Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej
Ilustracja
Ekspozycja plenerowa zbiorów z zakresu motoryzacji
Państwo  Polska
Miejscowość Ruda Śląska
Adres Zajęcza 42
Data założenia 2010
Zakres zbiorów zbiory historyczne
Położenie na mapie Rudy Śląskiej
Mapa lokalizacyjna Rudy Śląskiej
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej
Ziemia50°17′15,08″N 18°49′59,15″E/50,287522 18,833097
Strona internetowa

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej – muzeum położone w Rudzie Śląskiej. Placówka prowadzona jest przez Fundację Minionej Epoki z siedzibą w Rudzie Śląskiej.

Placówka położona jest na terenie dawnego folwarku Dwór Nowa Ruda, należącego do rodziny von Ballestrem. Po II wojnie światowej nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa, a w budynkach funkcjonował PGR. Po zakończeniu działalności gospodarstwa, nieruchomość została przekazana Fundacji, która – po wykonaniu remontu – doprowadziła do otwarcia muzeum w czerwcu 2010 roku.

W muzeum znajdują się ekspozycje, przedstawiające przede wszystkim wnętrza mieszkań oraz przedmioty codziennego użytku, używane w Polsce w latach 1945–1989. Ekspozycje ukazują kolejne dziesięciolecia istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zrekonstruowano również gabinet I sekretarza PZPR. Ponadto w budynkach znajduje się galeria plakatów z tego okresu oraz organizowane są wystawy czasowe.

W jednym z budynków zostało zorganizowane Kino „Uciecha”; sala, w której wyświetlane są kroniki filmowe oraz filmy animowane (Dobranocki) z okresu PRL.

W skład ekspozycji plenerowej wchodzą zbiory z zakres motoryzacji z tego okresu. Na przymuzealnym terenie eksponowane są m.in. samochody FSO Warszawa, Syrena 105, Škoda Octavia, Moskwicz 400, Mikrus MR-300, Trabant 601, Fiat 132, samochód gaśniczy Star 25 oraz motocykle: SHL Gazela oraz WFM Osa.

Ponadto przy muzeum funkcjonuje Park Pomników, gdzie znajdują się pomniki z okresu PRL, przeniesieniu z terenu Polski, w tym m.in.:

Muzeum jest czynne wyłącznie w soboty i niedzielę. Wstęp jest płatny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]