Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Al-Chuwarizmi na radzieckim znaczku pocztowym z 1983 r.

Abu Abd Allah Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi (arab. ‏أبو عبد الله محمد بن موسى الخوارزمي‎, wym. ar. [ˈʔabu ʕabdaɫːaːh ibn ˈmuːsaː alxawaˈɾizmi] dosłownie: ojciec Abdallaha Muhammad syn Musy al-Chuwarizmi) – perski matematyk, astronom, geograf i kartograf pochodzenia chorezmijskiego żyjący w IX wieku (prawdopodobnie ok. 780 - ok. 850).

Urodzony w Chiwie, w latach 813-833 żył w Bagdadzie. Wszystkie jego dzieła zostały napisane po arabsku. Nosił przydomek „pana tablic”.

Dzięki jego pracom na Bliskim Wschodzie zaczęto stosować pochodzące z Indii dziesiętny system liczenia i pozycyjny system zapisu liczb, które wkrótce dotarły do Europy. Cyfry arabskie wyparły cyfry rzymskie w Europie. Jego prace pozwoliły też wprowadzić i wyjaśnić pojęcia zera, ułamków oraz funkcje trygonometryczne sinus i tangens.

Jako pierwszy ułożył tablice funkcji sinus i tangens, wprowadził elementy algebry. Termin algebra pochodzi z tytułu jego dzieła Al-kitab al-muchtasar fi hisab al-dżabr wa-al-mukabala (Zasady redukcji i przenoszenia)[1], zaś algorytm od zniekształconej wersji jego nazwiska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Donald E. Knuth: Sztuka programowania. T. 1. Warszawa: Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, 2002, s. 1. ISBN 83-204-2540-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]