Meżdunarodnaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Meżdunarodnaja
Международная
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Data otwarcia 30 sierpnia 2006
Długość peronu 118 m
Szerokość peronu 11.8 m
Głębokość stacji 25.0 m
Moskwa Metro Line 4.svg
Filowskaja
Poprzednia stacja Koniec trasy
Następna stacja Wystawocznaja (Выставочная)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Meżdunarodnaja
Meżdunarodnaja
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Meżdunarodnaja
Meżdunarodnaja
Ziemia55°44′53″N 37°31′58″E/55,748056 37,532778
Portal Portal Transport szynowy

Meżdunarodnaja (Международная) – (dosł. Międzynarodowa) stacja moskiewskiego metra linii Filowskiej (kod 189), powstała na odcinku obsługującym Centrum Biznesowe Moskwy, obecnie stanowi terminal końcowy linii i jest jej najmłodszą stacją. Położona jest w rejonie Priesnienskij w centralnym okręgu administracyjnym Moskwy. Wyjścia prowadzą na Trzecią obwodnicę i do moskiewskiego city.

najeźdźcami

Historia i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Budowę stacji planowano od początku lat. 90, gdy zarządzono budowę centrum biznesowego, ale ze względów finansowych przekładano projekty przedłużenia linii. W celu zmniejszenia kosztów zarządzono budowę tzw. Mini-metra (Мини-метро) - stacja miała mieć 90m długości. Jednakże w 2004 zrezygnowano z niego, a stację wydłużono do 118 metrów, aby mogła przyjmować standardowe składy. W przyszłości stacja ma być łącznikiem z systemem szybkiej kolei łączącej City z lotniskiem Szeremietiewo i dworcem Leningradzkim.

Konstrukcja i wystrój[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest trzykomorowa z jednym peronem. Ściany wyłożono jasnym i ciemnym marmurem, a podłogi ciemnym granitem. Stacja jest oświetlona przez ukryte oświetlenie luminescencyjne, diody LED i oryginalne latarnie przy schodach ruchomych. W celach bezpieczeństwa metr od krawędzi peronu zamontowano w podłodze żółte oświetlenie, które się świeci, gdy nie ma pociągu na stacji, a gaśnie gdy ten wjeżdża. 20 metrowe ściany bez przejść przypominają klasyczny układ kolumnowy poprzez nisze w których umieszczono ławki dla pasażerów.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Jest jedyną "głęboką" stacją moskiewskiego metra, której peron jest zakrzywiony.
  • Stacja ma zmniejszone wymiary peronów, wysokości sufitów itd. przez co wydaje się ciasna (wymiarami przypomina stacje londyńskiego metra)
  • Kolumny na stacji pokrywa marmur kararski
  • Odcinek do stacji Wystawocznaja (Выставочная) jest najkrótszym w systemie metra - ma 497 m między osiami stacji a rzeczywista długość tuneli to 379 m.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]