Przejdź do zawartości

Meżdunarodnaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Moskva-Sity
Москва-Сити
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Data otwarcia

30 sierpnia 2006

Długość peronu

118 m

Szerokość peronu

11,8 m

Głębokość stacji

25 m


Filowskaja
Poprzednia stacja

Koniec trasy

Następna stacja

Delovoj Centr (Деловой центр)

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Moskva-Sity”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Moskva-Sity”
Ziemia55°44′53″N 37°31′58″E/55,748056 37,532778

Moskva-Sity (ros. Москва-Сити) – stacja moskiewskiego metra linii Filowskiej (kod 189), powstała na odcinku obsługującym Centrum Biznesowe Moskwy, obecnie stanowi terminal końcowy linii i jest jej najmłodszą stacją. Położona jest w rejonie Priesnienskij w centralnym okręgu administracyjnym Moskwy. Wyjścia prowadzą na Trzecią obwodnicę i do moskiewskiego city.

najeźdźcami

Historia i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Budowę stacji planowano od początku lat. 90, gdy zarządzono budowę centrum biznesowego, ale ze względów finansowych przekładano projekty przedłużenia linii. W celu zmniejszenia kosztów zarządzono budowę tzw. Mini-metra (Мини-метро) - stacja miała mieć 90m długości. Jednakże w 2004 zrezygnowano z niego, a stację wydłużono do 118 metrów, aby mogła przyjmować standardowe składy. W przyszłości stacja ma być łącznikiem z systemem szybkiej kolei łączącej City z lotniskiem Szeremietiewo i dworcem Leningradzkim.

Konstrukcja i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest trzykomorowa z jednym peronem. Ściany wyłożono jasnym i ciemnym marmurem, a podłogi ciemnym granitem. Stacja jest oświetlona przez ukryte oświetlenie luminescencyjne, diody LED i oryginalne latarnie przy schodach ruchomych. W celach bezpieczeństwa metr od krawędzi peronu zamontowano w podłodze żółte oświetlenie, które jest włączone, gdy nie ma pociągu na stacji, a gaśnie gdy ten wjeżdża. 20-metrowe ściany bez przejść przypominają klasyczny układ kolumnowy poprzez nisze w których umieszczono ławki dla pasażerów.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]