983 zaczęła współpracę w domu mody Christiana Diora pod opieką głównego projektanta, Marka Bohana[16]. W 1984 uczestniczyła w spotkaniu prezydenta Francji, Françoisa Mitteranda z projektantami mody, które miało miejsce na Polach Elizejskich[17]. W 1986 zaprojektowała we współpracy z Alix de la Comble kolekcję strojów pływackich, których premiera miała miejsce w styczniu w Monte Carlo[18].W 1989 stworzyła własną linię perfum.

W 1984 i 1990 znalazła się na okładce hiszpańskiego magazynu Hola w roli modelki. W 1985 gościła na okładkach niemieckiego Vogue i amerykańskiego Vanity Fair.

W 2008 pomagała w redagowaniu i wystąpiła na okładce francuskiego Vogue[19].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

W 1986 roku wydała swoją pierwszą singlową piosenkę pt. Ouragan (Huragan), która błyskawicznie zajęła miejsce na liście dziesięciu najlepszych utworów i sprzedała się w pięciu milionach egzemplarzy[20]. Wkrótce wydała debiutancki album Besoin (nazywany w niektórych krajach Stephanie). W 1987 nagrała piosenkę Young Ones Everywhere, wspierającą UNICEF.

W 1987 wyjechała do Los Angeles, by całkowicie poświęcić się muzyce. Mieszkała ze swoim ówczesnym chłopakiem, Mario Olivierem, który był już dwukrotnie żonaty i miał konflikt z prawem[21]. Po pięciu latach ukazał się długo oczekiwany album, ale sprzedał się słabo.

W maju 1992 nagrała piosenkę In the Closet w duecie Michaelem Jacksonem.

W 2006, wraz z grupą francuskich piosenkarzy, wzięła udział w nagraniu piosenki L'or de nos Vies.

Księżniczka Monako[edytuj | edytuj kod]

W chwili narodzin księżniczka została wpisane na trzecie miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu, za swoim bratem i siostrą, przed ciotką, księżniczką Antoinette.

Jest prezydentem kilku organizacji, między innymi Monaco Youth Center i Princess Stephanie Activity Center oraz honorowym członkiem amerykańskiej fundacji księżnej Grace. Jest patronem Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo, w którym regularnie uczestniczy jako gość honorowy[22]; również organizacji AMADE, założonej przez jej matkę w 1963. Od 1985 jest prezydentem Monte Carlo Magic Grand Prix i Międzynarodowego Festiwalu Teatru Amatorskiego. Każdego roku bierze udział w obchodach Narodowego Dnia Monako.

Jako członkini rodziny książęcej uczestniczyła w różnych rodzinnych ceremoniach królewskich, do których należą:

7 stycznia 2015 wraz z innymi członkami rodziny książęcej wystąpiła na balkonie Pałacu Książęcego podczas uroczystej prezentacji swoich nowo narodzonych bratanków, księżniczki Gabrieli i księcia Jakuba[27].

Od 12 kwietnia 2015 zajmuje dziesiąte miejsce w linii sukcesji tronu Monako. Zgodnie z obowiązującym prawem, zostanie wykreślona z tej listy, jeśli Albert II przestanie był władcą, a zostanie nim jedno z jego dzieci.

Fight AIDS Monaco[edytuj | edytuj kod]

W 2004 księżniczka Stefania założyła organizację Fight AIDS Monaco, w działalność której jest czynnie zaangażowana[28]. Celem jest szerzenie wiedzy na temat zakażenia wirusem HIV, choroby AIDS i skłonienie ludzi do profilaktyki i przeprowadzania regularnych badań krwi.

Jedną z akcji organizowanych w ramach Fight AIDS jest Test in the City. Odbywa się to przy współpracy Kliniki imienia Księżnej Grace i Monakijskiego Czerwonego Krzyża. Każda osoba może wówczas poddać się szybkiemu badaniu krwi na wykrycie w organizmie przeciwciał anty HIV-1 lub anty HIV-2. Wyniki otrzymuje się po około dziesięciu minutach.

Kolejne przedsięwzięcie to Jungle Fight, w ramach którego przez cały listopad księżniczka Stefania i zaproszeni goście na antenie Radia Monaco opowiadają o tym, jak radzić sobie z wirusem HIV i AIDS.

AIDS Memory Quit to specjalna uroczystość upamiętniająca osoby zmarłe z powodu tej choroby.

Księżniczka organizuje również aukcje charytatywne i specjalne konferencje, także z udziałem studentów. Co roku 1 grudnia bierze udział w obchodach Światowego Dnia AIDS.

Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy[edytuj | edytuj kod]

W wieku dziewięciu lat Stefania doznała kontuzji podczas jednego z występów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo[29]. Od roku 2005 jest prezydentem i gościem honorowym tej imprezy. Zajmuje się wyborem kostiumów, choreografii, świateł i dekoracji. Pojawia się na trybunach podczas każdego występu, często w towarzystwie swojego brata i dzieci.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Najmłodsza członkini rodziny książęcej była przed media kojarzona między innymi z Robem Lowe i Paulem Belmondo, któremu zadedykowała jedną ze swoich pierwszych piosenek[30].

22 kwietnia 1990 ogłosiła swoje zaręczyny z francuskim biznesmenem Jeanem-Yves Le Fur[31][32][33]. Wydarzenie miało miejsce w jednej z paryskich restauracji podczas kolacji z udziałem pięćdziesięciu zaproszonych gości[34]. Zaręczyny zerwała księżniczka dwa miesiące później, gdy dowiedziała się, że jej narzeczony spędził pięć tygodni w więzieniu w 1985 roku, ponieważ był zamieszany w aferę finansową[35].

W 1988 nowym ochroniarzem księżniczki został Daniel Ducruet, Francuz urodzony w Monako. Był rozwiedziony ze swoją poprzednią żoną w połowie lat osiemdziesiątych, a z relacji z Martine Malbouvier miał kilkumiesięcznego syna Michaela. W październiku 1991 przestał pełnić swoją funkcję na dworze książęcym, zamieszkał ze Stefanią i otworzył firmę zajmującą się dystrybucją żywności, szczególnie owoców morza.

Pod koniec maja 1992 włoskie media podały, że Grimaldi jest w ciąży ze swoim chłopakiem i planuje ślub, ale w późniejszym czasie[36]. Informacje zdementowała rzecznik Pałacu Książęcego[37], jednak kilkanaście dni później potwierdziła je sama zainteresowana.

26 listopada 1992 w klinice imienia księżnej Grace księżniczka, w obecności swojego partnera, urodziła syna, który otrzymał imiona Ludwik Robert Paweł[38]. Chłopiec, ponieważ był dzieckiem nieślubnym, nie został wpisany do linii sukcesji monakijskiego tronu.

4 maja 1994, również w towarzystwie Ducrueta, urodziła w Monte Carlo swoje drugie dziecko, córkę Paulinę Grace Maguy[39]. Podobnie jak jej brat, dziewczynka nie uzyskała miejsca w kolejce do dziedziczenia rodzinnego tronu.

W styczniu 1995 rzecznik rodziny książęcej poinformował, że cywilny ślub Grimaldi i Ducrueta odbędzie się w Monako z przyjęciem weselnym w Hotel Loews[40]. Para wstąpiła w związek małżeński 1 lipca[41]. Świadkami ceremonii zostali cioteczna siostra panny młodej i jej matka chrzestna, Elżbieta de Massy, oraz brat pana młodego, Alain Ducuret. Media zwróciły uwagę, że ślub zakończył czteroletni spór księżniczki z ojcem. Książę Rainier nie chciał wyrazić zgody na związek córki, ponieważ jej partner był rozwodnikiem i miał już jedno nieślubne dziecko. W przypadku braku jego przyzwolenia, Stefania utraciłaby wszystkie swoje tytuły, miejsce w linii sukcesji tronu i wsparcie finansowe. Poinformowano również, że Ducruet stara się o kościelne stwierdzenie nieważności jego poprzedniego małżeństwa. Teść nie przyznał mu żadnego tytułu szlacheckiego, nie uczynił tego wobec żadnego ze swoich zięciów.

Z chwilą zawarcia małżeństwa przez Daniela i Stefanię ich dzieci wedle prawa monakijskiego zostały uznane za legalnych potomków i wpisane odpowiednio na siódme (Ludwik) i ósme (Paulina) miejsce w kolejce do tronu, za swoim wujem Albertem, ciotką Karoliną, kuzynami Andreą, Pierre'm i Charlotte oraz za matką[42].

We wrześniu 1996 pojawiły się pierwsze doniesienia na temat kryzysu w małżeństwie księżniczki[43]. Ducruet został sfotografowany przez włoskich dziennikarzy w dwuznacznej sytuacji z belgijską modelką[44] i przyznał się do zdrady[45]. Stefania złożyła pozew rozwodowy 16 września i uzyskała rozwód 5 października[46][47].

W 1998 roku okazało się, że księżniczka ponownie jest w ciąży. 15 lipca 1998 urodziła swoją drugą córkę, która otrzymała imiona Kamila Maria Kelly[48][49]. Dziewczynce w akcie urodzenia wpisano nazwisko Grimaldi i jako potomkini nieślubna nie została dodana do linii sukcesji monakijskiego tronu. Po kilku dniach media poinformowały, że ojcem kolejnej wnuczki księcia Rainiera jest Jan Raymond Gottlieb, dawny ochroniarz Stefanii, z którym była w związku, ale rozstała się kilka miesięcy wcześniej. Mężczyzna pochodził z Nicei i był synem komendanta żandarmerii francuskiej. Nazwisko Kamili dopiero po kilku latach zostało zmienione na Gottlieb. Gdyby Jan i Stefania zawarli legalny związek małżeński, ich córkę wpisano by na ostatnie miejsce listy sukcesji.

W 2001 opuściła Monako i razem z dziećmi oraz dwoma psami dołączyła do cyrku[50]. Tam nawiązała romans z Franco Knie, dyrektorem narodowego cyrku szwajcarskiego. Mężczyzna miał 47 lat i od czternastu lat był żonaty z kobietą o imieniu Claudine. Księżniczka zakończyła tę relację w marcu 2002[51].

16 września 2003 Pałac Książęcy ogłosił, że księżniczka Stefania poślubiła w czasie prywatnej ceremonii w Genewie Adansa Lopez Peres, portugalskiego akrobatę cyrkowego[52][53][54]. Para rozwiodła się w listopadzie 2004.

W 2007 spotykała się z francuskim piosenkarzem algierskiego pochodzenia, Merwanem Rim.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Księżniczka Stefania z Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois Maxence, hrabia Polignac
Susana, hrabina Polignac
Charlotte, księżna Valentinois Ludwik II, książę Monako
Maria Louvet
Grace, księżna Monako John Brendan Kelly John Henry Kelly
Mary Anne Kelly
Margaret Katherine Kelly Carl Majer
Marghreta Majer

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Wnuki Prawnuki
Ludwik Ducruet
Paulina Ducruet
Kamila Gottlieb

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

Od do Tytuł
2 lutego 1965 nadal Jej Książęca Wysokość Księżniczka Stefania z Monako

Przypisy

 1. http://news.google.com/newspapers?nid=2507&dat=19640814&id=qG5AAAAAIBAJ&sjid=k6MMAAAAIBAJ&pg=4436,1654332
 2. http://news.google.com/newspapers?nid=1350&dat=19650202&id=SP1OAAAAIBAJ&sjid=aQEEAAAAIBAJ&pg=4905,2933532
 3. http://news.google.com/newspapers?nid=1454&dat=19650202&id=ERNiAAAAIBAJ&sjid=WnQNAAAAIBAJ&pg=767,185561
 4. http://news.google.com/newspapers?nid=1368&dat=19650517&id=w8sVAAAAIBAJ&sjid=UBEEAAAAIBAJ&pg=3884,2364441
 5. http://news.google.com/newspapers?nid=2206&dat=19840906&id=IgQtAAAAIBAJ&sjid=dQEGAAAAIBAJ&pg=3514,1504459
 6. http://news.google.com/newspapers?nid=932&dat=19820913&id=5aJPAAAAIBAJ&sjid=PlMDAAAAIBAJ&pg=6302,1419456
 7. http://news.google.com/newspapers?nid=2245&dat=19820914&id=HzgzAAAAIBAJ&sjid=ezIHAAAAIBAJ&pg=4853,1484718
 8. http://news.google.com/newspapers?nid=1917&dat=19820911&id=EQwhAAAAIBAJ&sjid=SHMFAAAAIBAJ&pg=2965,4029787
 9. http://news.google.com/newspapers?nid=1310&dat=19820913&id=jhBWAAAAIBAJ&sjid=POIDAAAAIBAJ&pg=6631,2952564
 10. http://news.google.com/newspapers?nid=1755&dat=19820915&id=op4cAAAAIBAJ&sjid=OGgEAAAAIBAJ&pg=6297,8371600
 11. http://news.google.com/newspapers?nid=2457&dat=19820915&id=2oMzAAAAIBAJ&sjid=oDgHAAAAIBAJ&pg=2534,5042084
 12. http://news.google.com/newspapers?nid=2507&dat=19820915&id=VcNAAAAAIBAJ&sjid=BKYMAAAAIBAJ&pg=2808,2688227
 13. http://news.google.com/newspapers?nid=2194&dat=19820916&id=AK8yAAAAIBAJ&sjid=6-4FAAAAIBAJ&pg=5993,2222568
 14. http://news.google.com/newspapers?nid=892&dat=19820916&id=xKIKAAAAIBAJ&sjid=qkwDAAAAIBAJ&pg=6393,46080
 15. http://news.google.com/newspapers?nid=888&dat=19850416&id=WHhIAAAAIBAJ&sjid=QmYDAAAAIBAJ&pg=2450,26878
 16. http://www.people.com/people/article/0,,20089167,00.html
 17. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/francois-mitterrand-with-fashion-designers-at-the-elysees-news-photo/124120488
 18. http://news.google.com/newspapers?nid=1346&dat=19860106&id=QLlMAAAAIBAJ&sjid=l_sDAAAAIBAJ&pg=2272,1768709
 19. http://www.trendhunter.com/trends/royal-covers-princess-stephanie-of-monaco-does-vogue
 20. http://news.google.com/newspapers?nid=2194&dat=19861203&id=h8EyAAAAIBAJ&sjid=Ze8FAAAAIBAJ&pg=1401,1735292
 21. http://news.google.com/newspapers?nid=1370&dat=19870319&id=sWwVAAAAIBAJ&sjid=gwsEAAAAIBAJ&pg=6464,2768532
 22. http://us.hellomagazine.com/royalty/1201501142303/princess-stephanie-of-monaco-is-guest-of-honor-at-circus-festival
 23. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/wedding-of-caroline-de-monaco-and-stefano-casiraghi-in-news-photo/113975624
 24. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/funeral-of-monacos-prince-rainier-iii-in-monaco-city-monaco-news-photo/115146713
 25. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/prince-albert-ii-of-monaco-princess-caroline-of-hanover-news-photo/110797812
 26. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/pauline-ducruet-and-princess-stephanie-of-monaco-attend-the-news-photo/125075152
 27. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/louis-ducruet-princess-stephanie-of-monaco-princess-news-photo/461123472
 28. http://monacoreporter.com/2014/12/04/princess-stephanie-made-it-her-mission-to-help-eradicate-aids/
 29. http://www.montecarlofestival.mc/en/the-princess-stephanie/
 30. http://news.google.com/newspapers?nid=2194&dat=19861203&id=h8EyAAAAIBAJ&sjid=Ze8FAAAAIBAJ&pg=1401,1735292
 31. http://www.people.com/people/archive/article/0,,20112908,00.html
 32. http://articles.orlandosentinel.com/keyword/princess-stephanie
 33. http://articles.orlandosentinel.com/1990-04-22/news/9004226405_1_princess-stephanie-princess-caroline-monaco
 34. http://www.tulsaworld.com/archives/monaco-princess-mogul-announce-engagement/article_d6f7e616-59b8-5fc4-9349-cf57d144b2cc.html
 35. http://articles.philly.com/1990-06-23/news/25913775_1_monaco-blood-clot-b-nai-b-rith-humanitarian-award
 36. http://news.google.com/newspapers?nid=1356&dat=19920530&id=oHlIAAAAIBAJ&sjid=XwcEAAAAIBAJ&pg=6668,6820793
 37. http://news.google.com/newspapers?nid=886&dat=19920531&id=L-0xAAAAIBAJ&sjid=qX0DAAAAIBAJ&pg=6475,8749412
 38. http://news.google.com/newspapers?nid=1955&dat=19921127&id=i1cxAAAAIBAJ&sjid=ZqIFAAAAIBAJ&pg=3089,6648358
 39. http://news.google.com/newspapers?nid=1356&dat=19940506&id=6tFPAAAAIBAJ&sjid=9AcEAAAAIBAJ&pg=6275,4308600
 40. http://news.google.com/newspapers?nid=1955&dat=19950628&id=cYlVAAAAIBAJ&sjid=dD8NAAAAIBAJ&pg=2493,6739025
 41. http://news.google.com/newspapers?nid=1955&dat=19950702&id=GVExAAAAIBAJ&sjid=AKIFAAAAIBAJ&pg=1043,189110
 42. http://www.people.com/people/archive/article/0,,20101112,00.html
 43. http://news.google.com/newspapers?nid=1893&dat=19960917&id=HTEjAAAAIBAJ&sjid=TtgEAAAAIBAJ&pg=2563,6971319
 44. http://news.google.com/newspapers?nid=1755&dat=19960917&id=vD8gAAAAIBAJ&sjid=DX0EAAAAIBAJ&pg=6734,864570
 45. http://news.google.com/newspapers?nid=1454&dat=19960925&id=2IpOAAAAIBAJ&sjid=OBUEAAAAIBAJ&pg=4845,3977760
 46. http://news.google.com/newspapers?nid=1314&dat=19961005&id=pGNWAAAAIBAJ&sjid=BPIDAAAAIBAJ&pg=3358,2433329
 47. http://news.google.com/newspapers?nid=1915&dat=19961003&id=0CAiAAAAIBAJ&sjid=7XIFAAAAIBAJ&pg=2770,877683
 48. http://news.google.com/newspapers?nid=1241&dat=19980723&id=JY5TAAAAIBAJ&sjid=L4YDAAAAIBAJ&pg=3105,4487387
 49. http://news.google.com/newspapers?nid=1683&dat=19980716&id=FqYaAAAAIBAJ&sjid=aC4EAAAAIBAJ&pg=1586,1155623
 50. http://news.google.com/newspapers?nid=1696&dat=20020314&id=FPceAAAAIBAJ&sjid=LZgEAAAAIBAJ&pg=4580,1652784
 51. http://news.google.com/newspapers?nid=1876&dat=20020315&id=fhonAAAAIBAJ&sjid=GNAEAAAAIBAJ&pg=4413,5302335
 52. http://news.google.com/newspapers?nid=266&dat=20030912&id=tPUrAAAAIBAJ&sjid=82wFAAAAIBAJ&pg=4961,7445146
 53. http://news.google.com/newspapers?nid=1350&dat=20030917&id=4UpPAAAAIBAJ&sjid=LwQEAAAAIBAJ&pg=5930,332926
 54. http://news.google.com/newspapers?nid=1356&dat=20030917&id=E8ROAAAAIBAJ&sjid=mQ4EAAAAIBAJ&pg=5049,745350