Michał Ziółkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Ziółkowski
Data i miejsce urodzenia 28 września 1919
Tarnów
Data śmierci 16 lutego 2009
Zawód, zajęcie działacz obozowej konspiracji
Narodowość polska
Alma Mater Wyższa Szkoła Handlu Morskiego

Michał Ziółkowski (ur. 28 września 1919 w Tarnowie, zm. 16 lutego 2009) – polski działacz obozowej konspiracji, więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Członek Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.

W dwudziestoleciu międzywojennym był członkiem harcerstwa i Sodalicji Mariańskiej. W 1938 r., zdał maturę i wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, skąd następnie trafił do 23 pułku artylerii w Będzinie.

Podczas polskiej wojny obronnej 1939 r. uczestniczył w walkach pod Pilicą koło Częstochowy. Uniknął niewoli, przedostając się w cywilnym ubraniu do Tarnowa. Próbował przekroczyć granicę z Węgrami, by wstąpić do formowanego wojska polskiego. Aresztowany na granicy był więziony w Sanoku, w więzieniu na Montelupich w Krakowie i Nowym Wiśniczu.

20 czerwca 1940 r., wraz z drugim transportem polskich więźniów politycznych, deportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 1055. W obozie był zatrudniony między innymi przy koszeniu trawy, odbijaniu tynków ze starych budynków, burzeniu domów po wysiedleńcach oraz w garbarni. Był członkiem wewnątrzobozowego ruchu oporu zorganizowanego przez Witolda Pileckiego. Pod koniec października 1944 r. deportowany do koncentracyjnego Flossenbürg – komando zewnętrzne Leitmeritz, gdzie pracował w sztolniach.

Po zakończeniu działań wojennych powrócił do kraju i podjął studia na Wyższej Szkole Handlu Morskiego. Pracował w spedycji międzynarodowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]