Mitsuo Fuchida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mitsuo Fuchida
Ilustracja
Mitsuo Fuchida (tu – w randze komandora porucznika)
OF-5 - Kaigun Taisa (Collar).gif komandor (Kaigun Daisa)
Data i miejsce urodzenia 3 grudnia 1902
Japonia Nara
Data i miejsce śmierci 30 maja 1976
Japonia Kashiwara
Przebieg służby
Lata służby 1921 - 1945
Główne wojny i bitwy II wojna światowa:
(Wojna na Pacyfiku)
* Atak na Pearl Harbor
* Rajd na Ocean Indyjski
* Nalot na Darwin

Mitsuo Fuchida (jap. 淵田美津雄 Fuchida Mitsuo?, ur. 3 grudnia 1902 w Narze, zm. 30 maja 1976 w Kashiwara) – oficer lotnictwa Japońskiej Marynarki Wojennej, komandor. Jeden z najlepszych japońskich pilotów.

W 1921 rozpoczął naukę w japońskiej Akademii Marynarki Wojennej (52. rocznik, ukończył w 1924). Od początku był bardzo zdolnym kadetem. Po rozpoczęciu służby w lotnictwie marynarki, służył bojowo w Chinach. Od 1939 służył na lotniskowcu "Akagi".

7 grudnia 1941 roku dowodził grupą dokonującą nalotu na Pearl Harbor. Wydał wtedy przez radio trzy historyczne rozkazy - Tenkai (przygotować się do ataku), To! To! To! (atakować) i Tora, Tora, Tora! (akronim słów totsugeki (nagły atak) i raigeki (atak torpedowy)).

Dowodził także grupami samolotów w dalszych operacjach japońskiego lotnictwa pokładowego, przede wszystkim bombardowaniu Darwin 19 lutego 1942 i rajdzie na Ocean Indyjski w kwietniu 1942 roku. Nie walczył pod Midway z powodu rekonwalescencji po usunięciu wyrostka. Zastąpił go komandor Tomonaga, który zginął w tej bitwie. Sam Fuchida służył jako doradca admirała Nagumo na okręcie flagowym "Akagi". Gdy lotniskowiec został trafiony amerykańskimi bombami, pilot zdołał uratować się z mostka opuszczając się na linie na pokład z kilkoma oficerami, lecz złamał przy tym obie nogi w kostkach. Został następnie uratowany z tonącego okrętu[1].

Po wyzdrowieniu służył do końca wojny jako oficer sztabowy. Przebywał w Hiroszimie dzień po zrzuceniu tam bomby atomowej (6 sierpnia 1945), w celu oceny skutków wybuchu; w przeciwieństwie do innych członków komisji zdołał uniknąć choroby popromiennej.

25 marca 1951 roku przeszedł na chrześcijaństwo[2] i do końca życia aktywnie je propagował. W 1952 podróżował po USA w ramach organizacji misjonarskiej byłych pilotów wojskowych (Worldwide Christian Missionary Army of Sky Pilots).

Zmarł w miejscowości Kashiwara (jap. 柏原市 Kashiwara-shi?) w Japonii, w prefekturze Ōsaka, na wyspie Honsiu w wyniku powikłań pocukrzycowych.

Przypisy

  1. Zbigniew Flisowski, Od Morza Koralowego po Midway, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1988.
  2. Jacob D. "Jake" DeShazer