Medal Wybitnej Służby (Wielka Brytania)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal Wybitnej Służby
Distinguished Service Medal (DSM)
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Baretka
Baretka z rozetką za kolejne nadanie
Ustanowiono

14 października 1914

Wielkość

36 mm

Kruszec

srebro

Powiązane

Distinguished Service Medal (USA)

Medal Wybitnej Służby[1], wzgl. Medal Służby Wybitnej (ang. Distinguished Service Medal, skr. D.S.M. lub DSM)[2] – do 1993 roku trzecie w kolejności, po Krzyżu Wiktorii i Medalu Dzielności Znamienitej, odznaczenie bojowe Zjednoczonego Królestwa.

Ustanowiony przez Jerzego V 14 października 1914 roku, nadawany podoficerom i szeregowym sił zbrojnych (bez względu na rodzaj broni) Wielkiej Brytanii, Wspólnoty Brytyjskiej oraz państw sojuszniczych za czyny wybitnej odwagi w starciu z przeciwnikiem na morzu. Medal mógł być nadany wielokrotnie oraz pośmiertnie.

Odpowiednikiem w siłach lądowych był Medal Wojskowy, a w lotnictwie Medal Wybitnej Służby Lotniczej. Przed 1993 rokiem medal stanowił odpowiednik Krzyża Wybitnej Służby dla podoficerów i szeregowych. Obecnie krzyż jest nadawany wszystkim wojskowym, bez względu na stopień.

26 takich medali otrzymali Polacy za zasługi podczas II wojny światowej[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Medal o średnicy 36 mm jest wykonany ze srebra. Na awersie medalu znajduje się wizerunek głowy panującego otoczony napisem. Na rewersie umieszczono w trzech wierszach napis: „FOR DISTINGUISHED SERVICE”, zwieńczony koroną i otoczony wieńcem laurowym.

Wstążka składa się z dwóch ciemnoniebieskich pasków z białym pośrodku, przedzielonym ciemnoniebieskim prążkiem. Kolejne nadanie zaznaczano poprzez nałożenie na wstążkę srebrnego okucia. Na baretce umieszczana była natomiast srebrna rozetka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wiesław Bończa-Tomaszewski: Kodeks orderowy. Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1939, s. 511.
  2. a b Tadeusz Jeziorowski: Dziękujemy Wam Polacy! Odznaczenia państw alianckich dla żołnierzy polskich. Muzeum Narodowe w Poznaniu, 1995, s. 12.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]