Krzysztof Stelmaszyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krzysztof Stelmaszyk
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 marca 1959
Warszawa

Zawód

aktor

Strona internetowa

Krzysztof Stelmaszyk (ur. 2 marca 1959 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Na studiach został dostrzeżony jako aktor o wyrazistym emploi. W 1984 zdobył pierwszą nagrodę na II Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Alfa Omegi i Gościa w przedstawieniu Kariera Alfa Omegi Tuwima i Hemara w reżyserii Tadeusza Łomnickiego prezentowanym przez PWST w Warszawie. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w teatrach warszawskich: Teatrze Polskim (Matka Witkiewicza), Teatrze Współczesnym, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Montownia, Teatrem na Woli, Teatrze Narodowym.

Jako aktor filmowy zadebiutował rolą Marka w Maskaradzie (1986). Z uwagi na trudną sytuację w kraju, w 1988 wraz z ówczesną żoną i synami wyemigrował do Kanady, gdzie wcześniej zamieszkał jego brat[1]. Po pięciu latach wrócił do Polski[1]. W kolejnych latach wystąpił w wielu innych filmach, a także serialach telewizyjnych, m.in. Magda M., Testosteron, Och, Karol 2, Pokaż, kotku, co masz w środku czy 39 i pół, Tango z aniołem, Radio Romans, Mamuśki, O mnie się nie martw, Dziewczyny ze Lwowa czy W rytmie serca. Zajął się także dubbingiem; podłożył głos pod bohaterów animowanych produkcji wytwórni DreamWorks, takich jak Rybki z ferajny, Skok przez płot czy Wpuszczony w kanał.

W emitowanym 25 marca 2008 odcinku talk-show Kuba Wojewódzki wraz z drugim gościem, Markiem Raczkowskim, wkładali miniaturki polskich flag w atrapy psich odchodów[2]. W sierpniu 2011 Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał prawomocny wyrok w sprawie kary 471 tys. zł, nałożonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na stację TVN w związku z przebiegiem programu, nakazując stacji zapłatę tej kary i zwrot kosztów procesu[3][2]. Zdaniem sądu, program propagował zachowania „sprzeczne z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym” oraz pokazał „brak szacunku dla polskiej flagi, co obraża wartości respektowane przez społeczeństwo”[2][4]. Stelmaszyk tłumaczył swoje zachowanie chęcią zwrócenia uwagi na zaśmiecanie polskich parków[1].

Do kwietnia 2016 był zatrudniony w Teatrze Studio[5], z którego został zwolniony na podstawie prowadzonego przez policję dochodzenia związanego z pomalowaniem sprayem ścian gabinetu dyrektora[6]. Następnie został aktorem Teatru Narodowego w Warszawie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Ma młodszego o 12 lat brata[1]. Z pierwszego małżeństwa ma synów, Jonasza i Jana, a także córkę Janinę ze związku z Agnieszka Glińską[1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e https://www.kobieta.pl/artykul/krzysztof-stelmaszyk
  2. a b c ks: KRRiT ukarze TVN za program Kuby Wojewódzkiego. [w:] Polska Agencja Prasowa [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-04-23. [dostęp 2020-09-19]. (pol.).
  3. tw: Rekordowa kara dla Kuby Wojewódzkiego. [w:] TVN [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-06-09. [dostęp 2020-09-19]. (pol.).
  4. Pół miliona kary dla TVN za Wojewódzkiego. money.p, 2011-08-11. [dostęp 2011-09-09].
  5. Krzysztof Stelmaszyk, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby). [dostęp 2016-04-20].
  6. Teatr Studio zwalnia znanego aktora. Artyści piszą list do prezydenta – Śródmieście [online], tvnwarszawa.tvn24.pl [dostęp 2016-04-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]