Mrówczyniec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mrówczyniec
Ilustracja
Widok od strony północnej.
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Krowiarki
Wysokość 487 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Mrówczyniec
Mrówczyniec
Ziemia50°20′50″N 16°40′51″E/50,347222 16,680833
Grodowa (w centrum) i Mrówczyniec (po prawej)

Mrówczyniec – wzniesienie 487 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika – w Krowiarkach.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie, położone w Sudetach Wschodnich, w północno-zachodniej części Masywu Śnieżnika, w północno-zachodnim grzbiecie odchodzącym od Śnieżnika, w północno-zachodniej części Krowiarek, około 1,8 km., na południowy zachód od miejscowości Żelazno. Po południowo-zachodniej stronie góry, położona jest miejscowość Mielnik.

Niewielkie wzniesienie nad Przełęczą Mielnicką, w kształcie wału, o dość stromych zboczach z niewyraźnie podkreśloną częścią szczytową, położoną na wierzchołkowym grzbiecie. Grzbiet ten nosi nazwę Piotrowickiego Lasu. Szczyt wznosi się o około 6 m. ponad najbliższy szczyt oddalony o niecałe 400 m. Na zachodzie Przełęcz Mielnicka oddziela Mrówczyiec od Wapniarki. Przez przełęcz przebiega droga z Kłodzka do Międzylesia (z Wrocławia do Brna). Do przełęczy dochodzą od południa zabudowania wsi Mielnik.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o zróżnicowanej budowie geologicznej zbudowane ze skał metamorficznych, głównie z łupków łyszczykowych, podrzędnie z wapieni krystalicznych – marmurów kalcytowych i dolomitowych serii strońskiej, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika. Na zboczach wśród lasu, występują pojedyncze wapienne skałki. Na płudniowo-zachodnim zboczu u podnóża góry wyrobiska po dawnym kamieniołomie wapienia krystalicznego oraz ruiny wapienników.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Grzbietowe partie w całości zajmuje las mieszany regla dolnego, zbocza południowo-zachodnie i północno-wschodnie, poniżej wysokości 400 m n.p.m., zajmują łąki i częściowo pola uprawne. Miejscami porośnięte jest roślinnością kserotermiczną.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Na północno-zachodnim zboczu wzniesienia na wysokości około420 m n.p.m. położone są Romanowskie Źródła, które od 1982 roku objęte są ochroną.

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

  • Wzniesienie stanowi jeden z obszarów krasowych w paśmie Krowiarek.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Obok szczytu przechodzi szlak turystyczny

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, tom 16 Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK "KRAJ", Warszawa 1993, ​ISBN 83-7005-095-6
  • Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki. Skala 1:40000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2005. ​ISBN 83-911777-1-8