Myspace

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Myspace
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony

serwis społecznościowy

Komercyjna

Tak

Data powstania

1 sierpnia 2003

Autor

Viant Technology (Time Inc.)[1]

Właściciel

Specific Media

Rejestracja

opcjonalnie

Miejsce w Alexa

2 413[2]

Strona internetowa

Myspace – serwis społeczności internetowej założony w 2003 roku przez Toma Andersona i Chrisa DeWolfe’a, będący do 15 czerwca 2009 na 11. miejscu wśród najbardziej popularnych stron WWW w Internecie[3].

Serwis ten umożliwia przede wszystkim komunikację pomiędzy internautami i nawiązywanie drogą elektroniczną znajomości. Szczególnie pomocny jest w tym tzw. profil, czyli prywatna strona użytkownika, na której może on krótko napisać o sobie i swoich zainteresowaniach. Serwis oferuje między innymi możliwość tworzenia własnych galerii zdjęć oraz profili muzycznych.

Jak podają twórcy portalu, konta założyło ponad 250 milionów osób z całego świata. Z Myspace korzystali szczególnie chętnie przedstawiciele branży muzycznej, filmowej i telewizyjnej. Była to szczególnie skuteczna forma promocji dla młodych grup muzycznych, które umieszczają próbki swojej twórczości w miejscu łatwo dostępnym dla potencjalnych nabywców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku Myspace został zakupiony przez medialnego potentata Ruperta Murdocha za 580 milionów dolarów.

W 2006 tygodnik Time nazwał serwis Myspace „metropolią on-line” i uznał (wspólnie z Wikipedią oraz YouTube) za wzorową społeczność internetową, nadając tytuł „Człowieka Roku 2006”[4].

W czerwcu 2008 pojawiła się polska wersja Myspace, w marcu 2009 roku podjęto decyzję o zamknięciu polskiego biura i zarządzaniu polską wersją z Berlina[5]. W kwietniu tego samego roku podjęto jednak decyzję o kontynuacji działań serwisu z Polski.

29 czerwca 2011 Myspace został przejęty przez spółkę Specific Media. Firma News Corporation sprzedała serwis za 35 milionów dolarów. Niewielka część udziałów należy do Justina Timberlake’a[6].

11 lutego 2016 MySpace i jej nadrzędna spółka zostały zakupione przez Time Inc[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]