Przejdź do zawartości

Muzeum Żabotyńskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Żabotyńskiego
‏מוזיאון ז'בוטינסקי‎
Oddział Instytut Żabotyńskiego
Ilustracja
Muzeum Żabotyńskiego
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Tel Awiw

Adres

38 King George Street
61 230 Tel Awiw

Data założenia

1989

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Żabotyńskiego”
Ziemia32°04′23″N 34°46′30″E/32,073056 34,775000
Strona internetowa

Muzeum Żabotyńskiego (hebr. ‏מוזיאון ז'בוטינסקי‎) – muzeum jest położone w osiedlu Lew ha-Ir, w Tel Awiwie, w Izraelu. Muzeum jest częścią Instytutu Żabotyńskiego, który został utworzony w celu zachowania dziedzictwa kulturowego Ze’ewa Żabotyńskiego, przywódcy syjonizmu rewizjonistycznego.

Muzeum gromadzi dokumenty, publikacje i zdjęcia związane z osobą Żabotyńskiego i ruchu rewizjonistycznego. Jest to obecnie jedno z najbardziej atrakcyjnych muzeów historycznych w mieście[1].

Położenie

[edytuj | edytuj kod]
Ze’ew Żabotyński

Muzeum ma swoją siedzibę w biurowcu Mecudat Ze’ew w osiedlu Lev Halr, w centrum miasta Tel Awiw. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Park Meir.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Początki muzeum są związane z działalnością istniejącego od 1937 Instytutu Żabotyńskiego. Była to najważniejsza instytucja będąca centralnym archiwum syjonistycznego ruchu rewizjonistycznego, w którym gromadzono kopie wszystkich wydawanych publikacji. Czasem nazywano go nazwą „Muzeum R[2].

W 1989 podjęto decyzję o udostępnieniu części eksponatów dla publiczności. W tym samym roku nastąpiło otwarcie Muzeum Żabotyńskiego[2].

Zbiory Muzeum

[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zajmuje dwie sale w budynku Instytutu Żabotyńskiego. Umieszczono tutaj dwie ekspozycje:

  • „Ze’ew Żabotyński – cykl życia” – prezentuje życie Ze’ewa Żabotyńskiego od jego dzieciństwa w Odessie do czasu śmierci i uroczystości pogrzebowej w Jerozolimie. Ekspozycja kładzie szczególny nacisk na działalność polityczną i edukacyjną Żabotyńskiego. Pokazuje kulisy utworzenia Legionu Żydowskiego i Nowej Organizacji Syjonistycznej[3].
  • „Sport narodowy – choć wzrostu” – Ze’ew Żabotyński nazwą „sportu narodowego” określił syjonistyczny ruch rewizjonistyczny, którego wielki wzrost nastąpił w latach 30. XX wieku. Dramatyczne okoliczności historyczne rozwoju Syjonizmu zaowocowały wielką morską nielegalną imigracją Żydów, uciekających do Palestyny przed wzrostem antysemityzmu w Europie. W krótkim czasie do Mandatu Palestyny dotarły 33 statki, na pokładzie których do Ziemi Izraela przypłynęło około 20 tysięcy nielegalnych imigrantów. Wielu z nich przyłączyło się do podziemnych żydowskich organizacji paramilitarnych Irgun, Lechi i Hagana[4].

Całość ekspozycji wykorzystuje najnowsze technologie audio-wizualne i jest prezentowana w czterech językach: hebrajskim, angielskim, francuskim i rosyjskim.

W muzeum odbywają się liczne seminaria dla uczniów i studentów z całego kraju.

Zwiedzanie muzeum

[edytuj | edytuj kod]

Godziny otwarcia muzeum:

  • niedziela – czwartek 8:00-16:00
  • piątek 9:00-14:30
  • sobota zamknięte

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. The Jabotinsky Institute In Israel: Muzeum. [dostęp 2010-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-06)]. (hebr.).
  2. a b The Jabotinsky Institute In Israel: O Instytucie Żabotyńskiego w Izraelu. [dostęp 2010-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-06)]. (hebr.).
  3. The Jabotinsky Institute In Israel: Ze’ew Żabotyński – cykl życia. [dostęp 2010-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-06)]. (hebr.).
  4. The Jabotinsky Institute In Israel: Sport narodowy – choć wzrostu. [dostęp 2010-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-06)]. (hebr.).