Marzahn-Hellersdorf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marzahn-Hellersdorf
Bezirk Marzahn-Hellersdorf
Okręg administracyjny
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Berlin
Powierzchnia 61,80 km²
Populacja (31 sierpnia 2013)
• liczba ludności

250 063
• gęstość 4 046 os./km²
Nr kierunkowy 030
Tablice rejestracyjne B
Adres urzędu:
Alice-Salomon-Platz 3, 12627 Berlin
Plan Marzahn-Hellersdorfu
Plan Marzahn-Hellersdorfu
Położenie na mapie
Położenie na mapie
52°32′N 13°35′E/52,533333 13,583333
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Marzahn-Hellersdorf – dziesiąty okręg administracyjny (Bezirk) Berlina. Liczy ponad 250 000 mieszkańców. Powstał w 2001 z połączenia dwóch okręgów administracyjnych Berlina Wschodniego: Marzahn i Hellersdorfu.

Położenie[edytuj]

Okręg położony jest w północno-wschodnim Berlinie i graniczy z dzielnicami Lichtenberg oraz Treptow-Köpenick, a także na północy i wschodzie z krajem związkowym Brandenburgia.

Podział administracyjny[edytuj]

W skład okręgu administracyjnego wchodzi pięć dzielnic (Ortsteil):

Historia[edytuj]

Wszystkie pięć dzielnic z których powstał okręg administracyjny, wywodzą się pierwotnie z byłego powiatu Niederbarnim i zostały w 1920 włączone do tworzonego podówczas Wielkiego Berlina (niem. Groß-Berlin). Wspólnie z dzielnicami Lichtenberg i Friedrichsfelde tworzyły do 1979 roku okręg administracyjny Lichtenberg. Z powodu wznoszenia nowego budownictwa wielkopłytowego w latach siedemdziesiątych, rozrosła się bardzo przede wszystkim dzielnica Marzahn, dlatego też w 1979 roku podjęto decyzję o utworzeniu okręgu administracyjnego Marzahn z pięciu dzisiejszych dzielnic.

Mapa dzielnic w okręgu wraz z linią metra

W kolejnych latach dalsza rozbudowa budownictwa wielorodzinnego, szczególnie w dzielnicach Hellersdorf i Kaulsdorf pociągnęła za sobą dalszy wzrost liczby mieszkańców we wschodnio-berlińskiej dzielnicy. Z tego powodu z dniem 1 stycznia 1986 z dzielnic Hellersdorf, Kaulsdorf i Mahlsdorf utworzono okręg administracyjny Hellersdorf, który pozostawał niezależny aż do reformy administracyjnej z 1 stycznia 2001.

W okręgu Marzahn-Hellersdorf zaszły największe przemiany demograficzne w Berlinie. W 1991 roku przeciętny wiek obu dzielnic wynosił 30,5 lat. Obecnie wynosi on 39,6 lat, zmiany spowodowane są przede wszystkim emigrowaniem z dzielnicy ludzi młodych.

Komunikacja[edytuj]

Przez okręg przebiega linia metra U5.

Współpraca[edytuj]

Miejscowości partnerskie:

Zobacz też[edytuj]