Mark Antokolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mark Matwiejewicz Antokolski
Марк Матвеевич Антокольский
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 listopada 1843
Wilno, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

9 lipca 1902
Frankfurt nad Menem, Królestwo Prus

Narodowość

rosyjska

Dziedzina sztuki

rzeźbiarstwo

Epoka

akademizm

Ważne dzieła
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Mark Matwiejewicz Antokolski, ros. Марк Матвеевич Антокольский (ur. 21 października?/2 listopada 1843 w Wilnie, zm. 26 czerwca?/9 lipca 1902 we Frankfurcie nad Menem) – rosyjski rzeźbiarz pochodzenia żydowskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 2 listopada 1843 r. w Wilnie, ówcześnie na terenie Imperium Rosyjskiego, jako siódme dziecko w tradycyjnej rodzinie żydowskiej, która przybrała nazwisko od dzielnicy Wilna – Antokolu. Już jako dziecko rysował chętnie, mimo sprzeciwu rodziców, przestrzegających religijnego zakazu wyobrażania postaci ludzi i zwierząt. Został przyjęty na naukę do warsztatu wileńskiego snycerza. Dzięki poparciu żony wileńskiego gubernatora został przyjęty jako wolny słuchacz do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.

W okresie studiów opanował język rosyjski, poznał historię i literaturę rosyjską. Od roku 1864 jego prace były nagradzane medalami, a rzeźba „Iwan Groźny” przyniosła mu tytuł członka Akademii i została zakupiona do kolekcji Ermitażu.

Po ukończeniu studiów wyjechał do Rzymu i Paryża. Został wybrany na członka-korespondenta Akademii w Paryżu. Wystawił swoje rzeźby na wystawie światowej 1878 r. w Paryżu, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. Został odznaczony francuską Legią Honorową.

Publikował wiele artykułów w rosyjskich czasopismach artystycznych. W roku 1887 wydał autobiografię, a w ostatnich latach życia powieść „Ben Izaak”.

Zmarł 9 lipca 1902 r. we Frankfurcie nad Menem, lecz niektóre źródła podają jako miejsce zgonu Bad Homburg.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]