Przejdź do zawartości

Myślenickie Turnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Myślenickie Turnie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Pasmo

Tatry, Karpaty

Wysokość

1354 m n.p.m.

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Myślenickie Turnie”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Myślenickie Turnie”
Ziemia49°15′07″N 19°58′27″E/49,251944 19,974167
Widok na Myślenickie Turnie z kolejki

Myślenickie Turnie – zbudowana ze skał osadowych czuba na północnym grzbiecie Kasprowego Wierchu, o wysokości 1354 m n.p.m., w Tatrach Zachodnich. Pochodzenie nazwy jest nieznane. Niektórzy twierdzili, że jest to przekształcona nazwa „Myśliwieckie Turnie”, jednakże jest to tylko domysł, na niczym nie oparty[1].

Szczyt, stoki południowe i najwyższa część stoków północnych zbudowana jest z dolomitów z wkładkami wapieni wieku wczesnoanizyckiego. Środkowe partie zboczy północnych tworzą wapienie jury środkowej, a niżej górnej, najniższe partie zboczy budują wapienie kredy dolnej[2]. W skałach wapiennych Myślenickich Turni znajdują się jaskinie (nieudostępnione turystycznie), m.in.: Jaskinia Zwolińskiego, Jaskinia Goryczkowa, Myślenicka Dziura, Schron z Nietoperzami, Myślenicki Korytarzyk, Grota u podnóża Myślenickich Turni, i Myślenicka Szczelina[3].

Na Myślenickich Turniach znajduje się stacja pośrednia kolei linowej z Kuźnic na Kasprowy Wierch, na której następuje przesiadka do innego wagonika górnego odcinka. W budynku stacji znajdują się silniki napędzające górny i dolny odcinek kolei linowej. Podczas budowy kolei w 1935 r. wybudowano także drogę z Kuźnic na Myślenickie Turnie[1]. Prowadzi nią szlak turystyki pieszej. Myślenickie Turnie otoczone są lasem regla górnego. Widoczny Giewont, Kasprowy Wierch, Sucha Czuba i otoczenie Doliny Bystrej: Dolina Goryczkowa, w dole polana Kalatówki i Dolina Kondratowa oraz dolna i górna stacja kolei[4]. Obok budynku niewielka polanka, ławki dla turystów. Na wapiennych skałkach przy polance interesująca roślinność tatrzańska, m.in.: skalnica gronkowa i tatrzańska, lepnica bezłodygowa, dzwonek jednostronny.

Szlaki turystyczne

[edytuj | edytuj kod]
szlak turystyczny zielony – zielony szlak z Kuźnic przez Bystrą Polankę i Myślenickie Turnie i Suchą Czubę na Kasprowy Wierch.
  • Czas przejścia z Kuźnic na Myślenickie Turnie: 1:15 h, ↓ 1 h
  • Czas przejścia z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch: 1:45 h, ↓ 1:15 h[5]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski, Wielka encyklopedia tatrzańska, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004, ISBN 83-7104-009-1.
  2. Władysław Szafer, Tatrzański Park Narodowy, Zakład Ochrony Przyrody PAN, 1962.
  3. Jaskinie, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [online], jaskiniepolski.pgi.gov.pl [dostęp 2016-06-25].
  4. Józef Nyka, Tatry Polskie. Przewodnik, wyd. 13, Latchorzew: Wydawnictwo Trawers, 2003, ISBN 83-915859-1-3.
  5. Tatry. Zakopane i okolice. Mapa w skali 1:27 000, Warszawa: ExpressMap Polska, 2005, ISBN 83-88112-35-X.