Mitsuo Fuchida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mitsuo Fuchida
淵田 美津雄
Ilustracja
Mitsuo Fuchida w mundurze
komandora porucznika
Kaigun-taisa komandor Kaigun-taisa
komandor
Data i miejsce urodzenia

3 grudnia 1902
Katsuragi

Data i miejsce śmierci

30 maja 1976
Kashiwara

Przebieg służby
Lata służby

1921–1945

Siły zbrojne

 Dai-Nippon Teikoku Kaigun

Jednostki

1 Flota Powietrzna

Główne wojny i bitwy

wojna chińsko-japońska
II wojna światowa
atak na Pearl Harbor
rajd na Ocean Indyjski
bombardowanie Darwin

Odznaczenia
Order Orderu Świętego Skarbu (Japonia, 1888–2003) Medal Wojskowy za Wojnę Chińsko-Japońską 1937-1945 (Japonia)

Mitsuo Fuchida (jap. 淵田 美津雄 Fuchida Mitsuo; ur. 3 grudnia 1902 w Katsuragi, zm. 30 maja 1976 w Kashiwarze)[1] – pilot, komandor Japońskiej Marynarki Wojennej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w prefekturze Nara, w obecnych granicach miasta Katsuragi. Jego ojciec był dyrektorem miejscowej szkoły podstawowej.

W 1921 rozpoczął naukę w Akademii Cesarskiej Marynarki Wojennej (52. rocznik), którą ukończył w 1924. Następnie został skierowany do lotnictwa marynarki (jap. 大日本帝國海軍航空隊 Dai-Nippon Teikoku Kaigun Kōkū-tai), formacji należącej do Cesarskiej Marynarki Wojennej. Doświadczenie bojowe zdobył podczas wojny chińsko-japońskiej. Od 1939 służył na lotniskowcu „Akagi”.

7 grudnia 1941 dowodził grupą dokonującą nalotu na Pearl Harbor, który rozpoczął wojnę na Pacyfiku. Wydał wtedy przez radio cztery historyczne rozkazy: Tenkai (przygotować się do ataku), To! To! To! (atakować) i Tora! Tora! Tora! (co oznaczało Tygrys! Tygrys! Tygrys![2]) i raigeki (atak torpedowy).

Dowodził także grupami samolotów w dalszych operacjach japońskiego lotnictwa pokładowego, przede wszystkim bombardowaniu Darwin 19 lutego 1942 i rajdzie na Ocean Indyjski w kwietniu 1942. Nie walczył pod Midway z powodu rekonwalescencji po usunięciu wyrostka. Zastąpił go komandor Joichi Tomonaga, który zginął w tej bitwie. Sam Fuchida służył jako doradca admirała Nagumo na okręcie flagowym „Akagi”. Gdy lotniskowiec został trafiony amerykańskimi bombami, pilot zdołał uratować się z mostka opuszczając się na linie na pokład z kilkoma oficerami, lecz złamał przy tym obie nogi w kostkach. Został następnie uratowany z tonącego okrętu[3].

Po wyzdrowieniu służył do końca wojny jako oficer sztabowy. Przebywał w Hiroszimie dzień po zrzuceniu tam bomby atomowej (6 sierpnia 1945), w celu oceny skutków wybuchu. W przeciwieństwie do innych członków komisji zdołał uniknąć choroby popromiennej.

25 marca 1951 przeszedł na chrześcijaństwo[4] i do końca życia aktywnie je propagował. W 1952 podróżował po USA w ramach organizacji misjonarskiej byłych pilotów wojskowych (Worldwide Christian Missionary Army of Sky Pilots).

Zmarł w miejscowości Kashiwara (jap. 柏原市 Kashiwara-shi), w prefekturze Ōsaka, na wyspie Honsiu w wyniku powikłań cukrzycowych.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Napisał autobiografię Od Pearl Harbor do Kalwarii, której pierwsze wydanie ukazało się w 1953. W 2007 odnaleziono jego wspomnienia w bibliotece, znajdującej się w piwnicy mieszkania jego syna w New Jersey[5]. Przetłumaczone na język angielski i opatrzone tytułem For That One Day • The Memoirs of Mitsuo Fuchida, the Commander of the Attack on Pearl Harbor, zostały opublikowane w 2011.

Najważniejszą publikacją Fuchidy była opublikowana po raz pierwszy w 1955 roku przez amerykański Naval Institute Press książka Midway: The Battle that Doomed Japan, The Japanese Navy's Story. Annapolis: United States Naval Institute, 1992. ISBN 0-87021-372-5., przedstawiająca przebieg bitwy pod Midway, z punktu widzenia jej naocznego świadka na pokładzie lotniskowca „Akagi”. Książka na dziesięciolecia ukształtowała z gruntu fałszywy obraz bitwy w zachodniej historiografii, stając się źródłem powielanej w większości zachodnich opracowań historycznych aż do początku XXI wieku, znacznie zniekształconej wersji przebiegu bitwy na pokładach japońskich lotniskowców Kidō-butai.

Film[edytuj | edytuj kod]

Jego postać pojawia się w filmie fabularnym Tora! Tora! Tora!. Wcielił się w nią aktor japoński Takahiro Tamura.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stars and Stripes • Pearl Harbor pilot became evangelist (ang.) [dostęp 2016-05-13].
  2. Antony Beevor, Pearl Harbor, w: Druga Wojna Światowa, przeł. Grzegorz Siwek, Wyd. Znak, Kraków 2013, s. 319.
  3. Zbigniew Flisowski, Od Morza Koralowego po Midway, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1988.
  4. Jacob D. „Jake” DeShazer, poptop.hypermart.net.
  5. For That One Day, amazon.com (ang.) [dostęp 2016-05-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]