Mosul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mosul
موصل
ilustracja
Państwo  Irak
Muhafaza Niniwa
Populacja (2012)
• liczba ludności

3 036 268
Nr kierunkowy 60
Położenie na mapie Iraku
Mapa lokalizacyjna Iraku
Mosul
Mosul
Ziemia36°20′N 43°07′E/36,333333 43,116667
Strona internetowa

Mosul (kurd. Mûsil, arab. موصل, Mausil) – miasto w północnym Iraku, położone nad Tygrysem, ok. 350 km na północny zachód od Bagdadu. Jest stolicą muhafazy Niniwa.

  • 1,8 mln mieszkańców (2002)

Mosul to trzecie miasto kraju pod względem powierzchni (po Bagdadzie i Basrze).

W czerwcu 2014 w wyniku ataku ekstremistów Mosul został zajęty przez Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIS). Doszło do licznych zbrodni oraz wygnania mniejszości religijnych i etnicznych z miasta, a także celowego niszczenia zabytków, m.in. starożytnych księgozbiorów w bibliotece w Mosulu oraz posągów w muzeum w Mosulu[1].

Historia[edytuj]

Rzeka Tygrys w Mosulu

Na miejscu starożytnej osady w VII w. Arabowie zbudowali miasto, które w VIII w. stało się głównym miastem Mezopotamii. W następnych stuleciach Mosul należał do lokalnych dynastii (emirat Mosulu). W latach 1535–1918 należał do Imperium Osmańskiego. W latach 1918–1926 trwał turecko-brytyjski konflikt (zwany mosulskim), po którym Mosul przyłączono do Iraku. 22 lipca 2003 roku, w czasie drugiej wojny irackiej, koalicja USA zdobyła Mosul. Często wybuchały tam wtedy powstania antyamerykańskie. Wielu ludzi ginęło także w licznych zamachach, prowadzonych przez przeciwników inwazji.

Zabytki[edytuj]

Najważniejszym zabytkiem miasta są resztki średniowiecznego miasta z murami obronnymi (XII–XIII, XVII w.) z 7 bramami. Ponadto ruiny pałacu sułtańskiego (XIII w.), meczety (XII–XIII w.) i mauzolea grobowe (XIII w.). W XIII–XIV w. wykonywano tu tak zwane brązy mosulskie o bogatej inkrustowanej dekoracji figuralnej. Niedaleko miasta, na lewym brzegu Tygrysu, leżą ruiny starożytnego miasta Niniwa.

W 1964 r. W.F. Macomber odkrył w Mosulu w kościele parafialnym Mar⁾Ešà⁽ya (św. Izajasza) najstarszy tekst anafory świętych Addaja i Mariego – uznawanej za jedno z najstarszych istniejących świadectw liturgii Eucharystii chrześcijańskiej. Najstarsze części anafory oceniane są na III wiek po Chrystusie[2].

Gospodarka[edytuj]

Mosul to ważny ośrodek przemysłowy i handlowy. Leży w regionie wydobycia ropy naftowej, zwanym zagłębiem mosulskim. W mieście znajduje się rafineria ropy naftowej. Ponadto rozwinął się przemysł włókienniczy (zwłaszcza wełniany oraz produkcja muślinu – nazwa od Mosulu), spożywczy (głównie cukrowniczy), cementowy, skórzany, chemiczny.

Jest to węzeł komunikacyjny. Ma połączenie kolejowe i drogowe z Bagdadem i Turcją, ponadto zbudowano tu port lotniczy.

Religia[edytuj]

Większość mieszkańców Mosulu stanowią obecnie muzułmanie, choć są tam także chrześcijanie asyryjscy, którzy mieszkają tam od założenia miasta, oraz chrześcijanie pochodzenia arabskiego, mieszkający głównie w centrum miasta. Inne religie to jazydyzm, jarsanizm i mandaizm[3][4].

Przed podbojem miasta przez muzułmanów w VII w., starożytne miasto Niniwa było przez wiele wieków chrześcijańskie. Chrystianizacja dokonała się w I i II wieku po Chrystusie, kiedy asyryjczycy nawrócili się na chrześcijaństwo.

Mimo instytucjonalnych prześladowań etnicznych ze strony różnych sił politycznych, jak np. reżimu partii Baas, Mosul pozostał wielokulturową i wieloreligijną mozaiką. Dzieje się to nie bez tarć między poszczególnymi grupami.

Mosul miał też ludność żydowską, jednak, jak większość irakijskich Żydów, wyjechali oni w latach 1950–1951[5]. Rabin, będący kapelanem 101ej dywizji powietrznej Armii Amerykańskiej, znalazł w Mosulu opuszczoną, zrujnowaną synagogę, której historia sięga XIII wieku[6].

Przypisy

  1. Irak – bezcenne zabytki muzeum w Mosulu zniszczone przez ISIS. [dostęp 2015-03-02].
  2. Giraudo C. SJ: „In Unum Corpus”. Trattato mistagogico sull’ eucaristia. s. 260-262 oraz 352-360.
  3. Por. ArabNet, hasło Mosul.
  4. 1911 Encyclopedia Britannica, pierwotnie w tomie 18, strona 904.
  5. Jewish Virtual Library.
  6. Por. Carlos C. Huerta, Jewish heartbreak and hope in Nineveh.

Bibliografia[edytuj]

  • Giraudo C. SJ: „In Unum Corpus”. Trattato mistagogico sull’ eucaristia. Mediolan: Edizioni San Paolo, 2001, s. 637. ISBN 88-215-4399-4.