Molly Ringwald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Molly Ringwald
Ilustracja
Imię i nazwisko Molly Kathleen Ringwald
Miejsce urodzenia Roseville, Kalifornia
Strona internetowa

Molly Kathleen Ringwald (ur. 18 lutego 1968 w Roseville) – amerykańska aktorka, piosenkarka i tancerka, która zdobyła największą popularność w latach 80.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przyszła na świat jako najmłodsze dziecko niewidomego pianisty jazzowego Roberta Scotta „Boba” Ringwalda i kucharki Adele Edith Frembd. Ma starszą siostrę Beth (ur. 1965) i starszego brata Kelly (ur. 1966).

W wieku pięciu lat wystąpiła w przedstawieniu Alicja w Krainie Czarów jako popielica. Mając sześć lat wraz ze swoim ojcem i grupą Fulton Street Jazz Band nagrała album „I Wanna Be Loved by You”. Pojawiała się w lokalnych reklamach i programie muzycznym dla dzieci Klub Myszki Miki (1977). W 1978 roku zagrała postać Kate w musicalu Annie. Trafiła na mały ekran w sitcomie NBC Fakty żywota (The Facts of Life, 1979-80) i spin-off Różne uderzenia (Diff'rent Strokes, 1980). W 1980 roku nagrała dwie piosenki - „This Is My Country” i „The Star-Spangled Banner”, które znalazły się na patriotycznej płycie „Yankee Doodle Mickey” wydanej przez The Walt Disney Company. Uczęszczała do Bella Vista High School. W 1986 roku ukończyła Lycee Francaise School w Los Angeles.

Zadebiutowała na dużym ekranie rolą Mirandy Dimi w komediodramacie Paula Mazursky’ego Burza (Tempest, 1982) u boku Geny Rowlands, Susan Sarandon i Vittorio Gassmana, za którą zdobyła nominację do nagrody Złotego Globu. Po występie w filmie sci-fi Kosmiczne łowy (Spacehunter: Adventures in the Forbidden Zone, 1983) z Peterem Straussem, zdobyła sympatię publiczności w rolach nastolatek w filmach Johna Hughesa: Szesnaście świeczek (Sixteen Candles, 1984), Klub winowajców (The Breakfast Club, 1985) i Ślicznotka w różu (Pretty in Pink, 1986). Pojawiła się w dramacie sci-fi Jeana-Luca Godarda według sztuki szekspirowskiej Król Lear (King Lear, 1987). W komedii romantycznej Podrywacz artysta (The Pick-up Artist, 1987) zagrała postać córki szefa miejscowej mafii, która okazuje się zupełnie nieczuła na wdzięki głównego bohatera (Robert Downey Jr.). Jednak rola Betsy Hopper w komedii romantycznej Alana Aldy Wesele Betsy (Betsy's Wedding, 1990) przyniosła jej nominację do antynagrody Złotej Maliny dla najgorszej aktorki. Zagrała postać ironicznej stewardesy w filmowej parodii To nie jest kolejna komedia dla kretynów (Not Another Teen Movie, 2001; rola cameo).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Spotykała się z aktorem Anthony Michaelem Hallem, Dweezilem Zappą, synem Franka Zappy i Adamem Horovitzem znanym jako King Ad-Rock z zespołu Beastie Boys. Była mężatką z Valery Lameignere (od 28 lipca 1999 do 2002). Ze związku z Panio Gianopoulosem (ur. 1975) ma córkę Mathildę Ereni (ur. 22 października 2003) oraz bliźnięta, Adele Georgianę i Romana Stylianosa (ur. 10 lipca 2009).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]