Międzynarodowe Towarzystwo Psychoanalityczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Międzynarodowe Towarzystwo Psychoanalityczne – towarzystwo naukowe założone przez Sigmunda Freuda i innych psychoanalityków w czasie kongresu w Norymberdze w marcu 1910 roku.

Formalne założenie towarzystwa poprzedziła aktywne kontakty między osobami zainteresowanymi psychoanalizą. Początkowo Freud współpracował z Josefem Breuerem, co zakończyło się w roku 1894. Następnie prowadził intensywną korespondencję z Wilhelmem Fliessem, w której próbował rozwinąć swoją teorię. W 1902 roku, z inicjatywy Wilhelma Stekla, Freud zaprosił cztery osoby (Wilhelma Stekla, Alfreda Adlera, Maxa Kahanego i Rudolfa Reitlera) i w ten sposób rozpoczęło swoją działalność Środowe Towarzystwo Psychologiczne, w ramach którego psychoanalitycy spotykali się w każdą środę i omawiali nurtujące ich kwestie.

Do 1908 krąg zainteresowanych rozrósł się do 14 osób i grupa zmieniła nazwę na Wiedeńskie Towarzystwo Psychoanalityczne. W tym samym roku do organizacji dołączył Sándor Ferenczi. W 1907 roku Ernest Jones na prośbę Freuda spotkał się z Carlem Gustavem Jungiem w Zurychu i zaproponował mu stworzenie międzynarodowego towarzystwa skupiającego osoby różnych narodowości interesujące się psychoanalizą i ją praktykujące. Z tego względu można uznać, że to Jones jako pierwszy wysunął pomysł zorganizowania umiędzynarodowionego stowarzyszenia psychoanalityków. 27 kwietnia 1908 roku w Salzburgu odbyło się pierwsze, jeszcze nieformalne, zebranie organizacyjne. Na kolejnym spotkaniu, w marcu 1910 roku w Norymberdze, Międzynarodowe Towarzystwo Psychoanalityczne zostało formalnie powołane do życia a jego pierwszym prezesem został Carl Gustav Jung.

Prezesi Międzynarodowego Towarzystwa Psychoanalitycznego[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]