Piersi (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piersi
Ilustracja
Piersi w Tarnobrzegu (2014)
Inne nazwy

Kukiz i Piersi (1997–2004)

Rok założenia

1984

Pochodzenie

 Polska Niemodlin

Gatunek

rock, pop-rock[1]

Aktywność

od 1984

Wydawnictwo

Polskie Nagrania Muza, Silverton, Pomaton EMI, Polskie Radio

Powiązania

Hak, Aya RL, Emigranci, Tuff Enuff, Kukiz i Piersi

Strona internetowa

Piersi – polski zespół grający szeroko pojętą muzykę rockową. Powstał w 1984 roku w Niemodlinie z inicjatywy wokalisty Pawła Kukiza, gitarzysty Rafała Jezierskiego, basisty Zbigniewa Moździerskiego oraz perkusisty Andrzeja Olszewskiego. W 1997 roku po związaniu się z krajowym oddziałem koncernu EMI formacja przyjęła nazwę Kukiz i Piersi. Do 2013 roku funkcję lidera Piersi pełnił Paweł Kukiz, wraz z którym w składzie formacja zarejestrowała dziewięć wydawnictw, a także wylansowała m.in. takie przeboje jak „Maryna”, „Zośka”, „Całuj mnie” i „O, Hela”. Ówczesną twórczość zespołu charakteryzowały prześmiewcze teksty, poruszające kwestie społeczne, kulturalne i polityczne w Polsce.

Po opuszczeniu w 2013 roku składu przez Kukiza szeregi formacji uzupełnił wokalista bułgarskiego pochodzenia – Adam „Asan” Asanow. Natomiast nazwa grupy została skrócona do – Piersi. W odnowionym składzie zespół zarejestrował wyróżniony dwukrotnie platynową płytą album pt. Piersi i przyjaciele 2. Pochodząca z płyty piosenka „Bałkanica”, utrzymana w stylistyce pop-rocka i folku, przysporzyła grupie nowych odbiorców. Kompozycja trafiła na liczne listy przebojów rozgłośni radiowych w Polsce.

Na tle nieporozumień pomiędzy członkami zespołu Piersi a Pawłem Kukizem, Kukiz stworzył nowy zespół pod nazwą Kukiz i Piersi[2][3][4][5]. Debiutancki singel grupy Kukiz i Piersi pt. „Wakacyjna miłość” ukazał się w 2015 roku[6]. Muzycy Piersi odcięli się od działalności tej formacji stwierdzając, że nie mają z nią nic wspólnego[6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Paweł Kukiz, wokalista zespołu Piersi w latach 1984–2013

Zespół powstał w 1984 roku w Niemodlinie z inicjatywy wokalisty Pawła Kukiza, gitarzysty Rafała Jezierskiego, basisty Zbigniewa „Dziadka” Moździerskiego oraz perkusisty Andrzeja Olszewskiego, na kanwie formacji Hak[7]. Przez szereg lat działalność formacji była ograniczona, jej lider – Paweł Kukiz, zaangażowany był wówczas w projekt Aya RL. Ostatecznie w 1990 roku po opuszczeniu przez Kukiza składu Aya RL działalność Piersi zyskała na intensywności. Grupa zadebiutowała w 1992 roku albumem pt. Piersi, który ukazał się nakładem wytwórni muzycznej Polskie Nagrania Muza[8]. Na płycie znalazł się kontrowersyjny utwór „ZCHN zbliża się”, który przysporzył zespołowi popularności[9]. Utwór ten powstał na bazie melodii z pieśni kościelnej – „Pan Jezus już się zbliża”, do której powstał nowy tekst. W 1993 roku nakładem wytwórni muzycznej Silverton ukazał się drugi album formacji zatytułowany My już są Amerykany[10].

W 1994 roku został wydany cover album Piersi zatytułowany 60/70 Piersi i przyjaciele[11]. Na płycie znalazły się interpretacje utworów m.in. z repertuaru Grupy Skifflowej No To Co, Karin Stanek, Macieja Kossowskiego i Czerwonych Gitar. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. wokalista zespołu ProletaryatTomasz Olejnik, artystka solowa – Kasia Kowalska oraz liderka zespołu ClosterkellerAnja Orthodox. Również w 1994 roku do sprzedaży trafił jedyny album koncertowy grupy Live '93. Na wydawnictwie znalazł się zapis występu formacji podczas Festiwalu w Jarocinie. Tego samego roku muzycy zorganizowali w Niemodlinie koncert z okazji dziesięciolecia działalności. W jego ramach poza jubilatami wystąpiły ponadto m.in. zespoły Acid Drinkers i Closterkeller.

W 1995 roku ukazał się trzeci album formacji zatytułowany Powrót do raju[12]. Na płycie znalazły się m.in. utrzymane w konwencji satyry na ówczesną sytuację polityczną piosenki „Powróćże komuno” i „Bolszewicy na mszy, czyli pieśni o cudownym nawróceniu”. Rok później odbyła się premiera filmu sensacyjnego „Girl Guide” w reżyserii Juliusza Machulskiego, w którym Paweł Kukiz zagrał jedną z głównych ról. W obrazie wykorzystano ponadto piosenki z repertuaru Piersi m.in. takie jak „My już są Amerykany” i „Zośka”[13].

24 listopada 1997 roku nakładem wytwórni muzycznej Pomaton EMI ukazał się czwarty album grupy pt. Raj na ziemi, a także pierwszy sygnowany nazwą Kukiz i Piersi[14]. Pochodzące z płyty piosenki „Całuj mnie” i „O, Hela” zyskały miano przebojów, plasując się odpowiednio na 4. i 13. miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia[15]. Ponadto teledysk do utworu „O, Hela” uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Teledysk roku[16]. Rok później do sprzedaży trafiła pierwsza kompilacja nagrań zespołu pt. ...przeboje[17]. Piąty album grupy pt. Pieśni ojczyźniane został wydany 25 kwietnia 2000 roku[18]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. gitarzysta Maciej Gładysz, znany m.in. z występów w zespole Wilki oraz wokalistka Dominika Kurdziel, rozpoznawalna wówczas jako perkusistka w talk-show Wojciecha Jagielskiego „Wieczór z wampirem” (RTL7). W przeciwieństwie do poprzedniego wydawnictwa Kukiza i Piersi Pieśni ojczyźniane nie spotkały się z równie dużą popularnością.

Adam „Asan” Asanow – wokalista zespołu Piersi od 2013 roku

4 października 2004 roku ukazał się szósty album zespołu zatytułowany Piracka płyta[19]. Wydawnictwo uplasowało się na 2. miejscu najpopularniejszych płyt w Polsce (OLiS)[20]. Nagrodzone złotą płytą nagrania uzyskały ponadto nominację do Fryderyka w kategorii Album roku – rock[21][22]. Prawdopodobnie największą popularnością cieszyła się pochodząca z płyty piosenka „Nie gniewaj się Janek”, która dotarła do 2. miejsca w audycji TVP2 – „30 ton – lista, lista przebojów[23]. Po 2005 roku działalność wydawnicza zespołu uległa wstrzymaniu, jednakoż muzycy nadal koncertowali, m.in. podczas letnich festiwali muzycznych. W 2010 roku lider formacji Paweł Kukiz nagrał album wraz z Maciejem Maleńczukiem z repertuarem Kabaretu Starszych PanówStarsi panowie[24]. Następnie wokalista podjął solową działalność artystyczną. Jego debiutancki album zatytułowany Siła i honor ukazał się w 2012 roku[25].

Na początku 2013 roku skład zespołu opuścił Paweł Kukiz[26]. Wkrótce potem z zespołu odeszli także klawiszowiec Krzysztof „Alladyn” Imiołczyk oraz gitarzysta Wojciech „Amorek” Cieślak. Zespół podjął się kontynuacji działalności w odnowionym składzie. Funkcję wokalisty objął Adam „Asan” Asanow – muzyk bułgarskiego pochodzenia[27]. Ponadto do grupy dołączyli gitarzysta Adam „Hans” Kłos, puzonista Marcin „Rospor” Respondek i trębacz Erwin Żebro[27]. Natomiast nazwa grupy została skrócona do – Piersi. 14 października, także 2013 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia do sprzedaży trafił kolejny album formacji zatytułowany Piersi i przyjaciele 2[28]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. członek zespołu TSAAndrzej Nowak, związany z grupą Big CycJacek „Dżej Dżej” Jędrzejak, lider formacji LipaliTomek „Lipa” Lipnicki oraz bracia Paweł i Łukasz Golcowie[29]. Ponadto w jednym z utworów wystąpił były członek Piersi – Rafał „Jezioro” Jezierski[29].

Dziesiąta produkcja grupy dotarła do 2. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS[30]. Z kolei pochodząca z płyty piosenka „Bałkanica” promująca swoisty powrót Piersi, przysporzyła grupie nowych odbiorców. Kompozycja dotarła m.in. do 5. miejsca Polish Airplay Chart oraz była notowana na licznych listach przebojów takich rozgłośni radiowych jak RMF FM, czy Eska[31][32]. Na początku 2014 roku płyta uzyskała status złotej znalazłszy 15 tys. nabywców w kraju[33][34]. Natomiast niespełna dwa miesiąca później wydawnictwo zostało wyróżnione platynową płytą[35].

Spór o prawa do nazwy zespołu[edytuj | edytuj kod]

Po odejściu Pawła Kukiza z zespołu Zbigniew Moździerski 4 marca 2013 zgłosił słowno-graficzny znak towarowy Piersi do Urzędu Patentowego RP. Znak ten został zarejestrowany 23 maja 2014 pod numerem R-266816[36]. Od momentu rejestracji Kukiz nie mógł legalnie posługiwać się tym określeniem w swojej działalności muzycznej[37].

W następstwie tego Paweł Kukiz i Rafał Jezierski złożyli w marcu 2015 pozew, w którym domagali się zaprzestania posługiwania się nazwą i logotypem Piersi przez ówczesnych członków zespołu bez zgody Pawła Kukiza oraz zażądali wydania przez pozwanych oświadczenia, w którym uznaliby, że są to dobra osobiste jedynie Pawła Kukiza[38]. Sąd rozpatrujący sprawę zakazał posługiwania się nazwą i logotypem Piersi oraz wydawania płyt pod tą nazwą do momentu zakończenia sprawy (formacja planowała 30 marca 2015 wydanie albumu studyjnego pt. Płyta jarmarczno-rockowa pod nazwą Piersi)[39][40].

Sąd Okręgowy w Opolu wydał 26 października 2016 orzeczenie, w którym uznał, że muzycy zespołu nie naruszają prawa[38]. Kukiz i Jezierski złożyli apelację. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, 13 kwietnia 2017 wydał prawomocny wyrok, w którym podtrzymał postanowienie sądu niższej instancji; od tej chwili zespół Piersi mógł swobodnie posługiwać się swoją nazwą i logotypem[41].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu
Byli członkowie zespołu
 • Paweł Kukiz – wokal prowadzący, instrumenty klawiszowe
 • Krzysztof „Alladyn” Imiołczyk – instrumenty klawiszowe
 • Wojciech „Amorek” Cieślak – gitara, gitara basowa, wokal wspierający
 • Leszek Jakubowski – gitara, wokal wspierający
 • Rafał „Jezioro” Jezierski – gitara, wokal wspierający
 • Tomasz Żelasko – gitara
 • Ireneusz Zarzycki – gitara basowa
 • Zbigniew Mousterski – gitara basowa
 • Andrzej „Oli” Olszewski – perkusja
 • Krzysztof Wiercigroch – perkusja

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż Certyfikat
POL
Piersi
 • Data: 1992[8]
 • Wydawca: Polskie Nagrania Muza
My już są Amerykany
 • Data: 1993[10]
 • Wydawca: Silverton
Powrót do raju
 • Data: 1995[12]
 • Wydawca: Silverton
Raj na ziemi
 • Data: 24 listopada 1997[14]
 • Wydawca: Pomaton EMI
 • POL: złota płyta[42]
Pieśni ojczyźniane
 • Data: 25 kwietnia 2000[18]
 • Wydawca: Pomaton EMI
Piracka płyta
 • Data: 4 października 2004[19]
 • Wydawca: Pomaton EMI
2[20]
Piersi i przyjaciele 2
 • Data: 14 października 2013[28]
 • Wydawca: Polskie Radio
2[30]
Płyta jarmarczno-rockowa
 • Data: 16 sierpnia 2019[44]
 • Wydawca: ZPR Media
„–” album nie był notowany.
Albumy koncertowe
Tytuł Dane dot. albumu
Live '93
 • Data: 1994
 • Wydawca: Silverton
Cover albumy
Tytuł Dane dot. albumu
60/70 Piersi i przyjaciele
 • Data: 1994[11]
 • Wydawca: Silverton
Kompilacje
Tytuł Dane dot. albumu
...przeboje
 • Data: 1998[17]
 • Wydawca: Silverton
Kukiz i Piersi. Kolekcja 20 Lecia Pomatonu
 • Data: 29 marca 2011
 • Wydawca: Warner Music Poland
Single
Tytuł Rok Pozycja na liście Album
Eska
[45]
SLiP
[46]
POL
[31]
30 ton
[23]
„Młode Tłoki”[47] 2000 12 Pieśni ojczyźniane
„Nie gniewaj się Janek”[48] 2004 12 2 Piracka płyta
Bałkanica[49] 2013 12 1 5 Piersi i przyjaciele 2
„Bałkanica (Kalwi & Remi Remix)[50]
„Bałkanica (Josh O’Nell Remix)[51] 2014
„07 zgłoś się”[52] 12 Płyta jarmarczno-rockowa
„–” singel nie był notowany.
Notowane utwory
Tytuł Rok Pozycja na liście Album
LP3
[15]
SLiP
[46]
30 ton
[23]
PiK
[53]
„Miła” 1990 8 Piersi
„Silesian Song” 1992 9
„Nie samym chlebem człowiek żyje” 1993 32 My już są Amerykany
„Gdybyś kochał, hej” (gościnnie: Kasia Kowalska) 1994 17 60/70 Piersi i Przyjaciele
„Umówiłem się z nią na dziewiątą” (gościnnie: Kasia Kowalska) 34
„Baw się w ciuciubabkę” 1996 50
„Maryna” 8 14 Powrót do raju
„Zośka” 3
„Całuj mnie” 1998 4 11 3 23 Raj na ziemi
„O, Hela” 13 29 15
„Miasteczko South Park” 2000 48 Pieśni ojczyźniane
„Piosenka z takim tekstem żeby w radiu puszczali” 2005 22 Piracka płyta
„System” 2013 2 Piersi i przyjaciele 2
„–” utwór nie był notowany.

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Reżyseria Album
„Nie samym chlebem człowiek żyje” 1993 My już są Amerykany
„Maryna” 1996 Powrót do raju
„O, Hela” 1998 Robert Turło Raj na ziemi
„Całuj mnie”
„Rowerek” 2000 Pieśni ojczyźniane
„Nie gniewaj się Janek” 2004 Piracka płyta
„Bałkanica” 2013 Lion Film Piersi i przyjaciele 2
„07 zgłoś się” 2014 Płyta jarmarczno-rockowa
„Bujany” 2015 Piersi

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
1998 Teledysk roku „O, Hela” Fryderyki 1998 Nominacja [16]
2004 Album roku – rock Piracka płyta Fryderyki 2004 Nominacja [22]
2005 Scenariusz „Nie gniewaj się Janek” Yach Film 2005 Wygrana [54]
Kreacja aktorska Wygrana
Grand Prix Nominacja [55]
Plastyczna aranżacja przestrzeni Nominacja
2014 SuperZespół Piersi Superjedynki Wygrana [56]
Superjedynka widzów Wygrana
Utwór Roku „Bałkanica” Fryderyki 2014 Nominacja [57]
Najlepszy zespół Piersi Eska Music Awards Nominacja [58]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Grzegorz Dusza: Piersi – „Piersi i przyjaciele 2” recenzja. audio.com.pl. [dostęp 2015-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-18)].
 2. Zofia Rojek: Paweł Kukiz ostro o zespole Piersi: „Nie róbcie z mojego dziecka k**wy!”. natemat.pl. [dostęp 2015-07-05].
 3. Paweł Gzyl: Walka o prawo do słynnych Piersi. Kukiz: Przecież oni grają teraz disco-polo!. gazetakrakowska.pl. [dostęp 2015-07-05].
 4. Robert Sankowski: Kukiz kontra Piersi, czyli żal lidera. wyborcza.pl. [dostęp 2015-07-05].
 5. Paweł Kukiz do Piersi: „nie grajcie już nigdy moich kompozycji!”. terazrock.pl. [dostęp 2015-07-05].
 6. a b Kukiz i Piersi publikują singiel i zapowiadają nową płytę. muzyka.onet.pl. [dostęp 2015-07-05].
 7. Piersi – Piosenki, Płyty, Biografia. muzyka.onet.pl. [dostęp 2015-07-05].
 8. a b Piersi – Piersi. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2012-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-10)].
 9. Dawid Karpiuk: Paweł Kukiz na wojnie. kultura.newsweek.pl. [dostęp 2015-07-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-06)].
 10. a b Piersi – My już są amerykany. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2012-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-09)].
 11. a b Piersi – 60/70 Piersi i przyjaciele. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2012-10-26].
 12. a b Piersi – Powrót do raju. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2012-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-10)].
 13. GIRL GUIDE. filmpolski.pl. [dostęp 2015-07-05].
 14. a b Piersi – Raj na ziemi. muzyka.wp.pl. [dostęp 2012-10-26].
 15. a b LP3 – Statystyki dla wykonawcy Piersi. lp3.pl. [dostęp 2012-10-26].
  LP3 – Statystyki dla wykonawcy Piersi & Kasia Kowalska. lp3.pl. [dostęp 2012-10-26].
 16. a b Fryderyki 1998: nominowani i laureaci. zpav.pl. [dostęp 2015-01-22].
 17. a b Piersi – Przeboje. archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2012-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-14)].
 18. a b Płyta Pieśni ojczyźniane – Paweł Kukiz. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-10-26].
 19. a b Płyta Płyta piracka – Paweł Kukiz. muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-10-26].
 20. a b OLiS – sprzedaż w okresie 11.04.2005 – 17.04.2005. olis.onyx.pl. [dostęp 2012-10-26].
 21. a b ZPAV: złote płyty 2005. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-21].
 22. a b Fryderyki 2004: nominowani i laureaci. zpav.pl. [dostęp 2015-01-22].
 23. a b c 30 ton – lista, lista przebojów. rmfpoplista.phorum.pl. [dostęp 2013-09-26].
 24. „Starsi panowie” w aranżacji Kukiza i Maleńczuka. onet.pl, 2010-04-20. [dostęp 2015-05-01].
 25. Płyta Siła i honor – Paweł Kukiz. onet.pl. [dostęp 2015-05-01].
 26. Paweł Kukiz odchodzi z grupy Piersi. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-02-17].
 27. a b „PIERSI I PRZYJACIELE 2”: NOWA PŁYTA AUTORÓW PRZEBOJU „BAŁKANICA”!. muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-07-05].
 28. a b Piersi opowiadają o płycie z hitem „Bałkanica”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2015-07-05].
 29. a b Piersi – Piersi I Przyjaciele 2. discogs.com. [dostęp 2015-01-21]. (ang.).
 30. a b OLiS – 17.02.2014 – 23.02.2014. olis.onyx.pl. [dostęp 2014-02-28].
 31. a b Top airplay (05.10. – 11.10.2013). zpav.pl. [dostęp 2013-10-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-19)].
  Top airplay (07.06. – 13.06.2014). zpav.pl. [dostęp 2014-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-08)].
 32. Piersi Bałkanica. rmf.fm. [dostęp 2015-07-05].
 33. ZPAV: złote płyty 2014. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-07-05].
 34. a b c ZPAV: regulamin przyznawania wyróżnień. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-21].
 35. ZPAV: platynowe płyty 2014. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-21].
 36. Baza zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym RP znaków towarowych.. Register Plus. [dostęp 2015-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-27)].
 37. Mikołaj Lech: Czyje są PIERSI? Spór o nazwę zespołu muzycznego okiem prawnika.. Blog o znakach towarowych. [dostęp 2015-11-05]. (pol.).
 38. a b Piotr Guzik, Paweł Kukiz przegrał walkę z dawnymi kolegami o nazwę i logo zespołu Piersi, 14 kwietnia 2017 [dostęp 2017-12-27] (pol.).
 39. PIERSI KONTRA PAWEŁ KUKIZ: PRZEMYŚLCIE TO. muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-07-25]. (pol.).
 40. PIERSI „PŁYTA JARMARCZNO-ROCKOWA”: „BUJANY” W ŚLADY „BAŁKANICY”?. muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-06-20].
 41. Kukiz przegrał spór o Piersi, „TVN24.pl” [dostęp 2017-05-06].
 42. Złote płyty CD przyznane w 1998 roku, ZPAV [dostęp 2020-07-10].
 43. Platynowe płyty CD przyznane w 2016 roku, ZPAV [dostęp 2016-04-06].
 44. Piersi – Płyta Jarmarczno – Rockowa. polskieradio.pl. [dostęp 2019-08-16].
 45. ESKA Gorąca 20 – notowanie 1960 – 10 października 2013. eska.pl. [dostęp 2015-01-21].
 46. a b SLiP – Statystyki dla wykonawcy Piersi. radioszczecin.pl. [dostęp 2012-10-26].
 47. Kukiz* & Piersi – Młode Tłoki. discogs.com. [dostęp 2015-01-21]. (ang.).
 48. Kukiz* I Piersi – Nie Gniewaj Się Janek. discogs.com. [dostęp 2015-01-21]. (ang.).
 49. Bałkanica – Single Piersi. itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-21]. (ang.).
 50. Bałkanica (Kalwi & Remi Remix) – Single Piersi. itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-21]. (ang.).
 51. Bałkanica (Josh O’Nell Remix) – Single Piersi. itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-21]. (ang.).
 52. 07 Zgłoś Się – Single Piersi. itunes.apple.com. [dostęp 2015-01-21]. (ang.).
 53. LISTA PRZEBOJÓW RADIA PIK NOT.373 97.11.09. radiopik.pl. [dostęp 2015-01-21].
 54. „Rower” najlepszym teledyskiem. muzyka.onet.pl. [dostęp 2015-07-05].
 55. Nominacje do nagród Yach Film Festival 2005. muzyka.onet.pl. [dostęp 2015-02-17].
 56. Opole: dwie SuperJedynki 2014 dla zespołu Piersi. polskieradio.pl. [dostęp 2015-07-05].
 57. Fryderyki 2014: nominowani i Wygranaeaci. zpav.pl. [dostęp 2015-07-05].
 58. ESKA MUSIC AWARDS 2014 – nominacje. Sprawdź, kto zawalczy o statuetki!. eska.pl. [dostęp 2015-07-05]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]