Piotr Cugowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr Cugowski
Ilustracja
Piotr Cugowski (2014)
Imię i nazwisko
Data i miejsce urodzenia 5 października 1979
Lublin
Gatunki rock
Zawód muzyk, wokalista
Wytwórnie płytowe Rock House Entertainment, Sony Music Entertainment Poland
Powiązania Cugowscy
Zespoły
BRACIA

Piotr Cugowski (ur. 5 października 1979 w Lublinie) – muzyk, wokalista grupy Bracia, założonej wraz z bratem Wojciechem. Pochodzi z muzycznej rodziny (jest synem Krzysztofa Cugowskiego), jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV[1].

W czasach szkoły średniej współpracował z zespołami In Tenebris oraz Tipsy Train. Muzyczną pracę z bratem rozpoczął w 1997.

Przełomem w twórczości Piotra Cugowskiego było zdobycie w 2002 głównej nagrody w konkursie Festiwalu Zjednoczonej Europy w Zielonej Górze za wykonanie utworu Czesława Niemena pt. „Jednego serca”.

20 października 2005, Piotr i Wojtek wystąpili z ówczesnym perkusistą zespołu Whitesnake, Tommym Aldridge'm podczas Festiwalu Perkusyjnego w Opolu, wykonując dwa wielkie przeboje tego zespołu: „Is This Love” oraz „Still Of The Night”.

W 2009 został nominowany do Fryderyka w kategorii "Wokalista roku".

Piotr Cugowski niejednokrotnie współpracował z wieloma kompozytorami, wśród nich – Adam Sztaba. Solo i wraz z zespołem był obecny w projektach i programach telewizyjnych pod jego muzycznym kierownictwem. Wziął udział między innymi w akcji "Partnerska rodzina" z 2007[2], na rzecz którego został nagrany utwór "Dwoje" (tekst: Jacek Cygan).

Podczas „Smooth Festival Złote Przeboje Bydgoszcz 2010”[3] wykonał utwór zespołu Red Hot Chili Peppers pt. „Under the Bridge”.

Występował w muzycznych przedstawieniach, musicalach), takich jak np. Rock Opera „Krzyżacy” (2011), „Kolory nadziei”[4] (2012). Uczestniczył również w projekcie „Artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie” (płyta „Psalmy” i „Golgota Polska” z 2010).

Wystąpił w muzycznym show Janusza Józefowicza i Nataszy UrbańskiejPrzebojowa noc” z interpretacją utworu zespołu The Police pt. „Roxanne” (2008). Od początku października 2007 wraz z bratem i Agnieszką Chylińską był jurorem w programie „MTV Rockuje!”.

Z zespołem Bracia nagrał cztery albumy studyjne..

Z jego wokalem spotkamy się również na filmowych ścieżkach dźwiękowych. Wykonał utwór "Ten mały błąd" oraz "Tylko tyle wiem" do filmu Disneya Kurczak Mały z tekstem autorstwa Małgorzaty Szpitun[5]. Na potrzeby filmu Kochaj i tańcz zaśpiewał utwór Michaela Jacksona pt. „Dirty Diana”, a z Anią Wyszkoni wykonali utwór „Syberiada” – piosenkę promującą film Janusza Zaorskiego Syberiada Polska z 2013.

W swojej dotychczasowej karierze uczestniczył w nagraniach płyt licznych polskich artystów, w najróżniejszych gatunkach muzycznych. Nagrywał m.in. z Markiem Raduli (2002), Ewą Małas-Godlewską (2006), Martyną Jakubowicz (2008), Bogusławem Mecem (2008), Janem Borysewiczem (2010), Sewerynem Krajewskim (2011), zespołami Harlem (2007), Banda i Wanda (2008), Leash Eye (2011), czy Endefis (2012).

Współpracował z Jonem Lordem z Deep Purple (wykonanie „Pieśni Ocalenia” autorstwa Czesława Niemena podczas koncertu poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej, dnia 22.03.2011). Wraz z zespołem BRACIA supportował w Polsce koncerty zespołów Whitesnake (2008), Molly Hatched (2010) i Wishbone Ash (2013).

Razem z bratem Wojtkiem i Jarkiem Chilkiewiczem jest producentem oraz autorem kompozycji albumu "Kill the king", międzynarodowego projektu WAMI[6], w którym bierze udział Doogie White, Vinny Appice, Marco Mendoza oraz Iggy Gwadera. W styczniu swoją premierę miał pierwszy singiel pt. "Guardian of your heart"[7], a premiera płyty zapowiedziana jest na wiosnę 2014.

Brał również udział w wielu akcjach charytatywnych. Zaśpiewał piosenkę "Moja planeta" na płycie „Czarodzieje uśmiechu” z 2010[8], która była elementem akcji Fundacji Ronalda McDonalda "NIE nowotworom u dzieci"[9]. W styczniu 2014 wraz z bratem wziął udział w spotkaniu w Zatoce Sztuki w Sopocie, na rzecz bliźniaków z porażeniem mózgowym. (inicjatywa Przemysława Szalińskiego)[10]. Wraz z Braćmi niejednokrotnie uczestniczył również w koncertach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wybrana dyskografia[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule Bracia (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]