Mili (atol)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mili
Ilustracja
Państwo

 Wyspy Marshalla

Akwen

Ocean Spokojny

Powierzchnia

15,93 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


738

Położenie na mapie Wysp Marshalla
Mapa konturowa Wysp Marshalla, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Mili”
Położenie na mapie Oceanii
Mapa konturowa Oceanii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Mili”
Ziemia6°05′N 171°44′E/6,083333 171,733333

Mili lub Mille – jeden z atoli Wysp Marshalla składający się z 92 wysepek w łańcuchu Ratak Chain na obszarze środkowego Pacyfiku. Stanowi osobny dystrykt administracyjny państwa Wyspy Marshalla. Całkowita powierzchnia lądowa atolu wynosi 16 km²; jest zatem powierzchniowo największy po Kwajalein w całym archipelagu, ale - w porównaniu z tym ostatnim - posiada znacznie mniejszą lagunę o powierzchni 763 km². Nazwę Mili nosi także największa wioska atolu. Główny pas startowy lotniska na Mili przecina wyspę w najszerszym miejscu. Oryginalny pas, zbudowany przez Japończyków w czasie II wojny światowej, pozostaje po dziś dzień operatywny, ale drogi dojazdowe porasta dżungla.

Wyspy (według spisu z 1999 roku) zamieszkują 1032 osoby. Atol sąsiaduje - poprzez cieśninę Klee - z atolem Knox, który jest jednak znacznie mniejszy.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Atol Mili jest pełny pozostałości po II wojnie światowej. Znajduje się na nim rozbudowany system bunkrów, kolej wąskotorowa, stanowiska artyleryjskie wraz z działami, strącone lub zniszczone w czasie bombardowań samoloty. Są wśród nich japońskie myśliwce i bombowce, a nawet amerykański bombowiec B-25 Mitchell, który spadł kilka metrów od plaży. Teren jest po dziś dzień pełen kraterów po amerykańskich bombach, zrzucanych dla zneutralizowania wysp jako bazy japońskiej w czasie walk o Wyspy Marshalla. Japończycy administrowali wyspami od 1914 do września 1945 roku, wywierając silny wpływ na zwyczaje krajowców i ich kulturę. Zgodnie z ustawą lokalnych władz, z wysp nie wolno usuwać niczego, co ma związek z prowadzonymi tu działaniami wojennymi.

Okolice Mili[edytuj | edytuj kod]

Inne wioski atolu to Nallu, Enejet, Lukonor, Tokewa i Wau. Nallu, Enejet i Lukonor mają połączenie z Mili jedynie w czasie odpływu. Oprócz Mili tylko Enejet posiada lądowisko dostępne dla małych samolotów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Japanese garrisons on the by-passed Pacific Islands 1944-1945. W: Akira Takizawa, Allan Alsleben: Forgotten Campaign: The Dutch East Indies Campaign 1941-1942. 2000.