Mikołaj z Wenecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mikołaj Chwałowic, Mikołaj z Wenecji
Herb
Nałęcz
Rodzina

Nałęcze

Data urodzenia

XIV wiek

Data śmierci

1400

Ojciec

Chwał Biały

Mikołaj Chwałowic, Mikołaj z Wenecji, Diabeł Wenecki, Krwawiec (ur. ok. 1330, zm. między 15 maja a 14 września 1400[1]) – możnowładca wielkopolski, sędzia ziemski kaliski

Pochodził z rodu Nałęczów. Był synem Chwała Białego z Chomiąży. W latach 1365- 1377 sprawował urząd kasztelana nakielskiego[2]. W 1381 roku król Ludwik Węgierski mianował go sędzią kaliskim[2]. Mikołaj z Wenecji jako sędzia zasłynął z tego, że jako pierwszy wprowadził w polskim prawie rozróżnienie daty dokonania czynności prawnej i daty wystawienia dokumentu.

Mikołaj z Wenecji aktywnie uczestniczył w wojnie Grzymalitów z Nałęczami. Stojąc na czele swoich oddziałów wielokrotnie pustoszył dobra arcybiskupów gnieźnieńskich na Pałukach, przez co wszedł w konflikt z metropolitą Bodzantą. Z powodu bezwzględności wobec przeciwników politycznych nazywany był Krwawym Diabłem lub Diabłem weneckim[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Pakulski, Mikołaj z Wenecji- Krwawy Diabeł. Ze studiów nad genealogią Nałęczów., „Prace Komisji Historycznej BTN”, s. 60, 7/1953.
  2. a b Leszek Kajzer, Stanisław Kołodziejski, Jan Salm, Leksykon zamków w Polsce, Warszawa 2002, s. 534.
  3. Encyklopedia staropolska – Krwawy djabeł