Melancholia Haruhi Suzumiyi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Melancholia Haruhi Suzumiyi
涼宮ハルヒの憂鬱
(Suzumiya Haruhi no yūutsu)
Gatunek komedia, science fiction, seinen
Telewizyjny serial anime
(pierwszy sezon)
Reżyser Tatsuya Ishihara
Studio Kyoto Animation
Stacja telewizyjna Japonia Chiba TV, SUN-TV, Tokyo MX TV, TV Aichi, TV Hokkaido, TV Kanagawa, TV Saitama
Malezja ntv7
Premierowa emisja 2 kwietnia 20062 lipca 2006
Liczba odcinków 14
Telewizyjny serial anime
(drugi sezon)
Reżyser Yasuhiro Takemoto
Studio Kyoto Animation
Premierowa emisja 3 kwietnia 20099 października 2009
Liczba odcinków 14
Manga
Autor Nagaru Tanigawa
Artysta Gaku Tsugano
Wydawca Japonia Kadokawa Shoten
Wydawana 22 kwietnia 200622 grudnia 2006
Liczba tomów 3
Manga
Suzumiya Haruhi-chan no Yūutsu
Autor Puyo
Wydawca Japonia Kadokawa Shoten
Wydawana 26 maja 2008
Liczba tomów 1
Telewizyjny serial anime
Suzumiya Haruhi-chan no Yūutsu
Studio Kyoto Animation
Premierowa emisja 13 lutego 200915 maja 2009
Liczba odcinków 25
Telewizyjny serial anime
Nyorōn Churuya-san
Studio Kyoto Animation
Premierowa emisja 13 lutego 200915 maja 2009
Liczba odcinków 13
Film animowany
Suzumiya Haruhi no Shōshitsu
Reżyser Tatsuya Ishihara
Yasuhiro Takemoto
Scenariusz Fumihiko Shimo
Producent Atsushi Itō
Hideaki Hatta
Muzyka Satoru Kōsaki
Ryuichi Takada
Wydany 6 lutego 2010
Czas trwania 164 minut

Melancholia Haruhi Suzumiyi (jap. 涼宮ハルヒの憂鬱 Suzumiya Haruhi no yūutsu?) to anime opowiadające o dziewczynie, która nieświadomie posiada moc zmieniania otaczającego ją świata. Historia oparta jest na serii książek Nagaru Tanigawy, z których pierwsza nosi ten sam tytuł. Anime, wyreżyserowane przez Tatsuyę Ishiharę i wyprodukowane przez Kyoto Animation, opowiada tę samą historię, co pierwsza z książek, zawierając ją w sześciu odcinkach. Przeplata je siedem innych odcinków zawierających historie z innych części wersji książkowej, a także jeden, do którego historia została napisana specjalnie na tę okazję. Czternastoodcinkowa całość miała swoją premierę w Japonii 2 kwietnia 2006, a pierwsza emisja zakończyła się 2 lipca tego samego roku. Odcinki te nie były emitowane w kolejności chronologicznej[1].

Krótko po japońskiej premierze, Kadokawa Shoten zaczęło otrzymywać oferty licencyjne od zachodnich firm dotyczące anime, mangi oraz książek[2]. 22 grudnia 2006 strona asosbrigade.com podała, że licencję na dystrybucję anime w Ameryce Północnej otrzymało Kadokawa Pictures USA, które udzieliło subliencji na produkcję i dystrybucję firmie Bandai Entertainment[3][4]. Amerykańska premiera miała miejsce na DVD, pierwsze dwie płyty ukazały się odpowiednio 29 maja i 3 lipca 2007, a dwie kolejne odpowiednio 25 września i 6 października 2007.

Pogłoski o powstawaniu drugiego sezonu anime zostały potwierdzone najpierw przez reklamę w japońskim czasopiśmie Asahi Shimbun 7 lipca 2007[5]. Promocyjne nagrania wideo zawierały sekwencję stylizowaną na nagranie z kamer przemysłowych, w której Haruhi i Kyon włamują się do podziemi szkoły, zainspirowaną rozdziałem Rapsodia liścia bambusa z trzeciej powieści. Seria ma prawdopodobnie nazywać się Zniknięcie Haruhi Suzumiyi. 21 maja 2009 miała miejsce emisja pierwszego odcinka drugiej serii w Japonii.

Fabuła i postacie[edytuj]

The Melancholy of Haruhi Suzumiya opisuje szkolne życie Haruhi Suzumiyi, młodej i bardzo aktywnej uczennicy szkoły średniej oraz tych, których dotknęły jej wygłupy. Mimo iż Haruhi jest główną bohaterką, historia opowiadana jest przez Kyona, jednego z kolegów z klasy Haruhi.

Kyon jest zwykłym pierwszoklasistą, który swoje fantazje o esperach, podróżnikach w czasie i kosmitach pozostawił w gimnazjum. Kiedy decyduje się porozmawiać z Haruhi, nieświadomie rozpoczyna ciąg wydarzeń, który poprowadzi go do surrealistycznych sytuacji; jest wciągany głęboko w świat przypominający fantazje, których dopiero co udało mu się wyzbyć, a w którego centrum jest Haruhi.

Szukając grupy, która ją zainteresuje, Haruhi zapisuje się i wypisuje z każdego klubu w szkole, znajdując tam jedynie niezadowolenie. Kyon czyni jej niewielką uwagę i przypadkowo inspiruje ją do stworzenia nowego klubu. Haruhi siłą wciąga do niego Kyona, który zostaje jedynie by chronić inne ofiary "ochotniczych aresztowań" Haruhi. Wraz z postępem historii, Kyon dowiaduje się, że każde z tych rzekomych "ofiar" ma specyficzny powód, by zostać.

Pierwsza z nich, Yuki Nagato, to cichy mól książkowy, zwykle woli zostawać sama i czytać. W rzeczywistości jest "humanoidalnym interfejsem", bądź sztucznym człowiekiem, stworzonym przez pozaziemską cywilizację zwaną Jednostką Integracji Danych. Kolejną członkinią jest nieśmiała Mikuru Asahina, która chodzi do klasy o rok wyżej niż Haruhi; w rzeczywistości jest podróżnikiem w czasie. Ostatnim członkiem Brygady SOS jest Itsuki Koizumi, który zawsze się uśmiecha i zawsze jest więcej niż chętny do zaspokajania dziwnych potrzeb Haruhi. Okazuje się być jednym z wielu esperów w organizacji znanej jako Agencja.

Z wyjątkiem Kyona, członkowie są tajnymi agentami różnych organizacji, wysłanymi by obserwować Haruhi. Po kolei tłumaczą, że Haruhi ma nadnaturalne zdolności do kontrolowania każdego aspektu świata — możliwości, których nie jest świadoma. Zawsze, kiedy Haruhi staje się znudzona lub w inny sposób niezadowolona rzeczywistością, nieświadomie tworzy nowy świat — bardziej odpowiadający jej zachciankom — i stara się do niego przejść, niszcząc przy tym ten poprzedni. By temu zapobiec, członkowie klubu Haruhi spędzają swój czas na próbach dostarczenia rozrywki Haruhi, hamowania jej mocy, oraz utrzymywania pozorów zwykłego życia.

W serialu nigdy nie jest do końca wytłumaczone, czy członkowie zgromadzili się wokół Haruhi z wolnej woli, z jej podświadomości, czy zostali po prostu stworzeni dla rozrywki Haruhi. Pytanie o ich pochodzenie jest motywem często powtarzającym się w serialu.

Miejsce akcji[edytuj]

Miejscem akcji jest miasto Nishinomiya w Japonii - siedziba Uniwersytetu Kwansei Gakuin, gdzie studiował Nagaru Tanigawa. Nazwy prawdziwych stacji metra, szkół i zespołów baseballowych zostały nieco zmodyfikowane w anime, jednak wciąż pozostają rozpoznawalne. Dodatkowo, niektóre sceny z anime zawierają wiernie oddane scenerie z Nishinomii i okolic[6][7].

Haruhizm[edytuj]

Parodia religii utworzona przez fanów serii The Melancholy of Haruhi Suzumiya. Wyznawcą może być każdy kto wierzy, że Bogiem i stworzycielem wszechrzeczy jest Haruhi Suzumiya – bohaterka serii.

Odcinki[edytuj]

Odcinki anime nadawane były w porządku achronologicznym: prolog, siedem odcinków pierwszej powieści, The Melancholy of Haruhi Suzumiya, oraz epilog, zostały ułożone w sześć odcinków nadawanych zgodnie z kolejnością chronologiczną, ale poprzeplatane historiami z rozdziałów z niektórych późniejszych książek. Pierwszym tego przykładem jest fakt, że odcinek nadany jako drugi jest chronologicznie odcinkiem pierwszym. Podczas zapowiedzi kolejnego odcinka, podawane są dwa różne numery kolejnego odcinka (oprócz odcinka dwunastego): jeden od Haruhi, która numeruje odcinki zgodnie z kolejnością chronologiczną, oraz jeden od Kyona, który numeruje je zgodnie z kolejnością nadawania. Odcinek dwunasty ma ten numer w obu przypadkach, co zostało zaznaczone podczas jego zapowiedzi. Wydanie DVD (zarówno w Japonii, jak i Ameryce Północnej) zawiera "Przygody Mikuru Asahiny" jako pierwszy odcinek, ale poza tym trzyma się kolejności chronologicznej[8].

Lista odcinków[edytuj]

Uwaga: TV = numer odcinka w emisji, # = numer odcinka chronologicznie.

TV # Tytuł Premiera Japonia
01 11 The Adventures of Mikuru Asahina Episode 00
Asahina Mikuru no Bōken Episode 00 (朝比奈ミクルの冒険 Episode00) 
2 kwietnia 2006
Brygada SOS ogląda film wątpliwej jakości, w którym Mikuru Asahina gra kelnerkę-wojowniczkę podróżującą w czasie, która musi angażować się w walkę z Yuki Nagato, grającą kosmicznego magika. Mikuru przyrzeka strzec młodego mężczyznę (w tej roli Itsuki Koizumi), ale rodzi się z tego trójkąt miłosny, w którym zarówno Mikuru, jak i Yuki walczą o względy Itsukiego. Kyon jest narratorem filmu, a Haruhi Suzumiya jego reżyserem. 
02 01 The Melancholy of Haruhi Suzumiya Part 1
Suzumiya Haruhi no Yūutsu I (涼宮ハルヒの憂鬱I) 
9 kwietnia 2006
Kyon rozpoczyna naukę w szkole średniej i spotyka dziwną dziewczynę o nazwisku Haruhi Suzumiya. Kiedy Haruhi przedstawia się klasie, mówi, że nie ma czasu dla normalnych ludzi i woła, by podróżnicy w czasie, kosmici i esperzy ujawnili się i dołączyli do niej. Interesuje to Kyona, który staje się pierwszą osobą, z którą Haruhi normalnie rozmawia. Rozmowa ta podsuwa jej pomysł założenia Brygady SOS. 
03 02 The Melancholy of Haruhi Suzumiya Part 2
Suzumiya Haruhi no Yūutsu II (涼宮ハルヒの憂鬱II) 
16 kwietnia 2006
Haruhi zakłada Brygadę SOS z czworgiem członków: Kyonem, Yuki Nagato, Mikuru Asahiną, oraz sobą. Rozpoczyna przemeblowanie w pokoju klubowym i stwierdza, że brakuje jej komputera. Dzięki szantażowi, udaje jej się zdobyć komputer od Klubu Komputerowego mieszczącego się w sali obok. Razem z Mikuru przebierają się w kostiumy króliczka i rozdają ulotki przed głównym wejściem. Później Yuki Nagato zaprasza Kyona do swojego mieszkania i zaczyna rozwiewać tajemnicę jej i Haruhi. 
05 03 The Melancholy of Haruhi Suzumiya Part 3
Suzumiya Haruhi no Yūutsu III (涼宮ハルヒの憂鬱III) 
30 kwietnia 2006
Yuki kończy swoją opowieść o Jednostce Integracji Danych i związkach tejże z nią i Haruhi. Ponadto opisuje moce Haruhi i wyjaśnia, jak to możliwe, że może w jednej chwili zniszczyć i odbudować cały świat. Kyon, choć próbuje zrozumieć całą opowieść, jest początkowo nastawiony sceptycznie. Brygada SOS powiększa się o tajemniczego ucznia z wymiany - Itsukiego Koizumiego. W dzień wolny od zajęć Brygada SOS przeszukuje miasto w grupach w celu śledzenia tajemnic, i w tym czasie Mikuru mówi Kyonowi o istnieniu podróżników w czasie. Później również Itsuki rozmawia z Kyonem, opowiadając o Agencji. 
10 04 The Melancholy of Haruhi Suzumiya Part 4
Suzumiya Haruhi no Yūutsu IV (涼宮ハルヒの憂鬱IV) 
4 czerwca 2006
Haruhi jest wyraźnie znudzona i różna od jej zwykłej, pełnej energii formy. Zastanawia to Ryōko Asakurę, przewodniczącą klasy, więc prosi Kyona o pomoc. Nieco później Kyon znajduje tajemniczy list w swojej szafce, a w nim instrukcję, by poszedł do klasy, gdzie spotyka Ryōko. Ta próbuje go zabić, ale zostaje zatrzymana przez Yuki. Później Kyon spotyka Mikuru, która przeniosła się w czasie w dorosłym wieku. Daje ona mu ważną wskazówkę dotyczącą jego przyszłości: wspomina o Królewnie Śnieżce
13 05 The Melancholy of Haruhi Suzumiya Part 5
Suzumiya Haruhi no Yūutsu V (涼宮ハルヒの憂鬱V) 
25 czerwca 2006
Haruhi prosi Kyona o pomoc w śledztwie na temat losu Ryōko, gdyż Haruhi wierzy, iż jest to dziwne, że przeniosła się bez słowa. Po bezowocnych poszukiwaniach, Haruhi opowiada Kyonowi o swoim dzieciństwie, o tym, jak zmieniła się z przeciętnej dziewczyny w osobę, którą jest obecnie. Później Itsuki opowiada Kyonowi o teoriach Agencji na temat Haruhi, oraz prezentuje mu część swoich mocy wewnątrz zamkniętej przestrzeni. 
14 06 The Melancholy of Haruhi Suzumiya Part 6
Suzumiya Haruhi no Yūutsu VI (涼宮ハルヒの憂鬱VI) 
2 lipca 2006
Haruhi staje się zdenerwowana i zazdrosna ze względu na przyjaźń Kyona i Mikuru. Pewnej nocy, moc Haruhi uaktywnia się bez jej wiedzy. Razem z Kyonem zostają uwięzieni w zamkniętej przestrzeni wokół szkoły. Pojawiają się błękitne giganty i zaczynają niszczyć cały teren szkoły. Wraz z pojawianiem się kolejnych, Kyon i Haruhi uciekają ze szkoły. Kyon, korzystając z wcześniej danych wskazówek Yuki i Mikuru, radzi sobie z sytuacją i ucieka. 
04 07 The Boredom of Haruhi Suzumiya
Suzumiya Haruhi no Taikutsu (涼宮ハルヒの退屈) 
23 kwietnia 2006
Haruhi ponownie staje się znudzona. By wyrwać się z tego stanu, zapisuje Brygadę SOS na turniej baseballowy. Ze względu na deficyt graczy, do drużyny dołączają Tsuruya, Taniguchi, Kunikida i siostra Kyona. Drużynie brakuje jednak umiejętności, ale porażka może spowodować, że Haruhi zniszczy świat. By naprawić sytuację, Yuki używa swojej mocy by zmienić bieg gry. 
07 08 Mystérique Sign
Misuterikku Sain (ミステリックサイン) 
14 maja 2006
Strona internetowa Brygady SOS zostaje stworzona, jednak zawiera niewiele więcej niż logo klubu. W tym samym czasie Brygada dostaje swoje pierwsze zadanie - odnaleźć zaginionego przewodniczącego Klubu Komputerowego. Wizyta w jego mieszkaniu pokazuje jedynie, że jego tam nie ma, ale nic nie wydaje się nazbyt odbiegać od normy. Kiedy Brygada odchodzi, jej członkowie, ale bez Haruhi, wracają na miejsce, by stwierdzić, że za tajemnicą kryją się narysowane przez Haruhi logo Brygady, oraz Jednostka Integracji Danych. 
06 09 Remote Island Syndrome Part 1
Kotō Shōkōgun (Zenpen) (孤島症候群(前編)) 
7 maja 2006
"Daleki krewny" Itsukiego pozwala Brygadzie, razem z siostrą Kyona, spędzić trochę czasu w swojej nowo wybudowanej na bezludnej wyspie willi. W pierwszym dniu pobytu korzystają z atrakcji wyspy, ale szybko zostają zmuszeni przez sztorm, by wrócić do środka. Czekając na koniec sztormu, Haruhi wraz z przyjaciółmi bawi się wewnątrz. W tajemniczych okolicznościach znika jednak właściciel willi, i wszyscy zaczynają go szukać. W końcu Brygada odnajduje go martwego w swoim pokoju. 
08 10 Remote Island Syndrome Part 2
Kotō Shōkōgun (Kōhen) (孤島症候群(後編)) 
21 maja 2006
Haruhi i Brygada SOS próbują rozwikłać zagadkę śmierci właściciela willi. Jego młodszy brat, Yutaka, początkowo staje się podejrzanym ze względu na to, że widziano go opuszczającego willę w dzień przed uderzeniem sztormu. Kyon i Haruhi prowadzą śledztwo na zewnątrz, nie zważają na sztorm, ale niczego nie znajdują. Kiedy suszą się w jaskini, Haruhi wnioskuje interesującą teorię dotyczącą tego morderstwa. Po powrocie do willi obmyślają plan rozwikłania zagadki. 
12 12 Live Alive
Raibu Araibu (ライブアライブ) 
18 czerwca 2006
W dniu szkolnego festiwalu kultury, członkowie Brygady SOS biorą udział w różnych przedsięwzięciach. Mikuru i jej klasa otwierają kawiarnię ze smażonym makaronem (yakisoba), Yuki próbuje swych sił jako wróżka, a Itsuki gra w teatrze. Kyon próbuje przeżyć zwykły dzień - idzie do audytorium, gdzie odbywają się koncerty muzyczne, i zasypia. Po przebudzeniu, widzi Haruhi przechadzającą się po scenie w kostiumie króliczka i z gitarą na ramionach. 
11 13 The Day of Sagittarius
Iteza no Hi (射手座の日) 
11 czerwca 2006
Z nadzieją na odzyskanie zagrabionego przez Haruhi komputera, Klub Komputerowy wyzywa Brygadę SOS na mecz w napisanej przez siebie na potrzeby szkolnego festiwalu kultury grze, zatytułowanej "The Day of Sagittarius III". Haruhi przyjmuje wyzwanie, lecz szybko okazuje się, że gra jest dużo trudniejsza, niż z początku mogło się wydawać. 
09 14 Someday in the Rain
Samudei in za Rein (サムデイ イン ザ レイン) 
28 maja 2006
Na niebie pojawia się wiele deszczowych chmur, a Haruhi wysyła Kyona po grzejnik. W tym czasie robi zdjęcia Mikuru w różnych kostiumach na potrzeby wydania DVD nakręconego przez Brygadę filmu. Itsuki pomaga, jak może, a Yuki zostaje sama, czytając. Gdy Kyon wraca, zastaje jedynie Yuki i decyduje, że poczeka na resztę, jednak zasypia. Budzi się, widząc wokół siebie jedynie Haruhi, czekającą na jego przebudzenie, by mogli wyjść. Jako że zaczęło padać, Haruhi pożycza szkolny parasol. 

Kolejność wpisów w powyższej tabeli odpowiada kolejności odcinków na płytach DVD. Wydania DVD zawierają bowiem odcinki ułożone zgodnie z kolejnością chronologiczną, z wyjątkiem odcinka The Adventures of Mikuru Asahina Episode 00, który ukazał się na DVD jako pierwszy.

Odbiór i fani[edytuj]

Serial stał się bardzo popularny oraz doczekał się wielu oddanych fanów, którzy nadali mu status serialu kultowego. Zgodnie z informacjami z magazynu Newtype z grudnia 2006, The Melancholy of Haruhi Suzumiya jest najpopularniejszym serialem anime w Japonii[9]. Fani serialu nazywają siebie "haruhiistami" (w podobny sposób, jak fani Star Treka)[10]. Koncepcja haruhiizmu jest przedstawiana przez fanów jako parodia religii, w której miejsce Boga zajmuje Haruhi.

Przypisy

  1. W oryginalnych zapowiedziach kolejnego odcinka, nadawanych po napisach końcowych, Haruhi podawała numer kolejnego odcinka zgodnie z numeracją chronologiczną, po czym Kyon 'poprawiał' ją, podając numer odcinka zgodnie z kolejnością emisji. Część fanów zaczęła nazywać to odpowiednio "kolejnością Haruhi" i "kolejnością Kyona". Ta achronologia została wprowadzona ze względu na to, że swoiste "ukoronowanie" historii znajduje się około jej połowy, zatem pokazanie ich w kolejności chronologicznej zmniejszyłoby dramaturgię serialu.
  2. Otakon 2006 - Kadokawa Shoten. W: Anime News Network [on-line]. 5 sierpnia 2006. [dostęp 23 grudnia 2006].
  3. ASOS Brigade - The Melancholy of Haruhi Suzumiya - North America. [dostęp 23 grudnia 2006].
  4. More Haruhi Suzumiya News. W: Anime News Network [on-line]. 24 grudnia 2006. [dostęp 2 stycznia 2007].
  5. Second season announced. „Asahi Shimbun”, 7 lupca 2007. 
  6. Referencyjne zdjęcia prawdziwych miejsc. [dostęp 25 stycznia 2007].
  7. Satoshi Yamazaki: Anime's high school fends off fan invasions (ang.). asahi.com. [dostęp 15 listopada 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-20)].
  8. English DVD 1 review. W: Anime News Network [on-line]. 31 maja 2007. [dostęp 1 czerwca 2007].
  9. Newtype USA issue #50. Kadokawa Shoten, grudzień 2006.
  10. Haruhiism. W: Kurogane's Anime Blog [on-line]. 21 kwietnia 2006. [dostęp 24 grudnia 2006].

Linki zewnętrzne[edytuj]