Stefania Grimaldi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Monakijska rodzina książęca
House of Grimaldi.png

Księżniczka Stefania z Monako, hrabianka Polignac, I voto Ducruet, II voto Lopez Peres (Stephanie Marie Elizabeth Grimaldi, ur. 1 lutego 1965 w Monte Carlo) – monakijska księżniczka z dynastii Grimaldich, córka Rainiera III, księcia Monako i jego małżonki, księżnej Grace, piosenkarka, projektantka mody, zajmująca dziesiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 1964 roku Pałac Książęcy podał do wiadomości, że księżna Grace spodziewa się narodzin swojego trzeciego dziecka na początku przyszłego roku[1]. Księżniczka Stefania przyszła na świat 1 lutego 1965 godzinie 17:00 w Monte Carlo, ważyła 3 kg i mierzyła 50 cm[2][3]. O godzinie 18:25 wystrzelono dwadzieścia jeden strzałów, aby uczcić narodziny nowej członkini rodziny książęcej.

Jej rodzicami byli Rainier III, książę Monako od 1949 do 2005 roku i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej w 1954 roku dla Najlepszej Aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji.

Jej dziadkami są ze strony ojca Pierre, książę Valentinois, hrabia Polignac i jego małżonka, Charlotte, księżna Valentinois; natomiast ze strony matki John Brendan Kelly, amerykański mistrz olimpijski w wioślarstwie, i Margaret Kelly.

Ma dwoje starszego rodzeństwa, Karolinę, księżną Hanoweru i Alberta II, księcia Monako.

Księżniczka otrzymała imiona Stefania Maria Elżbieta, z których pierwsze na cześć swojej przodkini, Stefanii, wielkiej księżnej Badenii.

Została ochrzczona w maju 1965 w katedrze w Monako[4]. Jej rodzicami chrzestnymi zostali brat matki, John Brendan Kelly młodszy i jej cioteczna siostra, Elżbieta de Massy.

Dzieci chrzestne[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka pobierała nauki w Dames de Saint-Maur w Monako, a następnie w szkole Dupanloup w Paryżu. Maturę zdała w 1982 roku. Szczególnie interesował ją taniec klasyczny, gra na fortepianie, gimnastyka i jazda konna. mówi biegle po francusku, monagesku, angielsku i włosku.

Wypadek samochodowy[edytuj | edytuj kod]

13 września 1982 księżniczka razem ze swoją matką wracały do Monako z jednej z francuskich posiadłości Grimaldich. Niedaleko miasta ich samochód wypadł z drogi, zaczął dachować, spadł w przepaść i zapalił się[6]. Stefania została wyciągnięta z pojazdu przez 62-letniego ogrodnika, świadka zdarzenia, który następnie zadzwonił po służby medyczne, by pomóc uwięzionej za kierownicą księżnej Grace[7]. Obydwie poszkodowane zostały przewiezione do kliniki imienia księżnej Grace, a Pałac Książęcy podał informację o zdarzeniu dodając, że są ranne, ale nie w stanie krytycznym[8]. Grace miała liczne złamania kości[9]. Obrażenia Stefanii nie były niebezpieczne dla jej zdrowia i szybko wróciła do Pałacu Książęcego.

Księżna Grace zmarła następnego dnia wieczorem, jak podał rzecznik rodziny książęcej, z powodu krwawienia mózgowego[10]. Informacja była szokująca dla opinii publicznej, przekonanej o tym, że władczyni opuści szpital po około dziesięciodniowej hospitalizacji[11][12].

Media długo próbowały odtworzyć okoliczności, w jakich doszło do wypadku. Obydwie podróżujące samochodem nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa, oskarżano też księżniczkę o to, że to ona prowadziła pojazd, mimo iż była o rok za młoda, by uzyskać prawo jazdy[13]. Ostatecznie stwierdzono, że księżna doznała ataku apopleksji, co sprawiło, że straciła kontrolę nad samochodem[14].

Księżniczka Stefania nie uczestniczyła w pogrzebie matki, który miał miejsce kilka dni później.

Kariera modelki[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka próbowała swoich sił w modelingu, ale wobec niezadowolenia ojca z tej profesji, zajęła się projektowaniem ubrań[15].

W 1983 zaczęła współpracę w domu mody Christiana Diora pod opieką głównego projektanta, Marka Bohana[16]. W 1984 uczestniczyła w spotkaniu prezydenta Francji, Françoisa Mitteranda z projektantami mody, które miało miejsce na Polach Elizejskich[17]. W 1986 zaprojektowała we współpracy z Alix de la Comble kolekcję strojów pływackich, których premiera miała miejsce w styczniu w Monte Carlo[18].W 1989 stworzyła własną linię perfum.

W 1984 i 1990 znalazła się na okładce hiszpańskiego magazynu Hola w roli modelki. W 1985 gościła na okładkach niemieckiego Vogue i amerykańskiego Vanity Fair.

W 2008 pomagała w redagowaniu i wystąpiła na okładce francuskiego Vogue[19].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

W 1986 roku wydała swoją pierwszą singlową piosenkę pt. Ouragan (Huragan), która błyskawicznie zajęła miejsce na liście dziesięciu najlepszych utworów i sprzedała się w pięciu milionach egzemplarzy[20]. Wkrótce wydała debiutancki album Besoin (nazywany w niektórych krajach Stephanie). W 1987 nagrała piosenkę Young Ones Everywhere, wspierającą UNICEF.

W 1987 wyjechała do Los Angeles, by całkowicie poświęcić się muzyce. Mieszkała ze swoim ówczesnym chłopakiem, Mario Olivierem, który był już dwukrotnie żonaty i miał konflikt z prawem[21]. Po pięciu latach ukazał się długo oczekiwany album, ale sprzedał się słabo.

W maju 1992 nagrała piosenkę In the Closet w duecie Michaelem Jacksonem.

W 2006, wraz z grupą francuskich piosenkarzy, wzięła udział w nagraniu piosenki L'or de nos Vies.

Księżniczka Monako[edytuj | edytuj kod]

W chwili narodzin księżniczka została wpisane na trzecie miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu, za swoim bratem i siostrą, przed ciotką, księżniczką Antoinette.

Jest prezydentem kilku organizacji, między innymi Monaco Youth Center i Princess Stephanie Activity Center oraz honorowym członkiem amerykańskiej fundacji księżnej Grace. Jest patronem Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo, w którym regularnie uczestniczy jako gość honorowy[22]; również organizacji AMADE, założonej przez jej matkę w 1963. Od 1985 jest prezydentem Monte Carlo Magic Grand Prix i Międzynarodowego Festiwalu Teatru Amatorskiego. Każdego roku bierze udział w obchodach Narodowego Dnia Monako.

Jako członkini rodziny książęcej uczestniczyła w różnych rodzinnych ceremoniach królewskich, do których należą:

7 stycznia 2015 wraz z innymi członkami rodziny książęcej wystąpiła na balkonie Pałacu Książęcego podczas uroczystej prezentacji swoich nowo narodzonych bratanków, księżniczki Gabrieli i księcia Jakuba[27].

Od 12 kwietnia 2015 zajmuje dziesiąte miejsce w linii sukcesji tronu Monako. Zgodnie z obowiązującym prawem, zostanie wykreślona z tej listy, jeśli Albert II przestanie był władcą, a zostanie nim jedno z jego dzieci.

Fight AIDS Monaco[edytuj | edytuj kod]

W 2004 księżniczka Stefania założyła organizację Fight AIDS Monaco, w działalność której jest czynnie zaangażowana[28]. Celem jest szerzenie wiedzy na temat zakażenia wirusem HIV, choroby AIDS i skłonienie ludzi do profilaktyki i przeprowadzania regularnych badań krwi.

Jedną z akcji organizowanych w ramach Fight AIDS jest Test in the City. Odbywa się to przy współpracy Kliniki imienia Księżnej Grace i Monakijskiego Czerwonego Krzyża. Każda osoba może wówczas poddać się szybkiemu badaniu krwi na wykrycie w organizmie przeciwciał anty HIV-1 lub anty HIV-2. Wyniki otrzymuje się po około dziesięciu minutach.

Kolejne przedsięwzięcie to Jungle Fight, w ramach którego przez cały listopad księżniczka Stefania i zaproszeni goście na antenie Radia Monaco opowiadają o tym, jak radzić sobie z wirusem HIV i AIDS.

AIDS Memory Quit to specjalna uroczystość upamiętniająca osoby zmarłe z powodu tej choroby.

Księżniczka organizuje również aukcje charytatywne i specjalne konferencje, także z udziałem studentów. Co roku 1 grudnia bierze udział w obchodach Światowego Dnia AIDS.

Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy[edytuj | edytuj kod]

W wieku dziewięciu lat Stefania doznała kontuzji podczas jednego z występów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo[29]. Od roku 2005 jest prezydentem i gościem honorowym tej imprezy. Zajmuje się wyborem kostiumów, choreografii, świateł i dekoracji. Pojawia się na trybunach podczas każdego występu, często w towarzystwie swojego brata i dzieci.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Najmłodsza członkini rodziny książęcej była przed media kojarzona między innymi z Robem Lowe i Paulem Belmondo, któremu zadedykowała jedną ze swoich pierwszych piosenek[30].

22 kwietnia 1990 ogłosiła swoje zaręczyny z francuskim biznesmenem Jeanem-Yves Le Fur[31][32][33]. Wydarzenie miało miejsce w jednej z paryskich restauracji podczas kolacji z udziałem pięćdziesięciu zaproszonych gości[34]. Zaręczyny zerwała księżniczka dwa miesiące później, gdy dowiedziała się, że jej narzeczony spędził pięć tygodni w więzieniu w 1985 roku, ponieważ był zamieszany w aferę finansową[35].

W 1988 nowym ochroniarzem księżniczki został Daniel Ducruet, Francuz urodzony w Monako. Był rozwiedziony ze swoją poprzednią żoną w połowie lat osiemdziesiątych, a z relacji z Martine Malbouvier miał kilkumiesięcznego syna Michaela. W październiku 1991 przestał pełnić swoją funkcję na dworze książęcym, zamieszkał ze Stefanią i otworzył firmę zajmującą się dystrybucją żywności, szczególnie owoców morza.

Pod koniec maja 1992 włoskie media podały, że Grimaldi jest w ciąży ze swoim chłopakiem i planuje ślub, ale w późniejszym czasie[36]. Informacje zdementowała rzecznik Pałacu Książęcego[37], jednak kilkanaście dni później potwierdziła je sama zainteresowana.

26 listopada 1992 w klinice imienia księżnej Grace księżniczka, w obecności swojego partnera, urodziła syna, który otrzymał imiona Ludwik Robert Paweł[38]. Chłopiec, ponieważ był dzieckiem nieślubnym, nie został wpisany do linii sukcesji monakijskiego tronu.

4 maja 1994, również w towarzystwie Ducrueta, urodziła w Monte Carlo swoje drugie dziecko, córkę Paulinę Grace Maguy[39]. Podobnie jak jej brat, dziewczynka nie uzyskała miejsca w kolejce do dziedziczenia rodzinnego tronu.

W styczniu 1995 rzecznik rodziny książęcej poinformował, że cywilny ślub Grimaldi i Ducrueta odbędzie się w Monako z przyjęciem weselnym w Hotel Loews[40]. Para wstąpiła w związek małżeński 1 lipca[41]. Świadkami ceremonii zostali cioteczna siostra panny młodej i jej matka chrzestna, Elżbieta de Massy, oraz brat pana młodego, Alain Ducuret. Media zwróciły uwagę, że ślub zakończył czteroletni spór księżniczki z ojcem. Książę Rainier nie chciał wyrazić zgody na związek córki, ponieważ jej partner był rozwodnikiem i miał już jedno nieślubne dziecko. W przypadku braku jego przyzwolenia, Stefania utraciłaby wszystkie swoje tytuły, miejsce w linii sukcesji tronu i wsparcie finansowe. Poinformowano również, że Ducruet stara się o kościelne stwierdzenie nieważności jego poprzedniego małżeństwa. Teść nie przyznał mu żadnego tytułu szlacheckiego, nie uczynił tego wobec żadnego ze swoich zięciów.

Z chwilą zawarcia małżeństwa przez Daniela i Stefanię ich dzieci wedle prawa monakijskiego zostały uznane za legalnych potomków i wpisane odpowiednio na siódme (Ludwik) i ósme (Paulina) miejsce w kolejce do tronu, za swoim wujem Albertem, ciotką Karoliną, kuzynami Andreą, Pierre'm i Charlotte oraz za matką[42].

We wrześniu 1996 pojawiły się pierwsze doniesienia na temat kryzysu w małżeństwie księżniczki[43]. Ducruet został sfotografowany przez włoskich dziennikarzy w dwuznacznej sytuacji z belgijską modelką[44] i przyznał się do zdrady[45]. Stefania złożyła pozew rozwodowy 16 września i uzyskała rozwód 5 października[46][47].

W 1998 roku okazało się, że księżniczka ponownie jest w ciąży. 15 lipca 1998 urodziła swoją drugą córkę, która otrzymała imiona Kamila Maria Kelly[48][49]. Dziewczynce w akcie urodzenia wpisano nazwisko Grimaldi i jako potomkini nieślubna nie została dodana do linii sukcesji monakijskiego tronu. Po kilku dniach media poinformowały, że ojcem kolejnej wnuczki księcia Rainiera jest Jan Raymond Gottlieb, dawny ochroniarz Stefanii, z którym była w związku, ale rozstała się kilka miesięcy wcześniej. Mężczyzna pochodził z Nicei i był synem komendanta żandarmerii francuskiej. Nazwisko Kamili dopiero po kilku latach zostało zmienione na Gottlieb. Gdyby Jan i Stefania zawarli legalny związek małżeński, ich córkę wpisano by na ostatnie miejsce listy sukcesji.

W 2001 opuściła Monako i razem z dziećmi oraz dwoma psami dołączyła do cyrku[50]. Tam nawiązała romans z Franco Knie, dyrektorem narodowego cyrku szwajcarskiego. Mężczyzna miał 47 lat i od czternastu lat był żonaty z kobietą o imieniu Claudine. Księżniczka zakończyła tę relację w marcu 2002[51].

16 września 2003 Pałac Książęcy ogłosił, że księżniczka Stefania poślubiła w czasie prywatnej ceremonii w Genewie Adansa Lopez Peres, portugalskiego akrobatę cyrkowego[52][53][54]. Para rozwiodła się w listopadzie 2004.

W 2007 spotykała się z francuskim piosenkarzem algierskiego pochodzenia, Merwanem Rim.

Ludwik Ducruet[edytuj | edytuj kod]

Louis Robert Paul Ducruet (ur. 26 listopada 1992 w Monte Carlo) – wnuk księcia Monako Rainiera III Grimaldiego, syn Daniela Ducrueta i księżniczki Stefanii Grimaldi; zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Ludwik urodził się 26 listopada 1992 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo. Jego rodzicami są Daniel Ducruet, były ochroniarz i jego pierwsza żona, księżniczka Stefania z Monako.

Ze strony ojca jest wnukiem Henri Ducruet i Magui Ducruet, natomiast ze strony matki Rainiera III, księcia Monako i jego żony, Grace, księżnej Monako, amerykańskiej aktorki, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej.

Ma troje rodzeństwa: Michaela Ducruet, Paulinę Ducruet i Kamilę Gottlieb.

Został ochrzczony razem ze swoją siostrą Pauliną dnia 17 kwietnia 1995 roku w kościele St. Devote w Monako. Jego rodzicami chrzestnymi zostali książę Albert, wówczas następca tronu Monako i księżniczka Karolina z Monako, obecnie księżna Hanoweru. Imię otrzymał na cześć swoich przodków, książąt Ludwika I i Ludwika II Grimaldi.

Posługuje się biegle językiem francuskim i angielskim oraz monakijskim dialektem, zna również język japoński, włoski i niemiecki. Jest fanem piłki nożnej, a szczególnie klubu AS Monaco, reprezentującego księstwo w lidze francuskiej. Ukończył szkołę podstawową w Auron, francuskie liceum w Zurychu, szkoły imienia księcia Karola III i księcia Alberta I. Od 2010 jest uczniem SKEMA Business School w Sophia-Antipolis we Francji. 12 grudnia 2015 ukończył Western Carolina University w Karolinie Północnej w kierunku menedżera sportowego.

Ludwik i jego siostra Paulina po raz pierwszy pojawili się publicznie 1 lipca 1995 podczas uroczystości zaślubin ich matki, księżnej Stefanii z Danielem Ducruet. W styczniu 2003 po raz pierwszy wziął udział w Festiwalu Cyrkowym w Monte Carlo oraz Gali Gimnastycznej imienia księżnej Grace. W kwietniu cała rodzina kibicowała tenisistom podczas tradycyjnego turnieju serii mistrzowskiej na ziemnych kortach obiektu w Monako. W 2005 roku razem z siostrą i ojcem wystąpił we francuskim reality show La Ferme Célébrités. W lipcu uczestniczył w ceremonii koronacji swojego wuja, Alberta II na księcia Monako. 11 maja 2010 zagrał w charytatywnym meczu piłkarskim (razem z kuzynem Pierre'em) w charytatywnym meczu; oboje reprezentowali wówczas drużynę księcia Alberta. W lipcu 2011 uczestniczył w ceremonii zaślubin swojego wuja, księcia Alberta z Charlene Wittstock.

21 września 2015 w imieniu księcia Alberta wręczał nagrody podczas gali Golden Foot Award[55].

Od 31 sierpnia 2013 Ludwik zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za ciotką księżną Karoliną, kuzynem Andreą, jego synem Sachą, kuzynem Pierre'em, kuzynkami Charlotte i księżniczką Aleksandrą oraz matką księżniczką Stefanią, a przed siostrą Pauliną.

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Ludwik Ducruet Daniel Ducruet Henri Ducruet nieznany
nieznany
Magui Ducruet
z domu Barbero
nieznany
nieznany
księżniczka Stefania z Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer

Paulina Ducruet[edytuj | edytuj kod]

Pauline Grace Maguy Ducruet (ur. 4 maja 1994 w Monte Carlo) – wnuczka księcia Monako Rainiera III Grimaldiego, córka Daniela Ducrueta i księżniczki Stefanii Grimaldi; zajmuje dziewiąte (ostatnie) miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Pauline urodziła się 4 maja 1994 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo. Jest córką Daniela Ducrueta, byłego ochroniarza, i księżnej Stefanii Grimaldi. Jej dziadkami są ze strony ojca Henri Ducruet i Magui Barbero-Ducruet, a ze strony matki książę Rainier III Grimaldi i księżna Grace Kelly-Grimaldi. Jest siostrą Ludwika Ducrueta (ur. 1992) oraz przyrodnią siostrą Kamili Gottlieb (ur. 1998) i Michaela Ducrueta.

Ze strony matki jest siostrzenicą księcia Alberta II Grimaldiego i księżnej Karoliny Hanowerskiej. Jej najbliżsi kuzynowie to: Andrea Casiraghi (ur. 1984), Charlotte Casiraghi (ur. 1986), Pierre Casiraghi (ur. 1987), księżna Aleksandra Hanowerska (ur. 1999), Jaśmina Grimaldi (ur. 1992) i Aleksander Coste (ur. 2003).

Została ochrzczona razem z bratem Ludwikiem 17 kwietnia 1995 roku w St. Devote church w Monako. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Albert II Grimaldi i Karolina Hanowerska. Imiona otrzymała na cześć swoich babć, księżnej Grace Kelly-Grimaldi i Magui Barbero-Ducruet.

Ukończyła szkołę podstawową we francuskim mieście Auron. Następnie przez krótki czas była uczennicą francuskiego liceum w Zurychu, a potem szkoły imienia księcia Monako, Karola III. Obecnie pobiera nauki w szkole imienia księcia Alberta I w Monako. Biegle posługuje się językiem francuskim i angielskim, zna również dialekt monakijski.

Paulina, jak wielu innych członków rodziny książęcej, uprawia sport – nurkowanie. W 2010 wzięła udział w Juniorskich Mistrzostwach Świata w Akwizgranie, a kilka miesięcy później w Juniorskich Mistrzostwach Europy w Pływaniu i Nurkowaniu, które odbywały się w Helsinkach. Miesiąc później reprezentowała Monako w pierwszej edycji Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży, które odbywały się w Singapurze, jako jedna z czterech osób ze swojego państwa. Weszła do finału konkurencji nurkowania, w którym zajęła dwunaste miejsce, ponadto była chorążym monakijskiej reprezentacji w tych zawodach.

W lipcu 1995 Paulina uczestniczyła w ceremonii zaślubin swoich rodziców w Monte Carlo. 13 kwietnia 2002 wzięła udział w uroczystościach otwarcia Monakijskich Igrzysk Paraolimpijskich, gdzie między innymi niosła litewską flagę. W 2003 wraz z rodziną pojawiła się na Festiwalu Cyrkowym w Monte Carlo oraz zasiadła na trybunach turnieju tenisowego serii mistrzowskiej, który od wielu lat odbywa się na ziemnych kortach miejscowego klubu tenisowego. W 2005 roku razem z ojcem i bratem wystąpiła we francuskim reality show La Ferme Célébrités. W lipcu była gościem ceremonii koronacji swojego wuja Alberta na księcia Monako.

W maju 2012 została wybrana Prezydentem Jury Nowego Międzynarodowego Festiwalu dla Młodych Artystów, będącego częścią Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego Monte Carlo.

Od 31 sierpnia 2013 Paulina zajmuje dziewiąte, ostatnie miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za ciotką księżną Karoliną, kuzynem Andreą, jego synem Sachą, kuzynem Pierre'em, kuzynkami Charlotte i księżniczką Aleksandrą, matką księżniczką Stefanią i bratem Ludwikiem.

W kwietniu 2013 po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się w towarzystwie księżniczki Stefanii ze swoim chłopakiem, piłkarzem Paulem-Noël Ettori, starszym od niej o cztery lata[56]. Para poznała się w 2011 roku. 6 listopada 2014 poinformowała, że jest w związku z Maxime Giaccardi[57].

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Paulina Ducruet
(ur. 1992)
Daniel Ducruet Henri Ducruet '(?) Ducruet
(?) Ducruet
Magui Ducruet
z domu Barbero
(?) Barbero
(?) Barbero
księżniczka Stefania z Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer'

Kamila Gottlieb[edytuj | edytuj kod]

Kamila Gottlieb, wcześniej Grimaldi (Camille Marie Kelly Gottlieb, ur. 15 lipca 1998 w Monte Carlo), potomkini monakijskiej rodziny książęcej, nieślubna córka księżniczki Stefanii i jej dawnego ochroniarza, Jana Raymonda Gottlieb; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Kamila urodziła się 15 lipca 1998 roku w Klinice Księżnej Grace w Monako[58][59]. Jej matka odmówiła ujawnienia danych ojca swojej drugiej córki.

Jej rodzicami są Jan Raymond Gottlieb, pracujący wcześniej jako ochroniarz na dworze monakijskim i księżniczka Stefania, rozwiedziona z Danielem Ducruetem, innym osobistym ochroniarzem.

Prasa ujawniła dane ojca Kamili 23 lipca 1998[60], sugerując się tym, że księżniczka była podejrzewana o romans z Gottliebem, a ponadto mężczyzna pojawił się w szpitalu w dniu narodzin dziecka. Dziewczynka przy urodzeniu otrzymała nazwisko Grimaldi, które później zmieniono na Gottlieb.

Jej dziadkami są ze strony ojca Rainier III, władca Monako z dynastii Grimaldich i księżna Grace, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej.

Ma dwoje starszego przyrodniego rodzeństwa z małżeństwa matki z Danielem Ducruet: Ludwika i Paulinę.

Została ochrzczona w kwietniu 1999 roku i otrzymała trzy imiona, z czego ostatnie - Kelly - to panieńskie nazwisko jej babki, księżnej Grace. Jej rodzicami chrzestnymi zostali przyjaciele jej rodziców.

Gottlieb utrzymuje kontakt ze swoim ojcem, a mieszka wraz z matką i rodzeństwem w Monaco Ville.

Nie przysługuje jej prawo do dziedziczenia tronu Monako. Może je uzyskać tylko wówczas, gdy jej rodzice wstąpią w legalny związek małżeński.

Wychowywana jest na dworze monakijskim i uczestniczy w tradycyjnych wydarzeniach związanych z księstwem, do których należy: Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte Carlo (od 2004), bal organizacji Fight AIDS (od 2015).

Między 2001 a 2004 razem z matką i rodzeństwem wędrowały z grupą cyrkową[61]. Księżniczka Stefania sama uczyła swoją córkę. Po powrocie do Monako w 2004 Gottlieb rozpoczęła naukę w Collège imienia Karola III, a następnie w Lyçée François d'Assise Nicolas Barré.

12 lipca 2005 wzięła udział we mszy świętej koronacyjnej wuja księcia Alberta oraz w uroczystym przekazaniu nowemu władcy kluczy do bram księstwa.

1 lipca 2011 była wśród gości przybyłych na ceremonię zaślubin księcia Alberta II z Charlene Wittstock.

10 maja była obecna podczas chrzcin swoich kuzynów, księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli. 11 lipca brała udział w obchodach dziesiątej rocznicy wstąpienia na tron księcia Alberta II. 1 sierpnia była gościem ceremonii zaślubin swojego ciotecznego brata Pierre’a Casiraghi z włoską dziennikarką Beatrice Borromeo.

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Kamila Gottlieb Jan Gottlieb nieznany nieznany
nieznany
nieznany nieznany
nieznany
księżniczka Stefania z Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Stefania, księżniczka Monako
(1965 - )
Rainier III, książę Monako
(1923 - 2005)
Pierre, książę Valentinois
z d. hrabia Polignac (1895 - 1964)
Maxence, hrabia Polignac
(1857 - 1936)
Susana, hrabina Polignac
z d. de la Torre i Mier (1858 - 1913)
Charlotte, księżna Valentinois
z d. księżniczka Monako (1898 - 1977)
Ludwik II, książę Monako
(1870 - 1949)
Marie Juliette Delmaet
z d. Louvet (1867 - 1930)
Grace, księżna Monako
z d. Kelly (1929 - 1982)
John Brendan Kelly
(1889 - 1960)
John Henry Kelly
(1847 - 1897)
Mary Anne Kelly
z d. Costello (1852 - 1926)
Margaret Katherine Kelly
z d. Majer (1898 - 1990)
Carl Majer
(1863 - 1922)
Marghreta Majer
z d. Berg (1870 - 1949)

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Wnuki Prawnuki
Ludwik Ducruet
(1992 - )
Paulina Ducruet
(1994 - )
Kamila Gottlieb
(1998 - )

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

Od do Tytuł
2 lutego 1965 nadal Jej Książęca Wysokość Księżniczka Stefania z Monako

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Glasgow Herald - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 2. Toledo Blade - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 3. Star-News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 4. The Milwaukee Sentinel - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-12-19].
 5. http://news.google.com/newspapers?nid=2206&dat=19840906&id=IgQtAAAAIBAJ&sjid=dQEGAAAAIBAJ&pg=3514,1504459
 6. Kingman Daily Miner - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 7. Lodi News-Sentinel - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 8. Schenectady Gazette - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 9. Eugene Register-Guard - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 10. Sarasota Herald-Tribune - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 11. Bangor Daily News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 12. The Glasgow Herald - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 13. Ottawa Citizen - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 14. The Courier - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 15. St. Petersburg Times - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 16. http://www.people.com/people/article/0,,20089167,00.html
 17. Francois Mitterrand With Fashion Designers At The Elysees Palace In Paris, France On October 18, 1984. Pictures | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
 18. Lakeland Ledger - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 19. Royalty as Cover Models: Princess Stephanie of Monaco Does Vogue, www.trendhunter.com [dostęp 2017-11-26].
 20. Ottawa Citizen - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 21. Manila Standard - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 22. Princess Stephanie of Monaco is guest of honor at circus festival, us.hellomagazine.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).
 23. Wedding of Caroline de Monaco and Stefano Casiraghi In Monaco city, Monaco On December 29, 1983- Pictures | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
 24. Funeral Of Monaco'S Prince Rainier Iii In Monaco City, Monaco On April 15, 2005. Pictures | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
 25. Photos et images de Princess Melanie-Antoinette Funerals In Cathedrale de Monaco | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
 26. Photos et images de Monaco Royal Wedding - The Religious Wedding Ceremony | Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
 27. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/louis-ducruet-princess-stephanie-of-monaco-princess-news-photo/461123472
 28. Princess Stephanie made it her mission to help eradicate AIDS | Monaco Reporter, monacoreporter.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 29. H.S.H. Princess Stéphanie of Monaco - Monte Carlo Festivals, www.montecarlofestival.mc [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 30. Ottawa Citizen - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 31. A Princess Reborn | PEOPLE.com, www.people.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 32. Articles about Princess Stephanie - tribunedigital-orlandosentinel, articles.orlandosentinel.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 33. Princess Stephanie Gets Engaged To Frenchman - tribunedigital-orlandosentinel, articles.orlandosentinel.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 34. Monaco Princess, Mogul Announce Engagement | Archives | tulsaworld.com, www.tulsaworld.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 35. Archives - Philly.com, articles.philly.com [dostęp 2017-11-26].
 36. Ocala Star-Banner - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 37. The Prescott Courier - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 38. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 39. Ocala Star-Banner - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 40. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 41. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 42. Her Father's Blessing | PEOPLE.com, www.people.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 43. The Southeast Missourian - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 44. Sarasota Herald-Tribune - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 45. Star-News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 46. The Spokesman-Review - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 47. The Day - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 48. Daily News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 49. Milwaukee Journal Sentinel - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-12-19].
 50. Daily News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 51. Herald-Journal - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 52. Kentucky New Era - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 53. Toledo Blade - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 54. Ocala Star-Banner - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 55. Bilder und Fotos | Getty Images, www.gettyimages.de [dostęp 2017-11-26] (niem.).
 56. Monaco's Pauline Ducruet makes first public outing with Paul-Noël Ettori, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 57. Pauline Ducruet spark rumours of new love interest with Instagram pictures, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 58. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 59. Gainesville Sun - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 60. Daily News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 61. The Royal Fanzine: The Inconvenient Children of Monaco: Camille Marie Kelly Gottlieb, royalfanzine.blogspot.com [dostęp 2017-11-26].