Mark Antokolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mark Matwiejewicz Antokolski
Марк Матвеевич Антокольский
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 listopada 1843
Wilno, Imperium Rosyjskie
Data i miejsce śmierci 9 lipca 1902
Frankfurt nad Menem, Królestwo Prus
Narodowość rosyjska
Dziedzina sztuki rzeźbiarstwo
Epoka akademizm
Ważne dzieła
  • pomnik Piotra Wielkiego w Taganrogu
  • rzeźba Iwan Groźny
  • rzeźba Mefistofeles
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Mark Matwiejewicz Antokolski, ros. Марк Матвеевич Антокольский (ur. 21 października?/2 listopada 1843 w Wilnie, zm. 26 czerwca?/9 lipca 1902 we Frankfurcie nad Menem) – rosyjski rzeźbiarz pochodzenia żydowskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 2 listopada 1843 r. w Wilnie, ówcześnie na terenie Imperium Rosyjskiego, jako siódme dziecko w tradycyjnej rodzinie żydowskiej, która przybrała nazwisko od dzielnicy Wilna – Antokolu. Już jako dziecko rysował chętnie, mimo sprzeciwu rodziców, przestrzegających religijnego zakazu wyobrażania postaci ludzi i zwierząt. Został przyjęty na naukę do warsztatu wileńskiego snycerza. Dzięki poparciu żony wileńskiego gubernatora został przyjęty jako wolny słuchacz do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.

W okresie studiów opanował język rosyjski, poznał historię i literaturę rosyjską. Od roku 1864 jego prace były nagradzane medalami, a rzeźba „Iwan Groźny” przyniosła mu tytuł członka Akademii i została zakupiona do kolekcji Ermitażu.

Po ukończeniu studiów wyjechał do Rzymu i Paryża. Został wybrany na członka-korespondenta Akademii w Paryżu. Wystawił swoje rzeźby na wystawie światowej 1878 r. w Paryżu, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. Został odznaczony francuską Legią Honorową.

Publikował wiele artykułów w rosyjskich czasopismach artystycznych. W roku 1887 wydał autobiografię, a w ostatnich latach życia powieść „Ben Izaak”.

Zmarł 9 lipca 1902 r. we Frankfurcie nad Menem, lecz niektóre źródła podają jako miejsce zgonu Bad Homburg.

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]