Martin Andersen Nexø

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Martin Andersen Nexø

Martin Andersen Nexø (właśc. Martin Andersen, ur. 26 czerwca 1869 w Kopenhadze, zm. 1 czerwca 1954 w Dreźnie) – pisarz duński.

Urodził się w wielodzietnej rodzinie w Kopenhadze. Wraz z całą rodziną w 1877 r. przeniósł się do miasta Nexø na wyspie Bornholm. Stąd też pochodzi jego pseudonim artystyczny. Tam rozpoczął w 1884 r. naukę w zawodzie szewca.

W 1893 r. zachorował na gruźlicę. W ramach leczenia w połowie lat 90. XIX w. Nexø podróżował po Europie Południowej (Włochy, Hiszpania), zaś efektem tych podróży była książka Soldage (1903). Do najbardziej znanych dzieł Nexø należy powieść Pelle Zwycięzca, która częściowo jest oparta na autobiografii autora. Powieść powstawała w latach 1906-1910 i jest uznawana za pierwszą duńską powieść proletariacką.

Dość wcześnie Nexø został socjalistą, a w 1919 r. wstąpił do partii komunistycznej. Właśnie za członkostwo w Duńskiej Partii Komunistycznej Nexø został w 1941 r. uwięziony przez duńską policję. Udało mu się jednak uciec do neutralnej podówczas Szwecji, a stamtąd do Związku Radzieckiego.

Po zakończeniu wojny osiedlił się w Dreźnie we wschodnich Niemczech. Został tam nawet wyróżniony mianem honorowego obywatela miasta. Zmarł w Dreźnie w 1954 r. Został pochowany na cmentarzu w Kopenhadze.

Wiele dzieł Andersena Nexø przetłumaczono na język polski w latach 50. XX w.

Najważniejsze książki[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]