Krzysztof Stelmaszyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzysztof Stelmaszyk
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 marca 1959
Warszawa
Zawód aktor
Strona internetowa

Krzysztof Stelmaszyk (ur. 2 marca 1959 w Warszawie) – polski aktor dramatyczny i filmowy.

Życiorys[edytuj]

Już na studiach dał się zauważyć jako aktor o wyrazistym emploi. Na II Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi zdobył I nagrodę za rolę Alfa Omegi i Gościa w przedstawieniu "Kariera Alfa Omegi" Tuwima i Hemara w reżyserii Tadeusza Łomnickiego prezentowanym przez PWST w Warszawie (1984). Po studiach rozpoczął pracę w teatrach warszawskich: Teatrze Polskim (Matka Witkiewicza), Teatrze Współczesnym, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Montownia, Teatrem na Woli, Teatrze Narodowym. Do kwietnia 2016 był zatrudniony w Teatrze Studio[1]. Został z niego zwolniony na podstawie prowadzonego przez policję dochodzenia związanego z pomalowaniem sprayem ścian gabinetu dyrektora[2].

Równolegle występował w wielu produkcjach filmowych i serialach telewizyjnych. Grał m.in. w filmach komediowych Testosteronie i Ciało, Och, Karol 2, Pokaż kotku, co masz w środku.

Grał w popularnych serialach 39 i pół, Kuchnia polska, Radio Romans, Rodzina zastępcza, Miodowe lata, Złotopolscy i Samo Życie. Obecnie gra w serialach O mnie się nie martw[3] oraz Dziewczyny ze Lwowa[4], które są emitowane na antenach Telewizji Polskiej[5].

Życie prywatne[edytuj]

Ma troje dzieci. Dwóch synów z pierwszego małżeństwa – Jonasza i Janka oraz córkę Janinę z Agnieszka Glińską.

Kontrowersje[edytuj]

25 marca 2008 roku Krzysztof Stelmaszyk był gościem programu Kuby Wojewódzkiego nadawanego przez TVN. Podczas programu, naśladując Marka Raczkowskiego, umieścił w ekskrementach biało-czerwoną chorągiewkę. Mirosław Orzechowski (Liga Polskich Rodzin) złożył w związku z tą sprawą zawiadomienie w prokuraturze, wszczęto postępowanie, które zostało następnie umorzone[6].

Wybrana filmografia[edytuj]

Użyczył głosu[edytuj]

Przypisy

  1. Teatr w Polsce - polski wortal teatralny, www.e-teatr.pl [dostęp 2016-04-20].
  2. Teatr Studio zwalnia znanego aktora. Artyści piszą list do prezydenta - Śródmieście, tvnwarszawa.tvn24.pl [dostęp 2016-04-20].
  3. O mnie się nie martw, Filmweb [dostęp 2016-04-20].
  4. Dziewczyny ze Lwowa, Filmweb [dostęp 2016-04-20].
  5. Telewizja Polska SA -T.P.S.- OMI Telewizja Polska SA -T.P.S.-, Katalog programów - Telewizja Polska SA, www.tvp.pl [dostęp 2016-04-20].
  6. Prokuratura i KRRiT przeanalizują program Kuby Wojewódzkiego

Linki zewnętrzne[edytuj]