Command & Conquer: Red Alert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Command & Conquer: Red Alert
Producent Westwood Studios
Wydawca Virgin Interactive
Dystrybutor POL: Cenega Poland
Seria gier Command & Conquer
Data wydania USA: 9 listopada 1996
POL: 31 lipca 1997
Gatunek RTS
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Teen (T)
PEGI: 12+
Język angielski, polski
Wymagania sprzętowe
Platforma PC (DOS/Windows), PlayStation
Nośniki CD (2)
Wymagania

Pentium 60 MHz, 8 MB RAM

Kontrolery klawiatura, mysz lub gamePad

Command and Conquer: Red Alert – druga w kolejności wydania, część serii Command & Conquer – serii gier na PC, która stała się odniesieniem dla kolejnych gier strategii czasu rzeczywistego. C&C: Red Alert stał się zarazem pierwszą w historii grą RTS dostępną na platformie PlayStation.

Gra została stworzona przez Westwood Studios w 1996 roku, stając się wzorem dla przyszłych gier strategicznych. Została wysoko oceniona dzięki klimatowi rozgrywek, budowanemu przez przerywniki filmowe z udziałem aktorów oraz muzykę, zwłaszcza utwór "Hell March" (skomponowany przez Franka Klepackiego). Gracz dysponuje szeregiem budowli i jednostek, począwszy od piechoty, poprzez czołgi i samoloty, skończywszy zaś na bombie atomowej oraz wynalazkach takich, jak Chronosfera czy Żelazna Kurtyna. W grze zastosowano wiele rozwiązań z wcześniejszej gry Westwood Studios – Dune II.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W 1946 roku Albert Einstein, chcąc zmienić los świata i zapobiec wybuchowi II wojny światowej, skonstruował w Trinity (Nowy Meksyk, USA) wehikuł czasu tzw. chronosferę. Za jego pomocą cofnął się w czasie do roku 1924, w chwili gdy Adolf Hitler wychodził z więzienia Landsberg (gdzie został osadzony po nieudanym puczu monachijskim). Einstein spotyka go pod bramą więzienia. W momencie gdy wita się z nim i podaje mu dłoń, Hitler w tajemniczy sposób znika. Mając nadzieję, że uratował świat przed II wojną światową, naukowiec powrócił do 1946 roku. Sytuacja polityczna globu zmieniała się. Dzięki temu, że Hitler został wymazany z historii i nigdy nie doszedł do władzy, Niemcy pozostały państwem demokratycznym, a wojna nie wybuchła.

W sytuacji braku zagrożenia ze strony Niemiec, pozostał tylko jeden kraj zdolny zagrozić światowej demokracji – rządzony przez Józefa Stalina Związek Radziecki. W 1950 roku Stalin ze swą potężną armią uderzył na niepodejrzewające zagrożenia państwa europejskie, z zamiarem rozszerzenia sowieckiego imperium od Chin po Wyspy Brytyjskie. Armia Czerwona, atakując z północy, wschodu i południa, zajęła znaczną część Europy. Jeszcze nieokupowane państwa europejskie stworzyły sojusz przeciwko agresorowi. Na jego czele stanął generał Günther von Esling z armii niemieckiej oraz jego zastępca Nicos Stavros z armii greckiej.

Możliwe są dwa alternatywne zakończenia gry, w zależności od strony konfliktu wybranej przez gracza.

Alianci[edytuj | edytuj kod]

Mniej licznym i ponoszącym początkowo ciężkie klęski wojskom alianckim udało się powstrzymać postępy Sowietów. Przy wykorzystaniu tajnych technologii (m.in. chronosfery Einsteina) Alianci przystępują do generalnej kontrofensywy i odzyskują utracone kraje. W końcu uderzają na Moskwę i zadają Sowietom klęskę. Stalin ginie w gruzach Kremla zabity przez Stavrosa. Fabuła jest kontynuowana w grze Command & Conquer: Red Alert 2.

Sowieci[edytuj | edytuj kod]

Armia Czerwona tryumfuje i zadaje Aliantom ostateczny cios, podbijając Wielką Brytanię – ostatni wolny europejski kraj. W chwili gdy Stalin gratuluje graczowi zwycięstwa, zostaje otruty przez Nadię – swą kochankę, a zarazem szefa NKWD. Działa ona w zmowie z tajemniczym doradcą Stalina imieniem Kane. Kane zabija następnie Nadię, ogłaszając przejęcie władzy nad ZSRR przez Bractwo NOD. Wypadki te prowadzą do wydarzeń ukazanych w grze Command & Conquer.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Alianci[edytuj | edytuj kod]

  • Arthur Roberts jako marszałek Günther von Esling
  • Barry Kramer jako generał Nikos Stavros
  • Lynne Litteer jako komandos Tanya
  • John Milford jako Albert Einstein

Sowieci[edytuj | edytuj kod]

  • Eugene Dynarski jako Józef Stalin
  • Andrea C. Robinson jako Nadia
  • Alan Terry jako generał Gradenko
  • Craig Cavanah jako generał Gieorgij Kukow
  • Joseph D. Kucan jako Kane

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]