Knorr-Bremse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Knorr-Bremse Aktiengesellschaft
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Monachium

Data założenia

1905

Prezes

Klaus Deller

Przewodniczący rady nadzorczej

Hans-Georg Härter

Zatrudnienie

24 275 (stan na 31 grudnia 2015)

Dane finansowe
Przychody

5,8 mld EUR (za rok 2015)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba Knorr-Bremse AG, Monachium
Georg Knorr (1859-1911)
Bruno Kunze (1854-1935)
Knorr-Bremse GmbH, Berlin (1908)
Süddeutsche Bremsen AG, Monachium (1924)

Knorr-Bremse Aktiengesellschaft („Bremse” z niem. hamulce) – niemiecki producent systemów hamulcowych do pojazdów szynowych oraz użytkowych. Portfolio grupy obejmuje inteligentne systemy drzwiowe, komponenty sterujące, systemy klimatyzacji do pojazdów szynowych, a także tłumiki drgań skrętnych oraz systemy kontroli trakcji do pojazdów użytkowych. W 2015 roku Grupa Knorr-Bremse osiągnęła sprzedaż na poziomie 5,8 mld euro, zatrudniając ponad 24 000 pracowników[1][2].

W skład grupy wchodzi ponad 200 lokalizacji w 30 krajach[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie[edytuj | edytuj kod]

Inżynier Georg Knorr założył Knorr-Bremse GmbH w 1905 roku w Boxhagen-Rummelsburg, Neue Bahnhofstraße, niedaleko Berlina (od 1920 r. część dzielnicy Berlina – Friedrichshain). Produkcję systemów hamulcowych wydzielono z firmy „Carpenter & Schulze”, która utworzona została w 1883 roku. Następnie w 1911 roku firma połączyła się z „Continentale Bremsen-GmbH” i utworzono Knorr-Bremse AG. Począwszy od 1913 roku powstawały budynki drugiego zakładu produkcyjnego, nowej siedziby, ciepłowni oraz inne pomieszczenia.

Początkiem sukcesu komercyjnego Knorra było porozumienie się z Pruskimi Kolejami Państwowymi, które w tym czasie tworzyły Preußisch-Hessische Eisenbahngemeinschaft, na dostawę jednokomorowych szybkich systemów hamulcowych, początkowo do wagonów pasażerskich, a następnie do wagonów towarowych. „Knorr Druckluft-Einkammerschnellbremse” (K1) – hamulec pneumatyczny – wraz z systemami pobocznymi oferował wyższą klasę bezpieczeństwa w porównaniu do ówczesnych systemów tradycyjnych.

Na początku XX wieku maszynista pociągu nadal musiał uruchamiać hamulec ręcznie z „wagonu hamulcowego”. Pierwsze hamulce pneumatyczne posiadały podstawową konstrukcję, następnie opracowane zostały automatyczne hamulce pośredniego działania wykorzystujące zawory rozrządcze.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

W 1920 roku pierwszy zakład produkcyjny Bayerische Motoren-Werke AG (BMW, założony w 1917/1918) zlokalizowany w Monachium, przy ulicy Moosacher Straße, stał się oddziałem Knorr-Bremse, dostarczając systemy hamulcowe jako Süddeutsche Bremsen-AG dla Gruppenverwaltung Bayern, dawne Königlich Bayerische Staatseisenbahnen.

W związku z brakiem dalszego zainteresowania silnikami do samolotów i samochodów, konstrukcja silnika oraz nazwa firmy BMW zostały sprzedane w 1922 roku finansiście Camillo Castiglioniemu, w celu połączenia z Bayerische Flugzeugwerke AG (BWF, zlokalizowanej również w Berlinie), tym samym ustanawiając firmę po raz drugi.

Od roku 1922 do 1927 trwała budowa zakładu przy Hirschberger Straße/Schreiberhauer Straße obok Ringbahn w Berlinie oraz tunelowej drogi łączącej oba tereny.

Drugi główny obszar działalności ustanowiono w 1922 roku, kiedy Knorr przeniósł pneumatyczne systemy hamulcowe do pojazdów drogowych. Firma, jako pierwsza w Europie opracowała system, który wyhamowuje jednocześnie wszystkie cztery koła ciężarówki oraz jej przyczepy. W rezultacie, skrócenie drogi hamowania w znaczący sposób przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ponowne ustanowienie[edytuj | edytuj kod]

Firma przeniesiona została do zakładu Süddeutsche Bremsen-AG w Monachium. Dawne tereny wschodniej części Berlina zostały wywłaszczone po 1945 roku.

W 2002 roku Knorr przejął udziały spółki joint venture Honeywell International Inc. w Europie, Brazylii oraz USA kupując Bendix Commercial Vehicle Systems, aby tym samym stać się wiodącą firmą w branży układów hamulcowych.

1900 Georg Knorr tworzy hamulec pneumatyczny „Knorr-Einkammerschnellbremse” (K1) do wagonów pasażerskich.
1905-24 Knorr zakłada Knorr-Bremse GmbH niedaleko Berlina.

Firma rozwija hamulec pneumatyczny dla pociągów i staje się wiodącym europejskim producentem systemów hamulcowych do pojazdów szynowych.

Bruno Kunze i Knorr projektują hamulec Kunze-Knorr, później rozszerzony o hamulec Hildebrand-Knorr z Wilhelmem Hildebrandem.

1911 Georg Knorr umiera podczas rekonwalescencji w Davos, w Szwajcarii.

Założenie Knorr-Bremse AG.

1918-27 Deutsche Reichsbahn wyposaża pociągi pasażerskie i towarowe w automatyczny hamulec pneumatyczny Kunze-Knorr (KK).
1920 Dawny zakład BMW w Monachium staje się jednostką zależną, produkującą systemy hamulcowe, jako Süddeutsche Bremsen AG.
1923 Rozwój hamulca pneumatycznego do pojazdów użytkowych i przyczep.
1931-39 System hamulcowy Hildebrand-Knorr (HiK) używany jest w pociągach ekspresowych w 17 krajach.

90% wszystkich samochodów ciężarowych w Niemczech w przedziale 7–16 t wyposażonych jest w układy hamulcowe Knorr.

1945-53 Siedziba przedsiębiorstwa zostaje przeniesiona z Berlina do Monachium (dawne Süddeutsche Bremsen AG) w Bawarii.

Rozwój i produkcja układów hamulcowych zostaje wznowiona w zachodniej części Niemiec, ze szczególnym uwzględnieniem systemu HiK.

1955 Prezentacja systemu hamulcowego „Knorr-Bremse mit Einheitswirkung” (KE) do wagonów pasażerskich oraz towarowych.
1972 ABS (Anti-lock braking system) dla użytkowych pojazdów drogowych.
1985-93 W trakcie trudnej fazy rozwoju firmy, Heinz Hermann Thiele nabywa większość udziałów i wprowadza radykalny program restrukturyzacji.

Knorr-Bremse staje się globalną Firmą. Zawór rozrządczy AAR DB60 do wagonów towarowych zyskuje dostęp do rynku Ameryki Północnej.

1992 Wprowadzenie pneumatycznych hamulców tarczowych do pojazdów użytkowych. Rozpoczęcie produkcji seryjnej w roku 1996.
1999 Robert Bosch GmbH scala działalność w sektorze elektronicznego sterowania hamulcem z Knorr-Bremse Commercial Vehicle Systems. Knorr-Bremse przejmuje 60% udziałów uzyskując ogólną kontrolę kierowniczą joint venture; Bosch zachowuje 20% udziałów.
2002 Knorr-Bremse przejmuje Bendix Commercial Vehicle Systems od Honeywell, Bendix staje się spółką zależną.

Grupa Knorr-Bremse po raz pierwszy osiąga sprzedaż w wysokości 2,1 miliarda EUR.

Wprowadzenie modułowego systemu hamulcowego dla lokomotyw.

2004 Bezolejowa sprężarka do pojazdów szynowych.

System sprężarki ze sprzęgłem dla pojazdów drogowych.

2005 Stulecie pracy

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Pojazdy szynowe[edytuj | edytuj kod]

Knorr-Bremse produkuje kompletne systemy hamulcowe dla całego taboru kolejowego oraz systemy drzwiowe, toalety, klimatyzacje, sprzęgi i wycieraczki. W 2000 roku Knorr-Bremse nabył brytyjskiego producenta Westinghouse Brakes (dawny oddział Westinghouse Brake and Signal Company Ltd), od Invensys, a następnie przeniósł działalność z Chippenham do pobliskiego miasta Melksham, w hrabstwie Wiltshire[4].

Począwszy od 2002 roku Knorr-Bremse pracuje nad systemem zmiennego rozstawu kół dla bardziej efektywnych rozwiązań w zakresie problemów z różną szerokością szyn.

Pojazdy użytkowe[edytuj | edytuj kod]

Knorr-Bremse rozwija i produkuje systemy hamulcowe do pojazdów użytkowych, od 1920 roku dla samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych powyżej 6 ton, autobusów, przyczep oraz pojazdów specjalnych.

Działalność w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Knorr-Bremse Systemy Kolejowe Polska Sp. z o.o. jest lokalnym oddziałem Knorr-Bremse, który działa na rynku polskim od 1999 roku. Od 2006 r. siedzibą przedsiębiorstwa jest Kraków.

W roku 2015 Knorr-Bremse Polska osiągnęła sprzedaż w wysokości 234,9 miliona PLN zatrudniając blisko 100 pracowników[5].

Oddział Knorr-Bremse w Polsce posiada kompetencje w zakresie projektowania systemów hamulcowych, kierowania projektami oraz prowadzi lokalny serwis urządzeń Knorr-Bremse, dostarczonych na polski rynek. Odpowiada również za dystrybucję produktów Grupy Knorr-Bremse na terenie Polski oraz Ukrainy, w tym systemów hamulcowych, drzwiowych, klimatyzacji i osprzętu elektrycznego do pojazdów szynowych.

Oddzielną firmą jest Knorr-Bremse SfN Polska Sp. z o.o. Odpowiada ona za dystrybucję części do pojazdów użytkowych. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Knorr-Bremse Group – At a glance, knorr-bremse.de [dostęp 2016-09-27].
  2. Maudes Capital, Haldex AB Bidding War. Get It While You Can!, 24 września 2016 [dostęp 2016-09-27] (ang.).
  3. „Knorr-Bremse Na Całym Świecie”.
  4. Firma Invensys ds. relacji z inwestorami informacja prasowa, 25 kwietnia, 2000 firma Invensys sprzedaje Westinghouse hamulca Knorr-Bremse.
  5. Knorr-Bremse – Knorr-Bremse w Polsce, knorr-bremse.pl [dostęp 2016-11-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]