Melaniusz z Rennes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Melaniusz z Rennes

Melaine
apostoł Francji
biskup
Ilustracja
Święci: Amand z Rennes i Melaniusz (z prawej).
Data i miejsce urodzenia ok. 450
Plaz k. Redon (Bretania)
Data i miejsce śmierci 6 listopada ok. 540
Plaz
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 6 listopada lub 6 stycznia
Szczególne miejsca kultu Katedra św. Piotra w Rennes

Melaniusz z Rennes (ur. ok. 450 w Plaz k. Redonu w Bretanii, zm. 6 listopada ok. 540 tamże) – mnich i opat, piąty biskup Rennes[1], święty Kościoła katolickiego, zwany niekiedy apostołem Francji.

Melaniusz najpierw był mnichem i opatem, a następnie nominowany został na biskupa, jako następca św. Amanda (+IV w.)[2]. Jego okres działalności biskupiej i ewangelizacji regionu przypadł na okres najazdów Franków na Galię. Brał udział w synodzie dla królestwa Franków w Orleanie (511) zwołanym przez Chlodwiga.

Zmarł śmiercią naturalną. Jego relikwie przeniesiono z domu rodzinnego do Rennes, a nad jego grobem powstało opactwo benedyktyńskie nazwane Saint-Mélaine. Kościół opactwa (Notre-Dame en Saint-Melaine) służył w latach 1803 i 1844 jako prokatedra (dzisiejsze Cathédrale Saint-Pierre de Rennes), siedziba najpierw biskupów, obecnie arcybiskupów (archidiecezja Rennes).

Wspomnienie liturgiczne św. Melaniusza obchodzone jest 6 listopada. Do reformy liturgicznej w 1969 roku w Martyrologium Rzymskim ujęty był pod dniem 6 stycznia, kiedy to otrzymał sakrę biskupią. Ten dzień pamięci nadal można spotkać lokalnie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. St Mélaine de Rennes (fr.). Catholique.org. [dostęp 2013-02-09].
  2. Saint Amandus of Rennes (ang.). Saints.SQPN.com. [dostęp 2013-02-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]