Miasto 44

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miasto 44
Gatunek

dramat, film wojenny

Rok produkcji

2014

Data premiery

19 września 2014

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

130 min

Reżyseria

Jan Komasa

Scenariusz

Jan Komasa, Maciej Pisuk

Główne role

Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak

Muzyka

Antoni Komasa-Łazarkiewicz

Zdjęcia

Marian Prokop

Scenografia

Grzegorz Piątkowski, Marek Warszewski

Kostiumy

Dorota Roqueplo, kostiumy wojskowe: Magdalena Jadwiga Rutkiewicz-Luterek

Montaż

Michał Czarnecki

Produkcja

Michał Kwieciński, Akson Studio

Dystrybucja

Kino Świat

Budżet

24,5 mln

Strona internetowa
Ulica Stalowa w Warszawie podczas realizacji filmu Jana Komasy – „Miasto 44” (pierwszy dzień zdjęć – 11 maja 2013)
Miasto 44 (film) 02.jpg

Miasto 44 – polski film wojenny w reżyserii Jana Komasy, którego premiera odbyła się 19 września 2014 roku.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Przygotowania do filmu trwały blisko 8 lat[1], a po raz pierwszy informacje o projekcie pojawiły się 2 lata później. Twórcy, pragnąc obsadzić aktorów nieznanych dotąd szerszej publiczności, zorganizowali szereg castingów odbywających się od grudnia 2012 do marca 2013 w Suwałkach, Białymstoku, Lublinie, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie[2]. Na castingi zgłosiło się blisko 7 tys. chętnych. Realizację zdjęć do filmu rozpoczęto 11 maja 2013, na ul. Stalowej w Warszawie[3], a zakończono 21 sierpnia. Kinowa premiera filmu odbyła się 19 września 2014. Wcześniej, 30 lipca, film został zaprezentowany na Stadionie Narodowym przed 15-tysięczną widownią na największym na świecie ekranie sprowadzonym ze Stanów Zjednoczonych[1].

Produkcja miała być w zamyśle pierwszym filmem fabularnym w całości poświęconym tematyce powstania warszawskiego od czasów Kanału w reżyserii Andrzeja Wajdy. Przy realizacji filmu wzięło udział ok. 3 tysięcy statystów. Twórcy filmu przed produkcją konsultowali jego scenariusz z weteranami powstania warszawskiego[4].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię Stefana Zawadzkiego (w tej roli Józef Pawłowski), młodego chłopaka, który po śmierci ojca postanawia dołączyć do powstania[3]. Jak mówił jeszcze w sierpniu 2012 współautor scenariusza i reżyser Jan Komasa: Ten scenariusz to przede wszystkim uczuciowy trójkąt. Chłopak nazywa się Stefan, dziewczyny Kama i Biedronka. Obserwujemy, co się dzieje z nimi i z ich przyjaciółmi przy zgrupowaniu „Radosław”, które ruszyło z Woli, a potem przeszło przez miasto i skończyło działania na Czerniakowie[5].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Miasto 44
Wykonawca ścieżki dźwiękowej
Antoni Komasa-Łazarkiewicz
Wydany

19 września 2014

Gatunek

muzyka filmowa

Długość

58:23

Wydawnictwo

Warner Music Poland

Oceny
  • Filmmusic.pl 3/5 gwiazdek[6]

Muzykę ilustracyjną do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Nagrania trafiły do sprzedaży 19 września 2014 roku nakładem wytwórni muzycznej Warner Music Poland[7]. Na płycie znalazła się ponadto piosenka „Miasto” w wykonaniu Anny Iwanek, Pati Sokół i Piotra Cugowskiego. Nagranie było promowane teledyskiem w którym wykorzystano fragmenty filmu.

Album dotarł do 41. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS[8].

W filmie wykorzystano także szereg utworów, które nie ukazały się na płycie[9]. Były to m.in. takie piosenki jak: „Hypnotixx (SloMoSexScene)” Radzimira „Jimka” Dębskiego (zilustrowana teledyskiem w którym wykorzystano fragmenty filmu), „I Don’t Want to Set the World on Fire” The Ink Spots oraz „Już nie zapomnisz mnie” Stanisława Wielanka i Rafała Szpotakowskiego[9].

Powieść „Miasto 44”[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie scenariusza filmu Marcin Mastalerz napisał powieść rozwijającą i tłumaczącą wiele filmowych wątków. Książka została wydana przez wydawnictwo PWN 1 września 2014 roku, ponad dwa tygodnie przed premierą filmu (19 września). Publikację wzbogaca ponad 120 fotosów z filmu oraz dołączona do całego nakładu płyta DVD o kulisach realizacji Miasta 44[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]