Mojżesz ben Israel Isserles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mosze ben Israel Isserles
משה בן ישראל איסרליש
Mosze ben Israel Isserles
Lata życia 1525? – 1572
Naczelny rabin krakowskiej gminy żydowskiej
Nagrobek Mosze Isserlesa na cmentarzu Remuh w Krakowie

Mosze ben Israel Isserles (hebr. משה בן ישראל איסרליש) (ur. 1525?, zm. 1572) – wieloletni naczelny rabin krakowskiej gminy żydowskiej, rektor krakowskiej jesziwy, talmudysta i filozof; nazywany powszechnie Remu (hebr. רמ"א), co jest skrótem od żydowskiego tytułu Rabbi Mosze Isserles.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Krakowie zależnie od źródeł między 1520 a 1530 rokiem jako syn bogatego kupca Izraela Isserla, fundatora jednej z najstarszych synagog znajdujących się na krakowskim Kazimierzu, która później nazwana została Remuh. Studia odbył w Lublinie w tamtejszej jesziwie rabina Szaloma Szachny, którego córkę zresztą później Remu poślubił.

Grób Moszego znajduje się na starym cmentarzu żydowskim przy synagodze Remuh w Krakowie. Miejsce to uchodzi za cudowne. Rokrocznie pielgrzymują do niego Żydzi z całego świata, pozostawiając wokół macewy karteczki z prośbami, wierząc że te zostaną wysłuchane i spełnione. Wiara w moc rabina była tak powszechna, iż nawet Niemcy w czasie II wojny światowej pozostawili nagrobek nietknięty, obawiając się klątwy[potrzebny przypis].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]