Monaster Czudowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monaster Czudowski
Чудов монастырь
Ilustracja
Widok monasteru na tle zabudowań Kremla i Placu Czerwonego
Państwo

 Rosja

Miejscowość

Moskwa

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Rodzaj klasztoru

męski

Eparchia

moskiewska

Obiekty sakralne
Sobór

Cudu św. Michała Archanioła

Cerkiew

św. Aleksego

Cerkiew

Zwiastowania

Założyciel klasztoru

metropolita Moskwy Aleksy

Styl

ruski

Materiał budowlany

kamień

Data budowy

od 1365

Data zamknięcia

1918

Data zburzenia

1929–1930

Data reaktywacji

nie reaktywowany

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Monaster Czudowski”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Monaster Czudowski”
Ziemia55°45′08″N 37°37′08″E/55,752222 37,618889

Monaster Czudowski (ros. Чу́дов монасты́рь) – nieistniejący prawosławny klasztor w Moskwie.

Założycielem klasztoru był rezydujący w Moskwie metropolita kijowski Aleksy w 1365, według tradycji dla upamiętnienia uzdrowienia żony chana Złotej Ordy Dżany Bega Tajduły. Wspólnota monastyczna zamieszkała w budynku wzniesionym w obrębie Kremla moskiewskiego na gruncie podarowanym przez chanów (do tej pory służył namiestnikom chanów w Moskwie)[1]. We wrześniu 1365 powstała pierwsza świątynia monasterska pod wezwaniem Cudu św. Michała Archanioła. Według różnych źródeł była to jedna z pierwszych murowanych świątyń prawosławnych w Moskwie, lub też cerkiew drewniana, którą zastąpiono obiektem wzniesionym z kamienia dopiero w 1404[2]. Po swojej śmierci metropolita Aleksy został pochowany w monasterze[2].

W 1382 klasztor został zniszczony przez wojska chana Tochtamysza[2].

W 1441 w monasterze został przymusowo zatrzymany metropolita moskiewski Izydor. Miało to miejsce w związku z przyjęciem przez niego postanowień unii florenckiej[3], co spotkało się z niezadowoleniem wielkiego księcia moskiewskiego Wasyla II. Izydor ostatecznie zbiegł z klasztoru[3]. W monasterze byli również przetrzymywali inni duchowni, którzy popadli w niełaskę: metropolita nowogrodzki Geronty oraz starzec Wassian[3]. Według legendy mnichem klasztoru był również późniejszy Dymitr Samozwaniec[3].

W 1501 dotychczasowa cerkiew Cudu św. Michała Archanioła została zastąpiona soborem pod tym samym wezwaniem[4]. Wcześniej, w 1483, powstała cerkiew św. Aleksego, w której począwszy od 1629 chrzczone były kolejne dzieci carów rosyjskich[4]. W cerkwi tej znajdowały się również relikwie św. Aleksego metropolity Moskwy[4]. Również w 1501 wzniesiono cerkiew Zwiastowania (przebudowana 1826)[4]. Ostatnia z cerkwi klasztornych nosiła wezwanie św. Andrzeja[4]. W XVI–XVII w. Monaster Czudowski był, według słów Rusłana Skrynnikowa, „najbardziej arystokratycznym klasztorem w obrębie Kremla”[5].

W 1610 do złożenia ślubów mniszych w Monasterze Czudowskim został zmuszony Wasyl IV Szujski. Dwa lata później w monasterze zmarł uwięziony przez polskie wojska patriarcha Moskwy Hermogen[3].

W czasie sprawowania urzędu patriarchy Moskwy przez Filareta w monasterze została otwarta szkoła grecko-łacińska. W XVII wieku klasztor przeżywał swój największy rozkwit i był potocznie określany jako Wielka Ławra, chociaż formalnie nie posiadał takiego statusu[3]. Monaster otrzymywał liczne dary od kolejnych władców rosyjskich, książąt i bojarów[3]. Jego biblioteka należała do najważniejszych księgozbiorów w Rosji do rewolucji październikowej[3].

W 1771 monaster został rozgrabiony przez uczestników zamieszek w Moskwie[3]. Klasztor silnie ucierpiał po zajęciu Moskwy przez wojska napoleońskie w 1812. W budynku Napoleon Bonaparte ustanowił siedzibę swojego sztabu, zaś marszałek Louis Nicolas Davout urządził dla siebie kwaterę w cerkwi Cudu św. Michała Archanioła[3].

W 1905 w podziemiach cerkwi św. Aleksego w monasterze został pochowany wielki książę Sergiusz Aleksandrowicz Romanow, zabity w zamachu przez eserowca Iwana Kalajewa[4].

Monaster Czudowski został zniszczony na polecenie władz stalinowskich w 1930. Główny sobór wysadzono w powietrze w grudniu 1929[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. Nizowskij, Samyje znamienityje..., s. 21.
  2. a b c A. Nizowskij, Samyje znamienityje..., s. 22.
  3. a b c d e f g h i j A. Nizowski, Samyje znamienityje..., s. 23.
  4. a b c d e f A. Nizowski, Samyje znamienityje..., s. 24.
  5. Skrynnikow R.: Borys Godunow. Wrocław: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1982, s. 170. ISBN 83-06-00765-4.
  6. Чудов монастырь

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Nizowskij, Samyje znamienityje monastyri i chramy Rossii, Wecze, Moskwa 2000, ISBN 5-7838-0578-5