Mike Easley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michael Francis Easley
Mike Easley.jpg
Data i miejsce urodzenia 23 marca 1950
Rocky Mount
73. Gubernator stanu Karolina Północna
Okres od 6 stycznia 2001
do 10 stycznia 2009
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Jim Hunt
Następca Beverly Perdue

Mike Easley, właśc. Michael Francis Easley (ur. 23 marca 1950) – amerykański polityk związany z Partią Demokratyczną, który w latach 2001-2009 pełnił urząd gubernatora stanu Karolina Północna.

Pochodzenie i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Rocky Mount w Karolinie Północnej Easley został wychowany w rodzinie katolickiej (stan jest w przeważającej większości protestancki). Jego ojciec był właścicielem jednego z dwóch największych magazynów tytoniu w okolicy. Jak i jego rodzice jest katolikiem.

Easley ukończył nauki polityczne na Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill w roku 1972, oraz prawo na North Carolina Central University Law School, gdzie uzyskał tytuł doktora praw (ang. Jurist Doctor) w 1976.

Kariera przed wyborem na gubernatora[edytuj | edytuj kod]

W latach 1982-1990 Easley zajmował swoje pierwsze publiczne i wyborcze stanowisko, kiedy pełnił funkcję prokuratora 13. okręgu stanu, który obejmował następujące hrabstwa: Brunswick County, Bladen County oraz Columbus County. Tak jak i obecnie związany był wtedy z Partią Demokratyczną.

W roku 1992 wybrano go prokuratorem generalnym Karoliny Północnej przy gubernatorze Jimie Huncie. Urząd ten piastował dwie (1993-2001) kadencje.

Gubernator[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy wybrano go w roku 2000, kiedy pokonał swego republikańskiego kontrkandydata Richarda Vinroota, byłego burmistrza Charlotte.

Wybrano go ponownie w roku 2004, kiedy jego oponentem był stanowy legislator Patrick Ballantine. Uzyskał wtedy przytłaczającą przewagę głosów. Warto zwrócić uwagę, iż zarówno w 2000, jak i 2004 w Karolinie Północnej wybory prezydenckie wygrywał republikanin George W. Bush (choć kandydatem demokratów na wiceprezydenta w 2004 był senator z tego stanu John Edwards).

Urząd 73. gubernatora stanu zajmuje więc od stycznia 2001 roku, przy czym zaprzysiężono go ponownie 15 stycznia 2005, na kadencję kończącą się w 2009. Zgodnie z prawem nie będzie się mógł ubiegać o trzecią.

Jako gubernator Easley przykłada dużą wagę do edukacji, przy czym często otrzymuje poparcie obu głównych partii (Izbę Reprezentantów i Senat stanowy kontrolują demokraci). Pod koniec roku 2005 zasłynął, kiedy pod jego rządami wykonano tysięczny wyrok śmierci w USA od 1977 roku.

Potencjalny kandydat na prezydenta[edytuj | edytuj kod]

Easley często wymieniany jest jako potencjalny kandydat do nominacji demokratów na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. W opinii większości ekspertów przemawia za nim jego popularność w "czerwonym" (tj. głosującym zazwyczaj na republikanów, bo taki też jest oficjalny kolor tej partii) stanie, którego jest gubernatorem i w ogóle w regionie, oraz umiarkowane poglądy. Podobnie mówi się o gubernatorze sąsiedniego Tennessee Philu Bredesenie.

Jednakże wielu ekspertów twierdzi, iż mało prawdopodobnym jest, aby kandydował w 2008 na prezydenta. Uważa się raczej, iż prędzej otrzyma nominację na wiceprezydenta, albo będzie kandydował do Senatu przeciwko Elizabeth Dole w 2008, lub Richardowi Burrowi w 2010. Zresztą Karolina Północna "posiada" czterech potencjalnych kandydatów do prezydentury (tzn. Easley, Edwards, Dole i Burr).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]