Stanisław Wawrzecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Stanisław Wawrzecki (ur. 25 października 1921 w Mławie, zm. 19 marca 1965 w Warszawie) – syn Władysława i Bronisławy z d. Kaczewskiej. Dyrektor Miejskiego Handlu Mięsem Warszawa Praga. Główny oskarżony w tzw. aferze mięsnej. Ojciec aktora Pawła Wawrzeckiego.

Aresztowanie i proces[edytuj]

Aresztowany 18 kwietnia 1964 na warszawskim lotnisku Okęcie, gdy wracał z grupą handlowców z podróży służbowej z Bukaresztu. W procesie przyznał się, że przyjmował łapówki od kierowników sklepów mięsnych (w sumie ok. 3,5 mln ówczesnych złotych). Ponieważ proces toczył się w trybie doraźnym (co było wówczas niezgodne z konstytucją), za czyn ten, zagrożony karą do 5 lat więzienia, można było wymierzyć karę nadzwyczajnie zaostrzoną, a od wyroku nie przysługiwała możliwość odwołania się do sądu II instancji.

Przewodniczący składu sędzia Roman Kryże skazał go (zgodnie z żądaniem prokuratora) na karę śmierci. Wyrok ogłoszono 2 lutego 1965. W piśmie z dnia 18 marca 1965 Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski.

Wyrok wykonano 19 marca 1965 przez powieszenie w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie.

27 lipca 2004 Sąd Najwyższy uchylił[1] wyroki w „aferze mięsnej”, uznając, że zapadły one z rażącym naruszeniem prawa i umorzył postępowanie z uwagi na śmierć oskarżonego (nie było to równoznaczne z rehabilitacją).

W 2010 roku Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał wypłacenie 200 tysięcy złotych odszkodowania jednemu z synów Wawrzeckiego[2].

Filmy dokumentalne[edytuj]

  • Paragraf 148-kara śmierci – Mięso
  • Śmierć w majestacie prawa

Zobacz też[edytuj]

Przypisy