Przejdź do zawartości

Muzykanci z Bremy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzykanci z Bremy
Die Bremer Stadtmusikanten
Ilustracja
Oscar Herrfurth – ilustracja do baśni
Autor

Bracia Grimm

Typ utworu

Baśń

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Niemcy

Język

niemiecki

Data wydania

1819 (w zbiorze Baśni)

Gerhard Marcks, Muzykanci z Bremy (1951), Rynek w Bremie

Muzykanci z Bremy (niem. Die Bremer Stadtmusikanten) – baśń autorstwa braci Grimm. Opowiada o przygodach czterech zwierząt (osła, psa myśliwskiego, kota i koguta), które zostały zmuszone do ucieczki z dotychczasowego miejsca zamieszkania. Jest to jedna z baśni w zbiorze Grimmów, „która odnosi się do społeczno-utopijnych życzeń klasy niższej w społeczeństwie burżuazyjnym[1].

Bohaterowie

[edytuj | edytuj kod]
  1. Osioł – zdecydował się na ucieczkę, ponieważ utracił siły po wielu latach ciężkiej pracy i stał się bezużyteczny dla swojego właściciela.
  2. Pies myśliwski – uciekł od swojego właściciela, ponieważ ten chciał go zabić. Przyłączył się do osła i wraz z nim wyruszył na poszukiwanie nowego domu.
  3. Kot – ponieważ na starość nie chciał już łapać myszy, właścicielka postanowiła go utopić. Aby ratować życie, kot zmuszony był uciec. Dołączył do Osła i Psa.
  4. Kogut – uciekł z gospodarstwa, w którym mieszkał, ponieważ miał zostać zjedzony przez właścicieli. Dołączył do pozostałych zwierząt.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Zwierzęta poszukiwały nowego domu; po długiej podróży dotarły do samotnej chaty. Ustawiły się jedno na drugim pod jej oknem, w ten sposób odkryły, że w środku ucztowali zbójnicy. Osioł zaczął ryczeć, pies szczekać, kot miauczeć a kogut piać. Następnie wszyscy czworo wpadli do izby. Wystraszeni rozbójnicy uciekli, a zwierzęta zamieszkały w ich chacie[1].

Nawiązania w kulturze

[edytuj | edytuj kod]

Adaptacje filmowe

[edytuj | edytuj kod]

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b [https://www.grimmstories.com/language.php?grimm=027&l=pl&r=de Baśnie braci Grimm Porównaj tę baśń w dwóch językach]. www.grimmstories.com. [dostęp 2024-02-05]. (pol.).
  2. Stadtmusikanten Fürstenwalde. www.fotowiesel.de. [dostęp 2024-02-05]. (pol.).
  3. Al e x a n d r a C a t i n a. www.alexandra-catina.info. [dostęp 2024-02-05]. (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Cudowny świat baśni wyd. E. Jarmołkiewicz, Zielona Góra 1994

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]