Mega Club

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koncert El Dupy w Mega Clubie (2008)

Mega Club – jeden z najstarszych klubów koncertowych w Katowicach. Na jego scenie występowały znane gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Mega Club jest też miejscem, w którym wypromowano wielu młodych artystów i wprowadzano nowe trendy muzyczne.

Początkowo siedzibą klubu był Wydział Pedagogiki i Psychologii UŚ. W latach 1993-2006 mieścił się w budynku starego dworca w Katowicach przy ulicy Dworcowej 4. Natomiast z początkiem 2007 roku przeniósł się do nowej siedziby w hali huty „Baildon” przy ulicy Żelaznej.

W latach swojej działalności klub nawiązał współpracę z producentami muzycznymi (m.in. Mystic Production, Metal Mind Productions, Independent Productions) oraz z wieloma innymi firmami branży koncertowej, stacjami radiowymi i telewizyjnymi.

Historia klubu[edytuj | edytuj kod]

Historia Mega Clubu sięga początku lat 80. Wówczas to przy Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego powstał klub Akant. Z początkiem lat 90. nadszedł czas zmian. Klub przeszedł pod opiekę Tomasza Bresia, szefa Samorządu Studenckiego Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ, zmieniając przy tym nazwę na klub „Pod Rurą”. Przekształceniu uległ również profil działalności, ponieważ rozpoczęto organizację koncertów muzycznych na szeroką skalę. W tej formie klub przetrwał do 1993 roku kiedy postanowiono o przeniesieniu się do nowego lokalu w pomieszczeniach starego dworca w Katowicach (ul. Dworcowa 4) i zmianie nazwy na „Mega Club”. W tym miejscu rozwijał swą działalność pod rządami wcześniej wspomnianego już Tomasza Bresia oraz Jana Wydry.

Jednym z głównych założeń działalności klubu było otwarcie się na nowe gatunki muzyczne i wspieranie młodych artystów oraz danie młodzieży możliwości poznania na żywo gwiazd muzyki zagranicznej. Pierwszym dużym koncertem był występ Renaty Przemyk, a w pierwszych latach działalności na scenie Mega Clubu pojawiły się m.in. zespoły takie jak: Varsovia Manta, Kat, Izrael i Armia. W 1992 zagrał zespół Piersi, co dowiodło odwagi właścicieli klubu, był to bowiem czas nagonki na grupę Piersi po publikacji utworu „ZChN zbliża się”. Wkrótce też zaczęto organizować koncerty punkowe, a w 1994 roku odbył się w Mega Clubie pierwszy klubowy koncert zespołu zagranicznego na Śląsku – zagrali wtedy Young Gods ze Szwajcarii.

Od 1995 roku odpowiadając na nowo pojawiające się trendy wprowadzono do klubu muzykę techno, a imprezy te cieszyły się wówczas dużą popularnością. W tym samym czasie odbyły się tu pierwsze koncerty wchodzących dopiero na scenę muzyczną Kalibra 44 i Liroya.

Przez lata klub zyskał sobie renomę wśród młodych ludzi organizując imprezy i zapraszając wiele gwiazd muzyki tak polskiej, jak i zagranicznej. Umożliwiła to współpraca z producentami muzycznymi, a także z prasą, radiem i telewizją, która nagrywała tu np. koncert zespołu Perfect.

W październiku 2006 roku, w związku z realizacją planu rozwoju klubu, rozpoczęto przygotowanie nowego lokalu przy ulicy Żelaznej w Katowicach. Wykorzystano do tego celu dobrze zachowaną halę huty Baildon, którą przystosowano do potrzeb koncertowych i klubowych tworząc miejsce o dużej przestrzeni i lokalizacji stosunkowo blisko centrum miasta, w rejonie o dużej perspektywie rozwoju. Po dokonaniu koniecznych prac klub przeniósł się tu z początkiem 2007 roku opuszczając starą siedzibę z sentymentem ale i dużymi nadziejami na przyszłość.

Działalność pozamuzyczna[edytuj | edytuj kod]

Właściciele klubu wspierają też Świetlice Środowiskowe w Katowicach, umożliwiając organizację zabaw dla dzieci do nich uczęszczających. Nawiązano także współpracę z tyskim Komitetem Pomocy Dla Zwierząt „Przystań Ocalenie”. Klub stara się promować jego działalność i wspiera finansowo, co pozwala na wykup koni z transportów i utrzymanie ich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]