Mentat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mentat – "ludzki komputer", wcielenie logiki i rozumu, kasta obywateli Imperium, stworzona przez Franka Herberta w powieści Diuna. Słowo "mentat" powstało z wyrazów "mentor", "mentee" oraz "mentation".

Cechy szczególne[edytuj | edytuj kod]

Byli to ludzie szkoleni w umiejętnościach logicznego rozumowania na nadludzkim poziomie. Byli zdolni do szybkiego dokonywania obliczeń na skomplikowanych danych, wyciągania precyzyjnych wniosków i dokonywania znakomitych skojarzeń. Mentat musiał jednak uprzednio wejść w mentacki trans. Objawiał się on charakterystyczną szklistością oczu i monotonną intonacją głosu.

W celu wzmocnienia mentackiego transu wykorzystywano rozmaite substancje psychoaktywne. Do najpopularniejszych należał sok z rośliny sapho, ale jego długotrwałe używanie mogło doprowadzić do uzależnienia. Sapho było uzyskiwane z korzenia drzewa Ecaz, a jego spożywanie zwiększało dwukrotnie, lub nawet trzykrotnie, mentackie zdolności przetwarzania informacji. Częste spożywanie soku z sapho prowadziło też do charakterystycznego, czerwonego-fioletowego zabarwienia zębów i warg. Mentaci używali także melanżu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszego w historii mentata stworzył niezależny robot Erazm w czasach Dzihadu Butleriańskiego:

Jakże by to było interesujące, gdybym mógł ładować i pozyskiwać informacje od czujących istot biologicznych w taki sposób, w jaki przekazuje się dane między komputerami. (...) Ludzie są tak skomplikowanymi, tajemniczymi istotami. Skonstruować jedną z nich od początku... Jakże wielkie byłoby to wyzwanie!
— Erazm, Refleksje na temat czujących istot biologicznych[1]

Erazm założył się z Omniusem, iż uda mu się wychować niesfornego chłopaka i stworzyć z niego człowieka o niespotykanych zdolnościach umysłowych. Nazwał go Gilbertus Albans. Przez lata Gilbertus wykształcił olbrzymie zdolności umysłowe dzięki technikom sortowania i katalogowania wiedzy pokazanym przez Erazma. Po bitwie o Corrin i zwycięstwie ludzi nad myślącymi maszynami, Gilertus uciekł zabierając ze sobą pamięć żelową swojego mentora-robota, aby po latach założyć szkołę mentatów na jednej z planet.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]