Mitsuo Fuchida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mitsuo Fuchida
淵田 美津雄
Ilustracja
Mitsuo Fuchida w mundurze
komandora porucznika
Kaigun-taisakomandor Kaigun-taisa
komandor
Data i miejsce urodzenia 3 grudnia 1902
Katsuragi
Data i miejsce śmierci 30 maja 1976
Kashiwara
Przebieg służby
Lata służby 1921–1945
Siły zbrojne Naval Ensign of Japan.svg Japońska Cesarska Marynarka Wojenna
Jednostki 1. Flota Powietrzna
Główne wojny i bitwy wojna chińsko-japońska
II wojna światowa
atak na Pearl Harbor
rajd na Ocean Indyjski
bombardowanie Darwin
Odznaczenia
Order Świętego Skarbu Medal Wojskowy za Wojnę Chińsko-Japońską 1937-1945 (Japonia)

Mitsuo Fuchida (jap. 淵田 美津雄 Fuchida Mitsuo?, ur. 3 grudnia 1902 w Katsuragi, zm. 30 maja 1976 w Kashiwarze)[1] – pilot, komandor Japońskiej Marynarki Wojennej.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w prefekturze Nara, w obecnych granicach miasta Katsuragi. Jego ojciec był dyrektorem miejscowej szkoły podstawowej.

W 1921 rozpoczął naukę w Akademii Cesarskiej Marynarki Wojennej (52. rocznik), którą ukończył w 1924. Następnie został skierowany do lotnictwa marynarki (jap. 大日本帝國海軍航空隊 Dai-Nippon Teikoku Kaigun Kōkū-tai?), formacji należącej do Cesarskiej Marynarki Wojennej. Doświadczenie bojowe zdobył podczas wojny chińsko-japońskiej. Od 1939 służył na lotniskowcu „Akagi”.

7 grudnia 1941 dowodził grupą dokonującą nalotu na Pearl Harbor, który rozpoczął wojnę na Pacyfiku. Wydał wtedy przez radio trzy historyczne rozkazy: Tenkai (przygotować się do ataku), To! To! To! (atakować) i Tora, Tora, Tora! (akronim słów totsugeki („nagły atak”) i raigeki (atak torpedowy)).

Dowodził także grupami samolotów w dalszych operacjach japońskiego lotnictwa pokładowego, przede wszystkim bombardowaniu Darwin 19 lutego 1942 i rajdzie na Ocean Indyjski w kwietniu 1942. Nie walczył pod Midway z powodu rekonwalescencji po usunięciu wyrostka. Zastąpił go komandor Joichi Tomonaga, który zginął w tej bitwie. Sam Fuchida służył jako doradca admirała Nagumo na okręcie flagowym „Akagi”. Gdy lotniskowiec został trafiony amerykańskimi bombami, pilot zdołał uratować się z mostka opuszczając się na linie na pokład z kilkoma oficerami, lecz złamał przy tym obie nogi w kostkach. Został następnie uratowany z tonącego okrętu[2].

Po wyzdrowieniu służył do końca wojny jako oficer sztabowy. Przebywał w Hiroszimie dzień po zrzuceniu tam bomby atomowej (6 sierpnia 1945), w celu oceny skutków wybuchu. W przeciwieństwie do innych członków komisji zdołał uniknąć choroby popromiennej.

25 marca 1951 przeszedł na chrześcijaństwo[3] i do końca życia aktywnie je propagował. W 1952 podróżował po USA w ramach organizacji misjonarskiej byłych pilotów wojskowych (Worldwide Christian Missionary Army of Sky Pilots).

Zmarł w miejscowości Kashiwara (jap. 柏原市 Kashiwara-shi?), w prefekturze Ōsaka, na wyspie Honsiu w wyniku powikłań pocukrzycowych.

Publikacje[edytuj]

Napisał autobiografię Od Pearl Harbor do Kalwarii, której pierwsze wydanie ukazało się w 1953. W 2007 odnaleziono jego wspomnienia w bibliotece, znajdującej się w piwnicy mieszkania jego syna w New Jersey[4]. Przetłumaczone na język angielski i oparzone tytułem For That One Day • The Memoirs of Mitsuo Fuchida, the Commander of the Attack on Pearl Harbor, zostały opublikowane w 2011.

Film[edytuj]

Jego postać pojawia się w filmie fabularnym Tora! Tora! Tora!. Wcielił się w nią aktor japoński Takahiro Tamura.

Przypisy

  1. Stars and Stripes • Pearl Harbor pilot became evangelist (ang.) [dostęp 2016-05-13]
  2. Zbigniew Flisowski, Od Morza Koralowego po Midway, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1988
  3. Jacob D. „Jake” DeShazer, poptop.hypermart.net
  4. For That One Day, amazon.com (ang.) [dostęp 2016-05-13]

Bibliografia[edytuj]