Meżdunarodnaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Meżdunarodnaja
Международная
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Data otwarcia 30 sierpnia 2006
Długość peronu 118 m
Szerokość peronu 11.8 m
Głębokość stacji 25.0 m
Moskwa Metro Line 4A.svg
Filowskaja
Poprzednia stacja Koniec trasy
Następna stacja Wystawocznaja (Выставочная)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Meżdunarodnaja”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Meżdunarodnaja”
Ziemia55°44′53″N 37°31′58″E/55,748056 37,532778
Portal Transport szynowy

Meżdunarodnaja (Международная) – (dosł. Międzynarodowa) stacja moskiewskiego metra linii Filowskiej (kod 189), powstała na odcinku obsługującym Centrum Biznesowe Moskwy, obecnie stanowi terminal końcowy linii i jest jej najmłodszą stacją. Położona jest w rejonie Priesnienskij w centralnym okręgu administracyjnym Moskwy. Wyjścia prowadzą na Trzecią obwodnicę i do moskiewskiego city.

najeźdźcami

Historia i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Budowę stacji planowano od początku lat. 90, gdy zarządzono budowę centrum biznesowego, ale ze względów finansowych przekładano projekty przedłużenia linii. W celu zmniejszenia kosztów zarządzono budowę tzw. Mini-metra (Мини-метро) - stacja miała mieć 90m długości. Jednakże w 2004 zrezygnowano z niego, a stację wydłużono do 118 metrów, aby mogła przyjmować standardowe składy. W przyszłości stacja ma być łącznikiem z systemem szybkiej kolei łączącej City z lotniskiem Szeremietiewo i dworcem Leningradzkim.

Konstrukcja i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest trzykomorowa z jednym peronem. Ściany wyłożono jasnym i ciemnym marmurem, a podłogi ciemnym granitem. Stacja jest oświetlona przez ukryte oświetlenie luminescencyjne, diody LED i oryginalne latarnie przy schodach ruchomych. W celach bezpieczeństwa metr od krawędzi peronu zamontowano w podłodze żółte oświetlenie, które się świeci, gdy nie ma pociągu na stacji, a gaśnie gdy ten wjeżdża. 20 metrowe ściany bez przejść przypominają klasyczny układ kolumnowy poprzez nisze w których umieszczono ławki dla pasażerów.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Jest jedyną "głęboką" stacją moskiewskiego metra, której peron jest zakrzywiony.
  • Stacja ma zmniejszone wymiary peronów, wysokości sufitów itd. przez co wydaje się ciasna (wymiarami przypomina stacje londyńskiego metra)
  • Kolumny na stacji pokrywa marmur kararski
  • Odcinek do stacji Wystawocznaja (Выставочная) jest najkrótszym w systemie metra - ma 497 m między osiami stacji a rzeczywista długość tuneli to 379 m.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]