Stefania Grimaldi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monakijska rodzina książęca
House of Grimaldi.png

Księżniczka Stefania z Monako, hrabianka Polignac, I voto Ducruet, II voto Lopez Peres (Stephanie Marie Elizabeth Grimaldi, ur. 1 lutego 1965 w Monte Carlo) – monakijska księżniczka z dynastii Grimaldich, córka Rainiera III, księcia Monako i jego małżonki, księżnej Grace, piosenkarka, projektantka mody; od kwietnia 2018 zajmuje dwunaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 1964 roku Pałac Książęcy podał do wiadomości, że księżna Grace spodziewa się narodzin swojego trzeciego dziecka na początku przyszłego roku[1]. Księżniczka Stefania przyszła na świat 1 lutego 1965 godzinie 17:00 w Monte Carlo, ważyła 3 kg i mierzyła 50 cm[2][3]. O godzinie 18:25 wystrzelono dwadzieścia jeden strzałów, aby uczcić narodziny nowej członkini rodziny książęcej.

Jej rodzicami byli Rainier III, książę Monako od 1949 do 2005 roku i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej w 1954 roku dla Najlepszej Aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji.

Jej dziadkami są ze strony ojca Pierre, książę Valentinois, hrabia Polignac i jego małżonka, Charlotte, księżna Valentinois; natomiast ze strony matki John Brendan Kelly, amerykański mistrz olimpijski w wioślarstwie, i Margaret Kelly.

Ma dwoje starszego rodzeństwa, Karolinę, księżną Hanoweru i Alberta II, księcia Monako.

Księżniczka otrzymała imiona Stefania Maria Elżbieta, z których pierwsze na cześć swojej przodkini, Stefanii, wielkiej księżnej Badenii.

Została ochrzczona w maju 1965 w katedrze w Monako[4]. Jej rodzicami chrzestnymi zostali brat matki, John Brendan Kelly młodszy i jej cioteczna siostra, Elżbieta de Massy.

Dzieci chrzestne[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka pobierała nauki w Dames de Saint-Maur w Monako, a następnie w szkole Dupanloup w Paryżu. Maturę zdała w 1982 roku. Szczególnie interesował ją taniec klasyczny, gra na fortepianie, gimnastyka i jazda konna. mówi biegle po francusku, monagesku, angielsku i włosku.

Wypadek samochodowy[edytuj | edytuj kod]

13 września 1982 księżniczka razem ze swoją matką wracały do Monako z jednej z francuskich posiadłości Grimaldich. Niedaleko miasta ich samochód wypadł z drogi, zaczął dachować, spadł w przepaść i zapalił się[6]. Stefania została wyciągnięta z pojazdu przez 62-letniego ogrodnika, świadka zdarzenia, który następnie zadzwonił po służby medyczne, by pomóc uwięzionej za kierownicą księżnej Grace[7]. Obydwie poszkodowane zostały przewiezione do kliniki imienia księżnej Grace, a Pałac Książęcy podał informację o zdarzeniu dodając, że są ranne, ale nie w stanie krytycznym[8]. Grace miała liczne złamania kości[9]. Obrażenia Stefanii nie były niebezpieczne dla jej zdrowia i szybko wróciła do Pałacu Książęcego.

Księżna Grace zmarła następnego dnia wieczorem, jak podał rzecznik rodziny książęcej, z powodu krwawienia mózgowego[10]. Informacja była szokująca dla opinii publicznej, przekonanej o tym, że władczyni opuści szpital po około dziesięciodniowej hospitalizacji[11][12].

Media długo próbowały odtworzyć okoliczności, w jakich doszło do wypadku. Obydwie podróżujące samochodem nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa, oskarżano też księżniczkę o to, że to ona prowadziła pojazd, mimo iż była o rok za młoda, by uzyskać prawo jazdy[13]. Ostatecznie stwierdzono, że księżna doznała ataku apopleksji, co sprawiło, że straciła kontrolę nad samochodem[14].

Księżniczka Stefania nie uczestniczyła w pogrzebie matki, który miał miejsce kilka dni później.

Kariera modelki[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka próbowała swoich sił w modelingu, ale wobec niezadowolenia ojca z tej profesji, zajęła się projektowaniem ubrań[15].

W 1983 zaczęła współpracę w domu mody Christiana Diora pod opieką głównego projektanta, Marka Bohana[16]. W 1984 uczestniczyła w spotkaniu prezydenta Francji, Françoisa Mitteranda z projektantami mody, które odbyło się na Polach Elizejskich[17]. W 1986 zaprojektowała we współpracy z Alix de la Comble kolekcję strojów pływackich, które zaprezentowano w styczniu w Monte Carlo[18].W 1989 stworzyła własną linię perfum.

W 1984 i 1990 znalazła się na okładce hiszpańskiego magazynu Hola w roli modelki. W 1985 gościła na okładkach niemieckiego Vogue i amerykańskiego Vanity Fair.

W 2008 pomagała w redagowaniu i wystąpiła na okładce francuskiego Vogue[19].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

W 1986 roku wydała swoją pierwszą singlową piosenkę pt. Ouragan (Huragan), która błyskawicznie zajęła miejsce na liście dziesięciu najlepszych utworów i sprzedała się w pięciu milionach egzemplarzy[20]. Wkrótce wydała debiutancki album Besoin (nazywany w niektórych krajach Stephanie). W 1987 nagrała piosenkę Young Ones Everywhere, wspierającą UNICEF.

W 1987 wyjechała do Los Angeles, by całkowicie poświęcić się muzyce. Mieszkała ze swoim ówczesnym chłopakiem, Mario Olivierem, który był już dwukrotnie żonaty i miał konflikt z prawem[21]. Po pięciu latach ukazał się długo oczekiwany album, ale sprzedał się słabo.

W maju 1992 nagrała piosenkę In the Closet w duecie Michaelem Jacksonem.

W 2006, wraz z grupą francuskich piosenkarzy, wzięła udział w nagraniu piosenki L'or de nos Vies.

Księżniczka Monako[edytuj | edytuj kod]

W chwili narodzin księżniczka została wpisane na trzecie miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu, za swoim bratem i siostrą, przed ciotką, księżniczką Antoinette.

Jest prezydentem kilku organizacji, między innymi Monaco Youth Center i Princess Stephanie Activity Center oraz honorowym członkiem amerykańskiej fundacji księżnej Grace. Jest patronem Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo, w którym regularnie uczestniczy jako gość honorowy[22]; również organizacji AMADE, założonej przez jej matkę w 1963. Od 1985 jest prezydentem Monte Carlo Magic Grand Prix i Międzynarodowego Festiwalu Teatru Amatorskiego. Każdego roku bierze udział w obchodach Narodowego Dnia Monako.

Jako członkini rodziny książęcej uczestniczyła w różnych rodzinnych ceremoniach królewskich, do których należą:

7 stycznia 2015 wraz z innymi członkami rodziny książęcej wystąpiła na balkonie Pałacu Książęcego podczas uroczystej prezentacji swoich nowo narodzonych bratanków, księżniczki Gabrieli i księcia Jakuba[27].

Od 12 kwietnia 2015 zajmuje dziesiąte miejsce w linii sukcesji tronu Monako. Zgodnie z obowiązującym prawem, zostanie wykreślona z tej listy, jeśli Albert II przestanie był władcą, a zostanie nim jedno z jego dzieci.

Fight AIDS Monaco[edytuj | edytuj kod]

W 2004 księżniczka Stefania założyła organizację Fight AIDS Monaco, w działalność której jest czynnie zaangażowana[28]. Celem jest szerzenie wiedzy na temat zakażenia wirusem HIV, choroby AIDS i skłonienie ludzi do profilaktyki i przeprowadzania regularnych badań krwi.

Jedną z akcji organizowanych w ramach Fight AIDS jest Test in the City. Odbywa się to przy współpracy Kliniki imienia Księżnej Grace i Monakijskiego Czerwonego Krzyża. Każda osoba może wówczas poddać się szybkiemu badaniu krwi na wykrycie w organizmie przeciwciał anty HIV-1 lub anty HIV-2. Wyniki otrzymuje się po około dziesięciu minutach.

Kolejne przedsięwzięcie to Jungle Fight, w ramach którego przez cały listopad księżniczka Stefania i zaproszeni goście na antenie Radia Monaco opowiadają o tym, jak radzić sobie z wirusem HIV i AIDS.

AIDS Memory Quit to specjalna uroczystość upamiętniająca osoby zmarłe z powodu tej choroby.

Księżniczka organizuje również aukcje charytatywne i specjalne konferencje, także z udziałem studentów. Co roku 1 grudnia bierze udział w obchodach Światowego Dnia AIDS.

Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy[edytuj | edytuj kod]

W wieku dziewięciu lat Stefania doznała kontuzji podczas jednego z występów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo[29]. Od roku 2005 jest prezydentem i gościem honorowym tej imprezy. Zajmuje się wyborem kostiumów, choreografii, świateł i dekoracji. Pojawia się na trybunach podczas każdego występu, często w towarzystwie swojego brata i dzieci.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Najmłodsza członkini rodziny książęcej była przed media kojarzona między innymi z Robem Lowe i Paulem Belmondo, któremu zadedykowała jedną ze swoich pierwszych piosenek[30].

22 kwietnia 1990 ogłosiła swoje zaręczyny z francuskim biznesmenem Jeanem-Yves Le Fur[31][32][33]. Wydarzenie miało miejsce w jednej z paryskich restauracji podczas kolacji z udziałem pięćdziesięciu zaproszonych gości[34]. Zaręczyny zerwała księżniczka dwa miesiące później, gdy dowiedziała się, że jej narzeczony spędził pięć tygodni w więzieniu w 1985 roku, ponieważ był zamieszany w aferę finansową[35].

W 1988 nowym ochroniarzem księżniczki został Daniel Ducruet, Francuz urodzony w Monako. Był rozwiedziony ze swoją poprzednią żoną w połowie lat osiemdziesiątych, a z relacji z Martine Malbouvier miał kilkumiesięcznego syna Michaela. W październiku 1991 przestał pełnić swoją funkcję na dworze książęcym, zamieszkał ze Stefanią i otworzył firmę zajmującą się dystrybucją żywności, szczególnie owoców morza.

Pod koniec maja 1992 włoskie media podały, że Grimaldi jest w ciąży ze swoim chłopakiem i planuje ślub, ale w późniejszym czasie[36]. Informacje zdementowała rzecznik Pałacu Książęcego[37], jednak kilkanaście dni później potwierdziła je sama zainteresowana.

26 listopada 1992 w klinice imienia księżnej Grace księżniczka, w obecności swojego partnera, urodziła syna, który otrzymał imiona Ludwik Robert Paweł[38]. Chłopiec, ponieważ był dzieckiem nieślubnym, nie został wpisany do linii sukcesji monakijskiego tronu.

4 maja 1994, również w towarzystwie Ducrueta, urodziła w Monte Carlo swoje drugie dziecko, córkę Paulinę Grace Maguy[39]. Podobnie jak jej brat, dziewczynka nie uzyskała miejsca w kolejce do dziedziczenia rodzinnego tronu.

W styczniu 1995 rzecznik rodziny książęcej poinformował, że cywilny ślub Grimaldi i Ducrueta odbędzie się w Monako z przyjęciem weselnym w Hotel Loews[40]. Para wstąpiła w związek małżeński 1 lipca[41]. Świadkami ceremonii zostali cioteczna siostra panny młodej i jej matka chrzestna, Elżbieta de Massy, oraz brat pana młodego, Alain Ducuret. Media zwróciły uwagę, że ślub zakończył czteroletni spór księżniczki z ojcem. Książę Rainier nie chciał wyrazić zgody na związek córki, ponieważ jej partner był rozwodnikiem i miał już jedno nieślubne dziecko. W przypadku braku jego przyzwolenia, Stefania utraciłaby wszystkie swoje tytuły, miejsce w linii sukcesji tronu i wsparcie finansowe. Poinformowano również, że Ducruet stara się o kościelne stwierdzenie nieważności jego poprzedniego małżeństwa. Teść nie przyznał mu żadnego tytułu szlacheckiego, nie uczynił tego wobec żadnego ze swoich zięciów.

Z chwilą zawarcia małżeństwa przez Daniela i Stefanię ich dzieci wedle prawa monakijskiego zostały uznane za legalnych potomków i wpisane odpowiednio na siódme (Ludwik) i ósme (Paulina) miejsce w kolejce do tronu, za swoim wujem Albertem, ciotką Karoliną, kuzynami Andreą, Pierre'm i Charlotte oraz za matką[42].

We wrześniu 1996 pojawiły się pierwsze doniesienia na temat kryzysu w małżeństwie księżniczki[43]. Ducruet został sfotografowany przez włoskich dziennikarzy w dwuznacznej sytuacji z belgijską modelką[44] i przyznał się do zdrady[45]. Stefania złożyła pozew rozwodowy 16 września i uzyskała rozwód 5 października[46][47].

W 1998 roku okazało się, że księżniczka ponownie jest w ciąży. 15 lipca 1998 urodziła swoją drugą córkę, która otrzymała imiona Kamila Maria Kelly[48][49]. Dziewczynce w akcie urodzenia wpisano nazwisko Grimaldi i jako potomkini nieślubna nie została dodana do linii sukcesji monakijskiego tronu. Po kilku dniach media poinformowały, że ojcem kolejnej wnuczki księcia Rainiera jest Jan Raymond Gottlieb, dawny ochroniarz Stefanii, z którym była w związku, ale rozstała się kilka miesięcy wcześniej. Mężczyzna pochodził z Nicei i był synem komendanta żandarmerii francuskiej. Nazwisko Kamili dopiero po kilku latach zostało zmienione na Gottlieb. Gdyby Jan i Stefania zawarli legalny związek małżeński, ich córkę wpisano by na ostatnie miejsce listy sukcesji.

W 2001 opuściła Monako i razem z dziećmi oraz dwoma psami dołączyła do cyrku[50]. Tam nawiązała romans z Franco Knie, dyrektorem narodowego cyrku szwajcarskiego. Mężczyzna miał 47 lat i od czternastu lat był żonaty z kobietą o imieniu Claudine. Księżniczka zakończyła tę relację w marcu 2002[51].

16 września 2003 Pałac Książęcy ogłosił, że księżniczka Stefania poślubiła w czasie prywatnej ceremonii w Genewie Adansa Lopez Peres, portugalskiego akrobatę cyrkowego[52][53][54]. Para rozwiodła się w listopadzie 2004.

W 2007 spotykała się z francuskim piosenkarzem algierskiego pochodzenia, Merwanem Rim.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze pokolenie Drugie pokolenie Trzecie pokolenie Czwarte pokolenie Piąte pokolenie
Pierre, książę Valentinois (1895-1964)
oo Charlotte, księżna Valentinois (1898-1977)
Antoinette, baronowa Massy (1920-2011)
oo Alexandre Noghes (1916-1999)
oo Jan Rey (1914-1994)
oo Jan Gilpin (1930-1983)
Elżbieta de Massy (1947-)
oo Bernard Taubert Natta (1941-1989)
oo Mikołaj Costello (1943-)
Jan Taubert Natta (1974-)
oo Zuzanna Taubert Natta
Melchior Taubert Natta
Melania Costello (1985-)
Krystian de Massy (1949-)
oo Maria Quintana (1951-)
oo Anna Lutken (1959-2001)
oo Julia Łakszyn (1968-)
oo Cecylia de Massy (1968-)
Letycja de Brouwer (1971-)
oo Tomasz de Brouwer (1973-)
Róża de Brouwer (2008-)
Sylwester de Brouwer (2008-)
Brice de Massy (1987-)
Antoni de Massy (1997-)
Krystyna de Massy (1951-1989)
oo Karol Knecht (1944-)
oo Leon Leroy
Sebastian Knecht de Massy (1972-)
oo Donatella Knecht de Massy
Krystyna Knecht (2000-)
Aleksja Knecht (2001-)
Wiktoria Knecht (2007-)
Andrea Knecht (2008-)
Rainier III, książę Monako (1923-2005)
oo Grace, księżna Monako (1929-1982)
Karolina, księżna Hanoweru (1957-)
oo Filip Junot (1940-)
oo Stefan Casiraghi (1960-1990)
oo Ernest August V, książę Hanoweru (1954-)
Andrea Casiraghi (1984-)
oo Tatiana Casiraghi (1983-)
Aleksander Casiraghi (2013-)
India Casiraghi (2015-)
Maksymilian Casiraghi (2018-)
Charlotte Casiraghi (1986-) Rafał Elmaleh (2013-)
Baltazar Rassam (2018-)
Pierre Casiraghi (1987-)
oo Beatrice Casiraghi (1986-)
Stefan Casiraghi (2017-)
Franciszek Casiraghi (2018-)
Aleksandra, księżniczka Hanoweru (1999-)
Albert II, książę Monako (1958-)
oo Charlene, księżna Monako (1978-)
Jaśmina Grimaldi (1992-)
Aleksander Grimaldi-Coste (2003-)
Gabriela, hrabina Carladès (2014-)
Jakub, markiz Baux (2014-)
Stefania, księżniczka Monako (1965-)
oo Daniel Ducruet (1964-)
oo Adans Lopez Peres
Ludwik Ducruet (1992-)
Paulina Ducruet (1994-)
Kamila Gottlieb (1998-)

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

Od do Tytuł
2 lutego 1965 nadal Jej Książęca Wysokość Księżniczka Stefania z Monako

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Glasgow Herald - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 2. Toledo Blade - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 3. Star-News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 4. The Milwaukee Sentinel - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-12-19].
 5. http://news.google.com/newspapers?nid=2206&dat=19840906&id=IgQtAAAAIBAJ&sjid=dQEGAAAAIBAJ&pg=3514,1504459
 6. Kingman Daily Miner - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 7. Lodi News-Sentinel - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 8. Schenectady Gazette - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 9. Eugene Register-Guard - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 10. Sarasota Herald-Tribune - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 11. Bangor Daily News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 12. The Glasgow Herald - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 13. Ottawa Citizen - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 14. The Courier - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 15. St. Petersburg Times - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 16. | PEOPLE.com, www.people.com [dostęp 2018-05-25] (ang.).
 17. Francois Mitterrand With Fashion Designers At The Elysees Palace In Paris, France On October 18, 1984. Pictures | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
 18. Lakeland Ledger - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 19. Royalty as Cover Models: Princess Stephanie of Monaco Does Vogue, www.trendhunter.com [dostęp 2017-11-26].
 20. Ottawa Citizen - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 21. Manila Standard - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 22. Princess Stephanie of Monaco is guest of honor at circus festival, us.hellomagazine.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
 23. Wedding of Caroline de Monaco and Stefano Casiraghi In Monaco city, Monaco On December 29, 1983- Pictures | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
 24. Funeral Of Monaco'S Prince Rainier Iii In Monaco City, Monaco On April 15, 2005. Pictures | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
 25. Photos et images de Princess Melanie-Antoinette Funerals In Cathedrale de Monaco | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
 26. Photos et images de Monaco Royal Wedding - The Religious Wedding Ceremony | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
 27. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/louis-ducruet-princess-stephanie-of-monaco-princess-news-photo/461123472
 28. Princess Stephanie made it her mission to help eradicate AIDS | Monaco Reporter, monacoreporter.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 29. H.S.H. Princess Stéphanie of Monaco - Monte Carlo Festivals, www.montecarlofestival.mc [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 30. Ottawa Citizen - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 31. A Princess Reborn | PEOPLE.com, www.people.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 32. Articles about Princess Stephanie - tribunedigital-orlandosentinel, articles.orlandosentinel.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 33. Princess Stephanie Gets Engaged To Frenchman - tribunedigital-orlandosentinel, articles.orlandosentinel.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 34. Monaco Princess, Mogul Announce Engagement | Archives | tulsaworld.com, www.tulsaworld.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 35. Archives - Philly.com, articles.philly.com [dostęp 2017-11-26].
 36. Ocala Star-Banner - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 37. The Prescott Courier - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 38. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 39. Ocala Star-Banner - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 40. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 41. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 42. Her Father's Blessing | PEOPLE.com, www.people.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 43. The Southeast Missourian - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 44. Sarasota Herald-Tribune - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 45. Star-News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 46. The Spokesman-Review - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 47. The Day - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 48. Daily News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 49. Milwaukee Journal Sentinel - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-12-19].
 50. Daily News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 51. Herald-Journal - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 52. Kentucky New Era - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 53. Toledo Blade - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 54. Ocala Star-Banner - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].