Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  podkarpackie
Miejscowość Baranów Sandomierski
Adres ul. Zamkowa 24B/1
39-400 Baranów Sandomierski
Data założenia 2019
Zakres zbiorów Teatr Polskiego Radia
Położenie na mapie Baranowa Sandomierskiego
Mapa konturowa Baranowa Sandomierskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów”
Położenie na mapie powiatu tarnobrzeskiego
Mapa konturowa powiatu tarnobrzeskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów”
Położenie na mapie gminy Baranów Sandomierski
Mapa konturowa gminy Baranów Sandomierski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów”
Ziemia50°30′03,6″N 21°31′57,4″E/50,501000 21,532611
Strona internetowa

Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim – muzeum znajdujące się w Baranowie Sandomierskim i gromadzące zbiory związane z Teatrem Polskiego Radia.

Pierwszą stałą wystawą w muzeum była wystawa Sonus ex Machina gromadząca barokowe maszyny służące do wytwarzania efektów dźwiękowych[1][2]. Celem Muzeum Teatru Polskiego Radia jest propagowanie wiedzy na temat dorobku Teatru Polskiego Radia[3]. Muzeum powstało w 2019 roku (data ta jest symboliczna; muzeum zostało otwarte w okolicach 95-lecia powstania Teatru Polskiego Radia)[4]; jednak prace nad ekspozycją muzealną rozpoczęły się już w 2018 roku[5]. Muzeum jest prowadzone przez Fundację Teatr Wyobraźni[6]. Muzeum zostanie otworzone w lipcu 2021 roku.

W muzeum można nagrywać słuchowiska, brać udział w warsztatach[7] oraz zwiedzać wystawy stałe i tymczasowe. W muzeum znajdują się następujące wystawy stałe[8]:

  • Matysiakowie
  • W Jezioranach
  • Hulewicz - Kukuła
  • Złota Setka Polskich Słuchowisk (od 1 sierpnia 2021 roku)
  • Sonus ex Machina
  • Wystawa plakatu - Dwa Teatry

Przypisy[edytuj | edytuj kod]