Marinos Mitraleksis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marinos Mitraleksis
5 zwycięstw
major major
Data i miejsce urodzenia 1920
Mesenia, Grecja
Data i miejsce śmierci 1948
Morze Egejskie
Przebieg służby
Siły zbrojne Roundel of Greece.svg Greckie Siły Powietrzne
Jednostki 22 eskadra
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Krzyża Męstwa (Grecja)

Marinos Mitraleksis (gr. Μαρίνος Μητραλέξης) (ur. 1920, zm. 1948) – grecki lotnik, as myśliwski okresu II wojny światowej[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Latem 1940 Mitraleksis ukończył Grecką szkołę sił powietrznych w stopniu podporucznika i otrzymał przydział do 22 eskadry pościgowej stacjonującej na lotnisku w Salonikach[2]. 2 listopada 1940 formacja 15 włoskich bombowców CANT Z.1007 osłanianych przez myśliwce Fiat CR.42 kierowała się na Saloniki. Chwilę później została dostrzeżona i przechwycona przez greckie PZL P.24 z 22 eskadry. Podczas walki zestrzelono 3 bombowce, pozostałe osiągnęły cele i rozpoczęły odwrót do bazy w Albanii. Mitraleksis podczas walki zestrzelił jeden wrogi samolot zużywając całą amunicję, następnie skierował swój samolot na ogon bombowca i oderwał mu ster na skutek czego włoska maszyna stała się niesterowna[2][1]. Z uszkodzonym śmigłem Mitraleksis wylądował awaryjnie obok wraku bombowca i wziął do niewoli, używając pistoletu, czterech ocalonych z katastrofy Włochów[3]. Za ten czyn Mitraleksis otrzymał awans oraz wiele odznaczeń, między innymi Złoty Krzyż Męstwa jako jedyny oficer Sił powietrznych w czasie drugiej wojny światowej[4]. Po kapitulacji Grecji Mitraleksis z resztą personelu sił powietrznych przedostał się do Afryki Północnej aby kontynuować walkę u boku aliantów[3].

Marinos Mitraleksis zginął śmiercią lotnika podczas rutynowego lotu we wrześniu 1948. Jego Airspeed Oxford rozbił się w Morzu Egejskim[3].

Dziedzictwo[edytuj | edytuj kod]

Myśliwiec PZL P.24 w barwach greckich sił powietrznych

Na początku wojny grecko-włoskiej przewaga liczebna Regia Aeronautica wynosiła prawie 5:1 (380 samolotów włoskich przeciwko 79 greckim)[2]. Wyczyn Mitraleksisa podniósł morale greckich sił powietrznych. Jego zdjęcie ukazywało się w gazetach i czasopismach a portret został umieszczony na znaczku pocztowym[3]. Pomnik ku jego pamięci został wzniesiony w Eliniko niedaleko Aten[3]. W jego ślady poszedł Grigoris Walkanas taranując 18 listopada 1940 włoski bombowiec[5][6].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janusz Piekałkiewicz, Jan Van Heurck, Wojna w powietrzu 1939–1945

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]