Medal of Honor (gra komputerowa 1999)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal of Honor
Ilustracja
Logo gry
Producent DreamWorks Interactive
Wydawca Electronic Arts
Seria gier Medal of Honor
Data wydania 31 października 1999[1]
Gatunek FPS
Tryby gry jedno- i wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Teen (T)
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation
Nośniki CD
Kontrolery gamepad

Medal of Honor (w skrócie MoH) – gra konsolowa z gatunku first-person shooter w realiach II wojny światowej, wyprodukowana przez DreamWorks Interactive i wydana przez Electronic Arts w 1999 na konsolę PlayStation. Tytuł nawiązuje do najwyższego odznaczenia wojskowego w Stanach Zjednoczonych[2].

Prace nad tą grą rozpoczęto w listopadzie 1997 roku po zakończeniu przez Stevena Spielberga zdjęć do filmu Szeregowiec Ryan. Podjęto decyzję o wydaniu Medal of Honor jedynie na konsolę PlayStation, zdominowaną do tej pory przez bijatyki i wyścigi. Wcześniej na tej platformie wydano jedynie 2 gry FPS - Disruptor i Jumping Flash!, które nie znalazły wielu nabywców[2].

Steven Spielberg zaangażował się w ten projekt osobiście. Całością kierował Chris Cross, za scenariusz odpowiadał Peter Hirschmann, a Dale Dye za wierne oddanie realiów historycznych. Pierwszy prototyp przygotowano przy wykorzystaniu innej gry tego studia - Jurassic Park: The Lost World[2].

Ograniczenia technologiczne[edytuj | edytuj kod]

Ograniczenia technologiczne miały znaczący wpływ na końcowy wygląd produkcji. Duży problem stanowiły 2MB pamięci RAM dostępne w pierwszej konsoli PlayStation. Poziomy zostały podzielone na mniejsze obszary połączone korytarzami. Konsola doczytywała kolejne dane, gdy gracz przechodził przez te korytarze[2].

Aby zapewnić płynność rozgrywki, jednocześnie nigdy nie pojawia się w grze więcej niż 4 przeciwników. Poza tym misje wykonywane są w nocy albo w wewnątrz budynków. Ograniczono w ten sposób liczbę elementów do wyświetlania z zachowaniem klimatu danej produkcji[2].

Problemy wydawnicze[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec produkcji w kwietniu 1999 roku doszło do masakry w liceum Columbine. Media winiły wirtualną rozgrywkę, więc wydawcy anulowali lub przesuwali daty premier. Electronic Arts wymusiło na DreamWorks Interactive usunięcie wielu kontrowersyjnych elementów, co opóźniło premierę o kilka miesięcy[2].

Gdy gra była już w tłoczniach, ze Stevenem Spielbergiem skontaktował się weteran wojenny i prezes Stowarzyszenia Odznaczonych Medalem Honoru - Paul Bucha. Uważał on, że taki tytuł nie może być użyty w przypadku gry wideo. Steven Spielberg rozważał nawet anulowanie całej produkcji, ale Peter Hirschmann w obszernej prezentacji przekonał Paula Buchę, że produkt - ze względu na realia historyczne - ma wartość edukacyjną[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W grze gracz wciela się w postać podporucznika Jamesa Stevena "Jimmy'ego" Pattersona, agenta OSS podczas II wojny światowej. Zadaniem gracza jest wypełnienie zadań takich jak zniszczenie pozycji wroga oraz eliminacja sił niemieckich[2].

Gracz ma do dyspozycji realistycznie odwzorowany, autentyczny arsenał broni z II wojny światowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Medal of Honor (1999) (ang.). gamespot.com. [dostęp 2010-08-14].
  2. a b c d e f g h Marcin Kiendra. MEDAL OF HONOR. „Pixel”. nr 10 (31), s. 60-63, listopad 2017. Piotr Mańkowski – redaktor naczelny. Warszawa: Idea Ahead. ISSN 2391-7962 (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]