Przejdź do zawartości

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
Ilustracja
Międzynarodowe Centrum Kongresowe od strony południowo-zachodniej (2015)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Katowice

Adres

pl. Sławika i Antalla 1,
40-163 Katowice

Typ budynku

centrum kongresowe(inne języki)

Architekt

JEMS Architekci

Inwestor

Miasto Katowice

Wysokość całkowita

18 m

Kondygnacje

4+1

Powierzchnia użytkowa

33 962 m²

Rozpoczęcie budowy

październik 2011

Ukończenie budowy

marzec 2015

Właściciel

Miasto Katowice

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry znajduje się punkt z opisem „MCK Katowice”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „MCK Katowice”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „MCK Katowice”
Ziemia50°15′58″N 19°01′31″E/50,266111 19,025278
Strona internetowa

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicachcentrum kongresowe(inne języki) znajdujące się przy placu Sławika i Antalla 1 w Katowicach, na terenie dzielnicy Koszutka.

Jest to największy tego typu obiekt w Polsce. Powstał w latach 2011–2015 na obszarze katowickiej Strefy Kultury. Budynek został zaprojektowany przez warszawską pracownię JEMS Architekci i charakteryzuje się bryłą w kształcie czarnego prostopadłościanu przeciętą zielonym dachem z pasażem pieszym i tarasem. Wewnątrz znajduje się m.in. 18 sal kongresowych oraz sala wielofunkcyjna mogąca pomieścić około 8 tys. osób.

Od momentu otwarcia budynku organizowano w nim liczne wydarzenia kongresowe, wystawiennicze, kulturalne i sportowe, w tym m.in. kolejne edycje Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw czy Intel Extreme Masters. Odbył się tutaj także szczyt klimatyczny ONZCOP24, a także Światowe Forum Miejskie(inne języki) WUF11.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

MCK z tarasu widokowego Muzeum Śląskiego; w tle Spodek (2020)

Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) położone jest przy placu Sławika i Antalla 1 w Katowicach[1], na terenie dzielnicy Koszutka, tuż przy granicy z Bogucicami i Śródmieściem. Gmach znajduje się pomiędzy ulicą Olimpijską a Spodkiem, w pobliżu ronda gen. Jerzego Ziętka[2].

MCK jest jednym z obiektów katowickiej Strefy Kultury, w skład której wchodzi sąsiadująca bezpośrednio z Centrum Kongresowym hala widowiskowo-sportowa Spodek, a także siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskie[3][4].

Najbliższe przystanki ZTM to znajdujący się przy alei W. Roździeńskiego przystanek autobusowy Katowice Strefa Kultury, a tramwajowy to Katowice Rondo[5][6]. Międzynarodowe Centrum Kongresowe oddalone jest od katowickiego dworca kolejowego pieszo o około 15 minut drogi, natomiast dojazd samochodem z portu lotniczego Katowice-Pyrzowice do MCK zajmuje około pół godziny[6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obszar późniejszego katowickiego centrum kongresowego w 2011 roku; na wprost fragment ulicy Olimpijskiej przed zmianą jej przebiegu

Kompleks Centrum Kongresowego zostało wybudowany w sąsiedztwie zlikwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, na terenach poprzemysłowych hut cynku „Fanny” i „Franz”[7]. Gdy w latach 1962–1971 budowano Spodek, na terenach po północno-wschodniej strony hali, w miejscu przyszłego centrum kongresowego pozostawiono resztkę pohutniczej hałdy, gdzie urządzono niewielkiej wielkości parking strzeżony[8].

Po katastrofie budowlanej 28 stycznia 2006 roku, w wyniku którego zawaliła się hala na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich przy ulicy Bytkowskiej, znacząco zmalała rola Katowic jako miasta targowego. W tym okresie targi organizowano m.in. w hali Spodka, a także w oddanym do użytku w styczniu 2008 roku centrum targowym Expo Silesia w Sosnowcu, które przejęło największe imprezy targowe[9].

Planowana budowa nowego centrum kongresowego była jednym z celów polityki miasta Katowice dotyczących obsługi konferencji, kongresów, wystaw i innego tego typu spotkań[9]. Jednocześnie budowa obiektu miała stać się bodźcem do rozwoju turystyki biznesowej w Katowicach. W październiku 2011 roku miasto zajmowało piąte miejsce w Polsce pod względem liczby spotkań i wydarzeń z dziedziny gospodarki, nauki, kultury i polityki[10].

Na projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach został rozpisany międzynarodowy konkurs architektoniczny, który został rozstrzygnięty 1 października 2008 roku[11]. W jego wyniku do realizacji wybrano koncepcję opracowaną przez warszawską pracownię JEMS Architekci[12]. Została ona nagrodzona za zaproponowaną koncepcję urbanistyczną, przestrzenie publiczne (przenikanie przestrzeni placu wejściowego z obszarem hallu głównego i foyer), zieloną przestrzeń rozbijającą skalę bryły budynku oraz funkcjonalność obiektu[13]. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto prace projektowe, które zakończono w 2010 roku[12].

W lutym 2011 roku miasto Katowice ogłosiło przetarg na prace budowlane przy budowie Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Swoje oferty złożyło dwanaście firm, a ostatecznie do realizacji wybrano ofertę warszawskiej spółki Polimex-Mostostal[8]. Umowa z wykonawcą została podpisana 3 października 2011 roku[14] i jeszcze tego samego miesiąca rozpoczęła się budowa obiektu[15].

W czerwcu 2011 roku na poczet m.in. budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach miasto zaciągnęło pożyczkę o wartości 254,2 mln zł z Europejskiego Banku Inwestycyjnego[16].

Budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach w sierpniu 2012 roku

Gdy w styczniu 2012 roku przystąpiono do likwidacji resztek pohutniczej hałdy, okazało się, że część gruntów jest zanieczyszczonych odpadami poprzemysłowymi. Ze względu na brak informacji o ich pochodzeniu, część prac została wstrzymana[8]. We wrześniu 2012 roku z uwagi na opóźnienia w realizacji zadania miasto Katowice rozwiązało umowę z dotychczasowym wykonawcą. Przedstawiciele Polimexu-Mostostalu utrzymywali, że opóźnienia były spowodowane problemami, jakie zastali na placu budowy, w tym z podziemną infrastrukturą, niezasypanymi szybami górniczymi czy skażonymi gruntami[8]. Pierwotnie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach miało być gotowe w maju 2013 roku[17], jednak do tego czasu wykonawca ukończył jedynie fragment konstrukcji budynku w północnej części centrum kongresowego[18].

W połowie grudnia 2012 roku miasto Katowice ogłosiło przetarg na dokończenie budowy MCK[19]. W wyniku kolejnego postępowania przetargowego generalnym wykonawcą zostało konsorcjum firm Warbud i Mercury Engineering. Firma Mostostal Zabrze była natomiast odpowiedzialna za konstrukcję stalową obiektu[8]. Pierwotnie zwycięzcą przetargu była spółka NDI, lecz po ponownej ocenie ofert przez Krajową Izbę Odwoławczą wybrano ostatecznie konsorcjum Warbudu[20][21].

Umowa pomiędzy Warbudem a miastem Katowice została podpisana 29 maja 2013 roku. Ze strony inwestora podpisał ją prezes i członek zarządu firmy, a ze strony miasta prezydent Katowic Piotr Uszok i wiceprezydent miasta Krystyna Siejna. W tym samym czasie wykonawca prowadził już prace przy budowie innego gmachu na obszarze katowickiej Strefy Kultury – siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach[22].

Budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach została wznowiona w czerwcu 2013 roku[23]. Wprowadzono nową organizację robót – prace prowadzono w dni robocze 24 godziny na dobę, w weekendy przez 16 godzin, a przy budowie pracowało jednocześnie ponad 400 osób[24]. W lipcu 2013 roku na placu budowy centrum kongresowego pojawiły się trzy kilkudziesięciometrowe żurawie wieżowe[25].

Budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego w styczniu 2014 roku; widok od południa

Do końca stycznia 2014 roku budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach była gotowa w 40 procentach. Budowa konstrukcji dachu dobiegała już końca i wykonywane były prace żelbetowe oraz instalacyjne. Kładziono wówczas tynki, a w części biurowej rozpoczęto prace wykończeniowe[26]. Do połowy września 2014 roku gotowa był już elewacja z czarnej aluminiowej siatki cięto-ciągnionej, a na dachu zaczęto zakładać trawniki[27]. Na początku stycznia 2015 roku przy budowie gmachu trwały intensywne prace wykończeniowe[28].

16 lutego 2015 roku wykonawca zgłosił budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach do odbioru[29], a 23 marca tego samego roku miasto Katowice przejęło gmach od wykonawcy[8]. Koszt budowy obiektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej wyniósł blisko 378 mln zł, z czego wkład własny miasta Katowice wyniósł blisko 196 mln złotych[15].

Wcześniej, bo w maju 2011 roku miasto Katowice ogłosiło pierwszy przetarg na koncesję hal Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Po trwających niemal rok negocjacjach z dwoma firmami zostały one przerwane w 2012 roku z powodu błędów proceduralnych w przetargu[30]. Drugie postępowanie ogłoszone 15 lutego 2013 roku i zostało ona nierozstrzygnięte z uwagi na brak zainteresowania potencjalnych podmiotów. Dopiero w trzecim przetargu ogłoszonym w lipcu 2014 roku ostatecznie złożono dwie oferty: PTWP Event Center i HKO[31]. Została wybrana oferta pierwszej firmy, lecz druga spółka złożyła do sądów trzy skargi, które w grudniu 2015 okazały się bezzasadne[30] – 2 grudnia Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok o odrzuceniu skargi na decyzję Katowic o powierzeniu spółce PTWP Event Center koncesji na zarządzanie Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach[32]. Katowicka spółka PTWP Event Center, należąca do grupy Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, będącego m.in. organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, została operatorem 2 maja 2016 roku[33]. Dotychczas tymczasowymi zarządcami byli katowicki MOSiR i Convention Bureau, których powołano z uwagi na to, że już w marcu 2015 roku zaplanowano otwarcie hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach[30].

21 marca 2015 roku przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach prezydenci Węgier János Áder i Polski Bronisław Komorowski odsłonili pomnik upamiętniający Henryka Sławika i Józsefa Antalla[34], a 26 listopada tego samego roku Rada Miasta Katowice przyjęła uchwałę nadającą placu przed Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach nazwę Plac Sławika i Antalla[35].

W pierwszym półroczu 2019 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zostało członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Konferencji i Kongresów(inne języki) (ICCA)[36].

Działalność i wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

Plakat na elewacji katowickiego centrum kongresowego z logiem Europejskiego Kongresu Gospodarczego 10 maja 2017 roku

Już przed oddaniem Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach do użytku, do końca września 2014 roku dokonano ponad 50 rezerwacji organizacji wydarzeń w tym miejscu na lata 2015–2019[37]. Pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w centrum kongresowym był turniej esportowy Intel Extreme Masters, który przyciągnął kilkadziesiąt tysięcy osób[24]. Rozpoczął się on 12 marca 2015 roku[38]. W ciągu pierwszych trzech miesięcy działalności Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, od marca do czerwca 2015 roku odbyło się w nim 18 wydarzeń, w tym zawody tenisowe z cyklu WTA Katowice Open. W sierpniu tego samego roku odbył się tutaj festiwal Tauron Nowa Muzyka i Kongres Edukacji Polskiej, a miesiąc m.in.: Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, Gala Ambasadorów Kongresów Polskich czy Silesia Fashion Day[39].

Konferencja COP24 wewnątrz Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach 3 grudnia 2018 roku

Od wrzenia do grudnia 2016 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zorganizowano ponad 140 wydarzeń i były to głównie kongresy, konferencje, spotkania i targi, w tym m.in.: Silesia Bazaar, Katowice Tattoo Konwent, Śląskie Targi Książki czy VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw[40]. W ciągu dwóch lat od przejęcia zarządu nad MCK przez spółkę PTWP Event Center, do maja 2018 roku w murach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach zorganizowano 455 wydarzeń z udziałem prawie 970 tys. osób[41]. 3 grudnia 2018 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia szczytu klimatycznego COP24, w udziale którym wzięli m.in. prezydent Polski Andrzej Duda i sekretarz generalny ONZ António Guterres[42].

Na przełomie 2018 i 2019 do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach przeniósł się Mega Club, który miał dotychczas swoją siedzibę w katowickim Dębie przy ulicy Żelaznej 9. Nawiązał on też współpracę z PTWP Event Center, a jednymi z pierwszych koncertów przez nich organizowanych w gmachu centrum kongresowego były występy Palucha i zespołu Lao Che[43]. 10 marca 2019 w zorganizowano tutaj galę Fryderyków 2019[44], a ponadto w pierwszym półroczu tego samego roku w swoje koncerty dali m.in.: Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Anna Wyszkoni, Coma, PRO8L3M i inni. Zorganizowano w tym czasie: IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych, 11. edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego, European Start-up Days i inne targi o różnorodnej tematyce. Odbyła się tez kolejna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki, 4 Design Days czy Targi Ślubne[45].

Brama wejściowa podczas finałów Intel Extreme Masters 27 lutego 2019 roku, znajdująca się wewnątrz MCK

W drugiej połowie 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zorganizowano m.in. następujące cykliczne wydarzenia: XXIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego oraz kolejna edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Odbyły się też inne wydarzenia, jak m.in. Gastro Fajer czy Kino Letnie Antyradia[46]. W listopadzie 2019 roku odbyła się tutaj Światowa Konferencja Antydopingową organizowana przez Światową Agencję Antydopingową[47].

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stało się także miejscem organizacji spotkań i wieców politycznych. Ma początku lipca 2019 roku odbyła się tutaj konwencja Prawa i Sprawiedliwości[48], w październiku tego samego roku konwencja Lewicy[49], a 12 października 2023 roku wiec przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska[50].

14 marca 2020 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się gala wręczenia Fryderyków 2020[51].

W związku z wybuchem pandemii COVID-19, na przełomie października i listopada 2020 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zostało przekazane celem powstania w nim szpitala tymczasowego[52], które zostało otwarte 1 grudnia 2020 roku. W tym czasie przyjął on 1316 pacjentów, z czego 1030 z nich przyjęto na oddział internistyczny, a 286 na oddział respiratorowy. W pracę szpitala zaangażowanych było 1500 osób, w tym 150 lekarzy i 350 pielęgniarek[53]. 31 maja 2021 roku tymczasowy szpital opuścili ostatni pacjenci, a dzień później rozpoczęło się porządkowanie obiektu, a cały budynek zdezynfekowano[54].

Obchody Śląskiego Festiwalu Nauki 5 grudnia 2022 roku; zdjęcie zrobione z antresoli wewnątrz MCK

Po złagodzeniu obostrzeń sanitarnych, do lipca 2021 roku zorganizowano w gmachu centrum kongresowego m.in.: Kongres Polityki Miejskiej 2021, VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych, V Konferencję Stormwater Poland czy spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej[54]. Rok 2022 był natomiast okresem do powrotu stanu sprzed pandemii. W tym czasie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zorganizowano 301 różnego typu wydarzeń, w których wzięło udział prawie 690 tys. osób[55]. W dniach 26–30 czerwca 2022 roku odbyło się tutaj Światowe Forum Miejskie(inne języki) WUF11, na którym pojawili się przedstawiciele 174 państw, a w ramach tego wydarzenia odbyło się ponad 500 różnego typu spotkań czy paneli[56]. W drugiej połowie 2022 roku zorganizowano tutaj konferencję PRECOP 27 czy kolejną edycję Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zorganizowano także koncerty Dawida Podsiadło, Darii Zawiałow i zespołu Lady Pank[57].

W pierwszym półroczu 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się 81 wydarzeń, w których brało udział ponad 190 tys. osób. W tym czasie zorganizowano tutaj takie wydarzenia branżowe, jak m.in.: XV Europejski Kongres Gospodarczy, 4 Design Days, Property Forum Śląsk, Targi Wynalazków i Innowacji, Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie czy Targi Ślubne[58]. Na przełomie czerwca i lipca 2023 roku w rejonie Spodka i MCK zorganizowana została druga edycja zawodów MTB Red Bull Roof Ride, w ramach którego na dachu MCK powstał specjalny tor[59]. 9–11 grudnia 2023 roku odbyła się 7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki połączona z weekendem otwarcia obchodów nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 przez EuroScience(inne języki)[60].

W dniach 7–10 sierpnia 2024 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach ma być miejscem organizacji Wikimanii 2024 – konferencji twórców i użytkowników projektów wiki organizowanej przez Wikimedia Foundation[61][62].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach od strony kładki nad ulicą Olimpijską (2015)

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach to wielofunkcyjny obiekt[63], spełniający funkcje kongresowe, wystawiennicze, kulturalne i sportowe[15]. Jest to jednocześnie największe centrum kongresowe(inne języki) w Polsce[64][65][66] – może przyjąć jednocześnie 15 tys. użytkowników[67].

Powierzchnia całkowita obiektu wynosi 37 902 m², powierzchnia użytkowa 33 962 m², powierzchnia zabudowy 21 721 m², a kubatura 378 069 m³[68][69][70]. Liczy 4 kondygnacje nadziemne i 1 podziemną[69][70]. Wymiary zewnętrzne Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach wynoszą 100×250 m[71], natomiast wysokość w części południowej wynosi 16 m i w części północnej 18 m[70].

Projekt architektoniczny gmachu został opracowany przez pracownię JEMS Architekci[63], natomiast konstrukcję opracowano w warszawskim Biurze Projektów Konstrukcji Budowlanych KiP[72]. Właścicielem budynku jest miasto Katowice[64], natomiast jego operatorem wraz z sąsiednim Spodkiem jest PTWP Event Center[73].

Architektura zewnętrzna[edytuj | edytuj kod]

Fragment zielonego dachu (tzw. zielona dolina) z traktem pieszym; w tle widoczny fragment Spodka (2020)

Gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach wzniesiony został na planie nieregularnego prostokąta[74]. Bryła obiektu jest prosta, o kształcie prostopadłościanu, która została przecięta na dwie części[75] doliną, czyli zielonym dachem użytkowym o złożonej, wielokrzywiznowej geometrii i rozpiętości dochodzącej do 30 metrów[71]. Wyróżnia to od innych obiektów w kształcie prostopadłościanu – dach ten nie tylko zmniejszył on optycznie bryłę Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, ale i uczyniło ją bardziej dynamiczną[1]. Jednocześnie cała bryła gmachu pomimo swych rozmiarów nie jest obiektem dominującym nad otoczeniem[74].

Zielona dolina stanowi pasaż pieszy[75], który w zamyśle architektów odtwarza historyczny bieg drogi w kierunku Bogucic[63] bądź też stanowi metaforyczne odwzorowanie nigdy nieistniejącego szlaku łączącego nowoczesną część miasta Katowice z historyczną częścią Bogucic[71]. Jednocześnie dolina ta miała z założenia stworzyć inną perspektywę widokową na Spodek[74]. Na zielonym dachu prócz pieszego pasażu znajduje się też taras z miejscami do siedzenia[4] z okładzin drewnianych[76]. Siedziska zlokalizowane na różnych poziomach doliny[75].

Elewacja budynku jest przeszklona i pokryta czarną aluminiową siatką cięto-ciągnioną[77], stanowiąc nawiązanie do górniczej przeszłości okolicy[63]. Kolor czarny mają ponadto: kryjące dach papy, asfaltobeton ciągów pieszych, beton schodów, balustrady czy żwirowe wykończenie terenów zielonych ścieżek[74]. Zieleń dachu tonuje natomiast czerń pozostałej części Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach[4].

Główne wejście do obiektu znajduje się od strony zachodniej, przy Spodku, natomiast po drugiej stronie centrum kongresowego znajduje się wejście od strony ulicy Olimpijskiej, zlokalizowane nieopodal parkingów Strefy Kultury[7].

Architektura wnętrz i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Wnętrza Międzynarodowego Centrum Kongresowego (2022)
Wnętrza Międzynarodowego Centrum Kongresowego (2022)

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach znajdują się m.in.:

 • Sala wielofunkcyjna – dla 8000 osób[15]; jest to pomieszczenie, które zajmuje największą przestrzeń katowickiego centrum kongresowego i położone jest w północnej część gmachu[7]; długość sali wynosi 135 m, szerokość 60,5 m, wysokość 12,5 m a powierzchnia 8 100 m²; wyposażona jest ona w nagłośnienie sufitowe, trzy ekrany o przekątnej 495 cali i punkty podwieszeń; posiada także system kanałów technicznych z przyłączami wodno-kanalizacyjnymi[78]; zastosowano możliwość podziału sali wielofunkcyjnej na trzy niezależne od siebie pomieszczenia o zbliżonej powierzchni poprzez ścianę ruchomą[79] (pojedyncza przegroda ma wysokość 14 m i długość 60 m[71]), a każda wydzielona część ma zarówno samodzielne wejście, jak i własny dojazd dla pojazdów transportowych, które dzięki bramom mogą wjechać do wnętrza sali (posadzka ma wytrzymałość 5 t/m²)[7],
 • Sala balowa – dla 1000 osób[15]; znajduje się naprzeciwko audytorium; powierzchnia sali wynosi 1200 m² z możliwością jej podziału na trzy mniejsze części z własnym wejściem[7]; sala balowa wyposażona jest w krzesła i stoły konferencyjne z możliwością dowolnej aranżacji ich układu; ponadto wyposażona jest m.in. w mikrofony bezprzewodowe, projektory, nagłośnienie sufitowe czy rolety[80]; sala balowa posiada odrębny westybul o powierzchni 400 m², w którym może zmieścić się 300 osób[7],
 • Audytorium – dla 600 osób[15]; przeznaczona jest dla funkcji typowo scenicznych i zaprojektowana została dla głosu wzmacnianego elektronicznie; jest ona wydzielona akustycznie od foyer i pozostałych części Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, a także posiada rozbudowane na dwóch poziomach zaplecze z węzłami sanitarnymi i szatniami[79]; posiada scenę o wymiarach 8×16 m z niezależnymi wejściami z zaplecza, a także kabinę projekcyjną i kabiny dla tłumaczy[7]; a audytorium znajduje się 570 składanych, miękkich foteli teatralnych; na sali znajduje się ponadto m.in. projektor multimedialny, ekran i system nagłośnieniowy[81]; audytorium zostało wyposażone w system teletechniczny – w oparciu każdego z foteli znajduje się wysuwany stolik z urządzeniem do głosowania, mikrofonem oraz gniazdem dla słuchawek do tłumaczeń symultanicznych[7],
 • Sale konferencyjne – dla 1200 osób[15]; o łącznej powierzchni 34 tys. m²[82]; znajduje się tutaj 18 sal z możliwości ich podziału na 26 modułów[74], dwa zespoły sanitarne, kredens powiązany komunikacyjnie z rozdzielnią kelnerską w kuchni, a także pomieszczenie biurowe dla gości i pomieszczenia gospodarcze na sprzęt podręczny[79]; urządzono także strefę VIP i press room o powierzchni po 100 m²[83]; wszystkie sale konferencyjne wyposażone są w projektory multimedialne, ekrany projekcyjne oraz nagłośnienie sufitowe[84].

Wszystkie części Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach ułożone są wzdłuż przechodzącego po przekątnej przez cały obiekt foyer, które jest jednocześnie rodzajem pasażu i główną przestrzenią we wnętrzu łączącą plac Sławika i Antalla z ulicą Olimpijską[71]. Może ono pomieścić do 1500 osób[1], jego powierzchnia wynosi 5 500 m², a jego wysokość jest zmienna – od 3 do 12 m. Foyer ma cztery poziomy, a bezpośrednio z poziomu zerowego znajduje się przejście do sali balowej i audytorium[7]. Przejście przez foyer jest powtórzeniem drogi przez zewnętrzną część budynku – zieloną dolinę[1]. Wcięcie to jednocześnie oddziela główną wielofunkcyjną salę od części z mniejszymi pomieszczeniami konferencyjnymi, dzięki czemu obie części budynku mogą funkcjonować niezależnie od siebie[85].

Komunikacja pionowa wewnątrz Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach odbywa się poprzez zwykłe i ruchome schody, a także windy[1]. W gmachu znajduje się 10 biegów schodowych, 5 ciągów schodów ruchomych i 8 wind[83].

Na poziomie wejść do sali wielofunkcyjnej znajdują się szatnie, miejsca na punkty małej gastronomii i sanitariaty, a nad nimi antresola, która umożliwia stawianie tutaj m.in. punktów informacyjnych i kas. Do obsługi gastronomicznej urządzono w Międzynarodowym Centrum Kongresowym restaurację, która może obsłużyć stoliki i bufety na trzech poziomach, na których znajdują się wejścia do sal konferencyjnych[7]. Przy południowej elewacji MCK zaprojektowano restaurację letnią z przeznaczeniem głównie do obsługi stolików na zewnątrz. W rejonie wejścia głównego do foyer znajduje się też miejsce na kawiarnię. Łącznie powierzchnie restauracji i kawiarni wynoszą 400 m² i mogą obsłużyć jednocześnie 600 osób. Całość pomieszczeń kompleksu uzupełniają pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne o łącznej powierzchni prawie 4 185 m². Znajdują się one pod południową częścią gmachu[83].

Wnętrza obiektu zostały utrzymane w rygorze kilku materiałów – drewna, betonu i elementów w kolorze czerni. Wyraz ten zmiękczają oprawy świetlne w kształcie kropli[77].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Biurowiec.KTW I, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach i Spodek z lotu ptaka w 2020 roku
 • Grand Prix w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2015[70],
 • Grand Prix w konkursie Nagroda Architektoniczna Polityki 2015[74],
 • I nagroda i nagroda sponsora głównego w konkursie Bryła Roku 2015[70],
 • I nagroda w konkursie Nagroda Roku SARP 2015[86],
 • I nagroda w konkursie Polska Architektura 2015[70],
 • I nagroda w konkursie Polska Architektura XXL 2015[70],
 • Grand Prix w konkursie Najlepsza Przestrzeń Województwa Śląskiego 2016[87],
 • Laureat konkursu Top Inwestycje Komunalne 2016[88],
 • Najlepszy obiekt kongresowy w Polsce w konkursie Meeting Planner Power Awards w kategorii Kongres Venue 2016[87],
 • Nominacja w konkursie Architizer A+Awards 2016[70],
 • Laureat konkursu „Marka-Śląskie” w kategorii „Turystyka i rekreacja” 2017[89][87],
 • Tytuł MP Power Multi Venue w konkursie Meeting Planner Power Awards 2018[87].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Grzegorek, Bulsa i Witaszczyk 2016 ↓, s. 263.
 2. Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Zabytki. emapa.katowice.eu. [dostęp 2024-02-01]. (pol.).
 3. Urząd Miasta Katowice: Strefa Kultury. katowice.eu. [dostęp 2024-02-01]. (pol.).
 4. a b c Anna Cymer: Nagroda Architektoniczna „Polityki” dla MCK w Katowicach. culture.pl, 2016-06-08. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 5. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: Mapa połączeń publicznego transportu zbiorowego ZTM. noweinfogzm.metropoliagzm.pl, 2023-06-09. [dostęp 2024-01-23]. (pol.).
 6. a b Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach: Lokalizacja i dojazd. www.mckkatowice.pl. [dostęp 2024-02-01]. (pol.).
 7. a b c d e f g h i j Grzegorek, Bulsa i Witaszczyk 2016 ↓, s. 264.
 8. a b c d e f Grzegorek, Bulsa i Witaszczyk 2016 ↓, s. 268.
 9. a b Studium… 2012 ↓, s. 91.
 10. Justyna Przybytek: Katowice: Jest umowa na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego. dziennikzachodni.pl, 2011-10-03. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 11. Barciak, Chojecka i Fertacz 2012 ↓, s. 596.
 12. a b MCK Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – JEMS Architekci. archinea.pl, 2015-06-07. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 13. MCK Katowice – wyniki konkursu. architektura.info, 2008-10-17. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 14. Polimex-Mostostal wybuduje Centrum Kongresowe w Katowicach. www.urbanity.pl, 2011-10-03. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 15. a b c d e f g Urząd Miasta Katowice: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. katowice.eu. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 16. Katowice pożyczają na rozwój centrum. www.urbanity.pl, 2011-06-28. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 17. Justyna Przybytek: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach jest już gotowe. dziennikzachodni.pl, 2015-03-13. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 18. Justyna Przybytek: MCK Katowice: prace na budowie MCK będą prowadzone całą dobę. dziennikzachodni.pl, 2013-06-24. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 19. Justyna Przybytek: Katowice ogłosiły przetarg na dokończenie budowy MCK. Szukają nowego wykonawcy. dziennikzachodni.pl, 2012-12-19. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 20. Ogłoszono wyniki przetargu na dokończenie budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego. www.urbanity.pl, 2013-01-30. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 21. Warbud dokończy budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. www.urbanity.pl, 2013-04-30. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 22. Warbud wybuduje Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. www.warbud.pl, 2013-05-29. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 23. Justyna Przybytek: Katowice: Międzynarodowe Centrum Kongresowe powstanie w 2014?. dziennikzachodni.pl, 2013-05-24. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 24. a b Katowice i budowa MCK. To była desperacka walka z czasem. Roboty trwały przez całą dobę. dziennikzachodni.pl, 2022-09-12. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 25. Justyna Przybytek: Katowice: Żurawie na budowie Centrum Kongresowego. dziennikzachodni.pl, 2015-07-15. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 26. Justyna Przybytek: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach rośnie. Szklona jest elewacja. dziennikzachodni.pl, 2017-01-27. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 27. Justyna Przybytek: Katowice: Na dachu Centrum Kongresowego jest już trawa. dziennikzachodni.pl, 2014-09-12. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 28. Justyna Przybytek: Zobaczcie Międzynarodowe Centrum Kongresowe. plus.dziennikzachodni.pl, 2015-01-02. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 29. Centrum Kongresowe obok Spodka w Katowicach już gotowe. Tak wygląda na koniec lutego 2015. dziennikzachodni.pl, 2015-02-25. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 30. a b c Justyna Przybytek-Pawlik: Jest umowa z operatorem MCK i Spodka. dziennikzachodni.pl, 2016-02-04. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 31. Justyna Przybytek: Katowice: MCK do czasu wyboru koncesjonariusza będzie zarządzało miasto. Jest zgoda KE. dziennikzachodni.pl, 2015-03-04. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 32. Justyna Przybytek: Koncesja na Spodek i MCK może już za kilka tygodni. dziennikzachodni.pl, 2015-12-03. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 33. Justyna Przybytek: Nowe rządy w MCK i Spodku. dziennikzachodni.pl, 2016-05-03. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 34. Prezydenci Polski i Węgier odsłonili pomnik Sławika i Antalla. dzieje.pl, 2015-03-21. [dostęp 2024-02-02]. (pol.).
 35. UCHWAŁA NR XVIII/331/15 RADY MIASTA KATOWICE z dnia 26 listopada 2015 r. w sprawie nadania placowi położonemu na terenie miasta Katowice nazwy „Plac Sławika i Antalla”, Katowice, 26 listopada 2015, s. 1 [dostęp 2024-02-02] (pol.).
 36. Co wydarzy się w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w 2020 roku?. www.mckkatowice.pl, 2020-02-06. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 37. Michał Wroński: Biznesmeni polubili Śląsk. Tu chcą się spotykać, Międzynarodowe Centrum Kongresowe nie będzie puste. dziennikzachodni.pl, 2014-09-30. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 38. W czwartek pierwsza impreza w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. www.urbanity.pl, 2015-03-11. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 39. Justyna Przybytek: Drogie Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Zrujnuje Katowice?. dziennikzachodni.pl, 2015-07-27. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 40. Justyna Przybytek-Pawlik: Blisko 200 wydarzeń w Spodku i MCK, to ramówka obu hal od września do grudnia. dziennikzachodni.pl, 2016-09-05. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 41. 825 wydarzeń w Spodku i MCK. Operator obu hal podsumował ostatnie dwa. dziennikzachodni.pl, 2018-05-11. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 42. COP24 oficjalnie zainaugurowany w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. www.mckkatowice.pl, 2018-12-03. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 43. Mega Club przenosi się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka. katowice24.info, 2018-12-14. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 44. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach z Fryderykami. www.mckkatowice.pl, 2019-03-20. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 45. Co wydarzy się w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w pierwszej połowie 2019 roku?. www.mckkatowice.pl, 2019-02-12. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 46. Co wydarzy się w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w drugiej połowie 2019 r.?. www.mckkatowice.pl, 2019-09-04. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 47. Łukasz Kądziołka: W Katowicach zapadną ważne decyzje dla światowego sportu. katowice24.info, 2018-04-04. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 48. Łukasz Kądziołka: Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach. katowice24.info, 2019-07-05. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 49. W sobotę w Katowicach konwencja Lewicy. Będą m.in. Kwaśniewski i Biedroń. katowice24.info, 2019-10-04. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 50. Przemysław Jedlecki: Donald Tusk na wiecu w Katowicach: Rozliczę Morawieckiego, ludzie nie chcą już kłamstwa i pogardy. katowice.wyborcza.pl, 2023-10-12. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 51. Plejada artystów na gali Fryderyków 2020!. www.mckkatowice.pl, 2020-02-11. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 52. Szymon Bijak: Rusza budowa szpitala tymczasowego w MCK w Katowicach. Trwa przekazywanie obiektu, od poniedziałku zwożenie łóżek. dziennikzachodni.pl, 2020-11-01. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 53. Katarzyna Kapusta-Gruchlik: Katowice. Ostatni pacjenci opuszczą szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Od 1 czerwca rozbiórka. dziennikzachodni.pl, 2021-05-31. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 54. a b Katarzyna Kapusta-Gruchlik: Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek szykują się na koncerty i imprezy. dziennikzachodni.pl, 2021-07-04. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 55. Powrót do liczb sprzed pandemii – MCK w raporcie o turystyce biznesowej. www.mckkatowice.pl, 2023-03-24. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 56. Światowe Forum Miejskie WUF11 zakończone. www.mckkatowice.pl, 2022-07-01. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 57. Co jeszcze do końca roku w MCK?. www.mckkatowice.pl, 2022-09-09. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 58. Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach: udane pierwsze półrocze 2023 roku. www.meetingplanner.pl, 2023-08-17. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 59. Szymon Karpe: Red Bull Roof Ride wraca do Katowic. Najlepsi riderzy zmierzą się z przeszkodami na dachu MCK. Na amatorów będzie czekał tor przed Spodkiem. dziennikzachodni.pl, 2023-04-25. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 60. 7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. us.edu.pl, 2023-10-25. [dostęp 2024-01-31]. (pol.).
 61. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Wikimania 2024 [online], www.mckkatowice.pl [dostęp 2024-02-02] (pol.).
 62. Katarzyna Pachelska, Światowy zlot Wikipedystów, Wikimania, odbędzie się w Katowicach w sierpniu 2024 r. [online], 24kato, 12 grudnia 2023 [dostęp 2024-02-02] (pol.).
 63. a b c d JEMS Architekci: Międzynarodowe Centrum Kongresowe. jems.pl. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 64. a b Wijas 2019 ↓, s. 84.
 65. Dorota Niećko, Katowice, Kraków, Wrocław, Łódź. I nie tylko. Zobaczcie największe i najpiękniejsze sale i centra kongresowe w Polsce [online], dziennikzachodni.pl, 23 maja 2019 [dostęp 2024-02-02] (pol.).
 66. Olga Stawicka, Największe centrum kongresowe w Polsce – MCK w Katowicach [online], www.mojekonferencje.pl, 25 stycznia 2022 [dostęp 2024-02-02] (pol.).
 67. Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK). www.gov.pl. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 68. Międzynarodowe Centrum Kongresowe tętni życiem. sztuka-architektury.pl, 2015-12-21. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 69. a b Międzynarodowe Centrum Kongresowe. www.urbanity.pl. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 70. a b c d e f g h Grzegorek, Bulsa i Witaszczyk 2016 ↓, s. 269.
 71. a b c d e Jacek Mroczkowski; Wojciech Kotecki: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. architektura.muratorplus.pl, 2014-09-29. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 72. Biuro Projektów Konstrukcji Budowlanych KiP: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (MCK). kip.waw.pl. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 73. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach: Adres. www.mckkatowice.pl. [dostęp 2024-01-30]. (pol.).
 74. a b c d e f Piotr Sarzyński: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zwycięzcą Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2015!. www.polityka.pl, 2016-06-07. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 75. a b c Wijas 2019 ↓, s. 88.
 76. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego: MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU (DOPEŁNIENIE „OSI KULTURY”). npp.slaskie.pl. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 77. a b Wijas 2019 ↓, s. 94.
 78. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach: Sala wielofunkcyjna ABC. www.mckkatowice.pl. [dostęp 2024-01-30]. (pol.).
 79. a b c Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego: Międzynarodowe Centrum Kongresowe. transformacja.slaskie.pl. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 80. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach: Sala balowa ABC. www.mckkatowice.pl. [dostęp 2024-01-30]. (pol.).
 81. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach: Audytorium. www.mckkatowice.pl. [dostęp 2024-01-30]. (pol.).
 82. Wijas 2019 ↓, s. 86.
 83. a b c Grzegorek, Bulsa i Witaszczyk 2016 ↓, s. 265.
 84. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach: Multimedia. www.mckkatowice.pl. [dostęp 2024-01-30]. (pol.).
 85. Barciak, Chojecka i Fertacz 2012 ↓, s. 597.
 86. Wijas 2019 ↓, s. 98.
 87. a b c d Urząd Miasta Katowice: Nagrody i wyróżnienia dla miasta. katowice.eu. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 88. Nagroda dla Katowic i MCK. katowice24.info, 2016-05-20. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).
 89. 8. Edycja Konkursu Marka-Śląskie! 2017. riph.com.pl, 2022-12-06. [dostęp 2024-01-29]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]