Muzeum Palmach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Palmach
מוזיאון הפלמ"ח
The Palmach Museum
Państwo  Izrael
Miejscowość Tel Awiw
Adres 10 Haim Levanon St.
Ramat-Aviv, Tel-Aviv
Data założenia 2000
Dyrektor The Museum Manager Zeev Lachish
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Muzeum Palmach
Muzeum Palmach
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Muzeum Palmach
Muzeum Palmach
Ziemia 32°06′16″N 34°47′57″E/32,104444 34,799167
Strona internetowa muzeum

Muzeum Palmach (hebr. מוזיאון הפלמ"ח) – jest położone w "nie-mieszkalnym" osiedlu Kirjat ha-Muze’onim w Tel Awiwie, w Izraelu. Jest poświęcone opisaniu historii żydowskich oddziałów wojskowych Palmach i ich wkładu w utworzenie niepodległego Państwa Izraela.

Historia[edytuj]

Muzeum Palmach zostało otworzone w 2000.

Zbiory muzeum[edytuj]

Sposób przedstawienia zbiorów muzeum jest niezwykle nowatorski. Zwiedzający muzeum dołącza do grupy młodych rekrutów Palmach i stopniowo poznaje historię tych kompanii szturmowych, stanowiących siły specjalne Hagany, które walczyły podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w latach 1947-1948. W muzeum nie ma żadnych tradycyjnych wystaw albo zbiorów dokumentów, jest to raczej trójwymiarowa przestrzenna prezentacja, połączona z multimedialnymi prezentacjami filmów dokumentalnych[1].

Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się i kończy w sali upamiętniającej żołnierzy Palmach, którzy zginęli walcząc za utworzenie niepodległego Państwa Izraela.

Zwiedzanie muzeum[edytuj]

Wizyta w muzeum musi być wcześniej umówiona. Grupy zwiedzających nie przekraczają zazwyczaj 25 osób (osoby pojedyncze są dołączane do grup zorganizowanych). Muzeum jest udostępniane dla dzieci powyżej 6 roku życia. Czas zwiedzania trwa około 90 minut. Istnieje możliwość skorzystania z zapisu dźwiękowego przewodnika w wersjach językowych: angielskim, hiszpańskim, francuskim i rosyjskim (przez słuchawki).

Transport[edytuj]

Muzeum Palmach jest położone przy ulicy Haim Levanon, którą jadąc na zachód dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 2 (Tel Awiw-Netanja-Hajfa). Natomiast jadąc ulicą Haim Levanon na północny wschód dojeżdża się do skrzyżowania z ulicą Keren Kayemet Le'Israel, którą jadąc na zachód dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 2, a jadąc na wschód do węzła drogowego na autostradzie nr 20 (Ayalon Highway).

W pobliżu znajduje się także stacja kolejowa Tel Awiw University, obsługiwana przez Israel Railways.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. The Dor Hapalmach Association: The Palmach Museum (ang.). [dostęp 20 lutego 2010].